Kostrzynianie ze srebrem! Piłkarze ręczni z Zespołu Szkół pokazali klasę na olimpiadzie wojewódzkiej

Marek Zatylny, oprac. (pik)
Podopieczni Marka Zatylnego zajęli drugie miejsce w Lubuskiej Olimpiadzie Młodzieży w Piłce Ręcznej. Jakub Pikulik
W środę 10 listopada na parkiecie hali sportowej Zespołu Szkół w Kostrzynie Nad Odrą rozegraliśmy finały Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w piłce ręcznej.

W turnieju wzięły udział cztery najlepsze reprezentacje województwa lubuskiego. O prymat w województwie drużynie Zespołu Szkół w Kostrzynie nad Odrą przyszlło rywalizować z drużynami Technikum Leśnego ze Starościna, VII Liceum Ogólnokształcącego z Zielonej Góry i Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Żagania.

Turniej stał na wysokim poziomie sportowym, i wszystkim dostarczył mnóstwa emocji. Grano systemem „każdy z każdym” po wcześniejszym losowaniu. W pierwszym meczu drużyna LO z Zielonej Góry podejmowała TL ze Starościna. I chociaż faworytem była drużyna z Zielonej Góry „leśnicy” ze Starościna podjęli walkę. Do przerwy na tablicy widniał wynik 8:8. W drugiej połowie jednak zawodnicy klas sportowych Ośrodka Szkolenia Piłki Ręcznej z Zielonej Góry przełamali przeciwnika, wygrywając mecz 18:13.

W kolejnym meczu reprezentacja kostrzyńskiego Zespołu Szkół zagrała z ZSO z Żagania. Początek meczu to dobra gra z obu stron w obronie i niewiele rzuconych bramek. Po ośmiu minutach gry kostrzynianie zaczęli przeważać. Agresywną grą w obronie zmuszali przeciwnika do błędów, z których wyprowadzali zabójcze kontry. Cały mecz gospodarze pewnie wygrali 13:7.

W trzecim spotkaniu ponownie zagrał zespół z Żagania, podejmując tym razem Starościn. Ten mecz był najbardziej zacięty i wyrównany w całym turnieju. Pewnie świadomość, że drużyna, która przegra wypada poza strefę medalową, spowodował taki jej przebieg. Zwycięsko z rywalizacji wyszła drużyna ze Starościna, wygrywając całe spotkanie 13:11.

W kolejnym również stawka była wysoka. Wygrana zapewniała mistrzostwo w Lubuskiej Olimpiadzie Młodzieży. Drużyna gospodarzy zagrała z faworytem turnieju, drużyną z Zielonej Góry. Kostrzynianie nie weszli w ten mecz dobrze. Cała pierwsza połowa to bardzo słaba skuteczność rzutowa z ze strony drużyny z Kostrzyna. Taka sytuacja tylko napędzała przeciwnika, któremu wszystko wychodziło. W efekcie pierwszą połowę gospodarze przegrali 12:5. Drugą odsłonę zagrali już znacznie lepiej, ale i tak przegralicałe spotkanie 16:9.

Mecz, który już nic nie zmieniał w ogólnej klasyfikacji turnieju pomiędzy ZSO Żagań a VII LO Zielona Góra był jak mecz towarzyski. Pewnie wygrała Zielona Góra 20:13, potwierdzając swój prymat.

W ostatnim meczu finałów Kostrzyn się z zespołem ze Starościna. Stawka była wysoka. W bezpośrednim pojedynku walczono o drugie miejsce w województwie. Obie drużyny rozpoczęły bardzo dynamicznie, chociaż w nogach wszyscy mieli już wiele minut na parkiecie. Cała pierwsza połowa była na remis. Kiedy trener wziął czas na osiem minut przed jej końcem, było 7:7. Zawodnicy z Kostrzyna wykonali ustalenia trenera i Kuba w ostatniej sekundzie dorzucił kolejną bramkę. Gospodarze schodzili na przerwę przy wyniku 8:7. W drugiej połowie to kostrzynianie podkręcali tempo i zaczęli zwiększać przewagę. W pewnym momencie wynosiła już pięć bramek. Ostatecznie gospodarze wygrali całe spotkanie 17:13, zdobywając wicemistrzostwo Lubuskiej Olimpiady Młodzieży.