Koszykarki AZS AJP Gorzów wysoko wygrały ze Ślęzą Wrocław w play offach EBLK, ale to nie był łatwy mecz

Alan Rogalski
AZS AJP Gorzów - Ślęza Wrocław
AZS AJP Gorzów - Ślęza Wrocław Alan Rogalski
W sobotę 12 marca AZS AJP Gorzów wysoko wygrała ze Ślęzą Wrocław w pierwszym meczu pierwszej rundy play off Energa Basket Ligi Kobiet. Ale to nie był łatwy dla niego mecz.

To miał być inny mecz niż tydzień temu, gdy PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów na zakończenie rundy zasadniczej bardzo wysoko wygrała ze Ślęzą Wrocław i tak też było. Co prawda do przerwy gorzowianki tak jak w ostatniej kolejce prowadziły, ale gra była znacznie bardziej wyrównana. Świadczą o tym też statystyki. Wprawdzie w pierwszej połowie ponownie liczba zbiórek była wyraźnie na korzyść zawodniczek trenera Dariusza Maciejewskiego, choć szkoleniowiec wrocławianek Arkadiusz Rusin mógł już skorzystać z usług amerykańskiej środkowej Patrycii Bright, to dopiero w 19 min po dwóch celnych rzutach wolnych silnej skrzydłowej z Bułgarii Borislavy Hristovej nasze panie wyszły na kilkupunktowe prowadzenie. A przewagę trzech „oczek” AZS miał jedynie tuż po wznowieniu gry. Sam też dość sporo tracił w pewnym fragmencie.

Podopieczne Rusina chciały wykorzystać pod tablicami brak w AZS-ie Rosjanki Ksenii Tikhonenko, z którą nasz klub rozwiązał kontrakt w tamtym tygodniu, ale same wrocławianki występowały bez swojej kontuzjowanej podkoszowej Fekete ze Słowacji, stąd może to nasze nadal dominowały w pomalowanym. Również w ataku, w którym w trzeciej kwarcie najskuteczniejsze były Amerykanki Stephanie Jones i Courtney Hurt, chociaż te częściej punktowały z półdystansu niż z pozycji pod obręczą. Celne rzuty oddawała też Hristova, za trzy trafiła Wiktoria Keller, zaraz potem nie pomyliła się z osobistych i na 43 s przed końcem tej ćwiartki było 58:48. Ostatecznie do ostatnich dziesięciu minut podstawowego czasu koszykarki przystępowały przy stanie 58:49, bo świetna tego dnia była Anna Jakubiuk.

Ta ostatnia część gry to już totalna dominacja PSI Enea. Ta grała na bardzo dobrej skuteczności z gry i jeśli utrzyma taką celność w niedzielnym spotkaniu, to również będzie mogła liczyć na zwycięstwo. Ochotę do walki Ślęzie odebrała Hristova. W 35 min przy 70:57 najpierw trafiła po wejściu z dwutaktu, a następnie dwa razy, z tego samego miejsca, rzuciła celnie zza łuku. I na trzy minuty przed końcem zrobiło się 78:57. Wszystko więc było rozstrzygnięte.

– Do pewnego momentu w dzisiejszym meczu walczyłyśmy. Później może trochę sił nam zabrakło. Ale na pewno w niedzielę nie odpuścimy i będziemy chciały wygrać, by wrócić do Wrocławia przy stanie 1:1 – mówiła „GL” Wiktoria Kuczyńska, która przez kilka lat występowała w grupach młodzieżowych AZS-u AJP. – Myślę, że trener ma jeszcze kilka asów w rękawie. Trzeba czymś zaskoczyć taki zespół jak Gorzów, który ma klasowe zawodniczki. Myślę, że jutrzejszy mecz będzie inaczej wyglądał.

Ale jego początek o tej samej porze co dziś, a więc o 18.00. Transmisja też na kanale PZKOSZ na YouTube. W ćwierćfinale rywalizuje się do trzech wygranych meczów.

AZS AJP Gorzów - Ślęza Wrocław 83:60
Kwarty: 17:17, 21:18, 20:14, 25:11.
PolskaStrefaInwestycji Enea: Hristova 20 (2x3, 4 straty, 2 bloki), Jones 20 (15 zbiórek), Makurat 10 (2x3), Owczarzak 4 (8 asyst), Matkowska 0 oraz Hurt 14, Keller 9 (1x3), Dźwigalska 6 (2x3), Śmiałek 0.
Ślęza: Jakubiuk 26 (3x3), W. Kuczyńska 10 (3x3), Bright 8 (4 straty), Drop 6 (6 asyst), Jasnowska 4 (1x3) oraz Stefańczyk 4 (6 zbiórek), Szajtauer 2, Mielnicka 0.