Koszykarze CSKA Moskwa pokazali, że są zespołem z innej półki. Wysoko pokonali Zastal Zielolna Góra

Koszykarze Zastalu Enei BC Zielona Góra wysoko przegrali z CSKA Moskwa.
Koszykarze Zastalu Enei BC Zielona Góra wysoko przegrali z CSKA Moskwa. vtb-league.com
W meczu z jedną z najlepszych drużyn w Europie zielonogórski Zastal walczył, jak potrafił. Gospodarze to jednak zespół z wyższej półki, co udowodnili na parkiecie, wysoko wygrywając (105:73).

CSKA Moskwa - Zastal Enea Zielona Góra 105:73 (31:18, 23:24, 24:14, 27:17).

• CSKA: Shengelia 18, Hilliard 11 (3), Milutinow 9, Hackett 8 (2), Kurbanow 0 oraz: Clyburn 15 (3), Antonow 13 (3), James 12 (2), Komenko 6 i Łopatin po 6 (1), Bolomboy 4, Uchow 3 (1):
  • Zastal Enea BC: Lundberg 22 (3), Freimanis 12, Groselle i Ponitka po 9, Berzins 2 oraz: Reynolds 8 (2), Koszarek 6 (2), Richard 3 (1), Put 2.

Zielonogórzanie nie mieli czasu, by rozpamiętywać swój sukces w Krasnojarsku z Jenisejem, bo już we wtorkowy wieczór czekał ich pojedynek w Moskwie z jednym z faworytów rozgrywek CSKA. Gospodarze mieli na koncie pięć zwycięstw i dwie porażki. Zastal Enea bilans trzech zwycięstw i pięciu porażek i już choćby to zestawienie, a także budżety obu klubów wskazywały, kto jest kandydatem do zwycięstwa.

Nasi zaczęli, jakby trochę wystraszeni z kim przyszło im się zmierzyć więc dopiero przy stanie 9:0 dla CSKA Rolands Freimanis zdobył pierwsze punkty dla Zastalu. Potem gospodarze powiększali przewagę, z my staraliśmy się dotrzymać im kroku. Kiedy jednak tylko podganialiśmy i różnica wynosiła kilka punktów, CSKA szybciutko odskakiwała. Niemal równo z syreną kończącą pierwszą kwartę za trzy rzucił Mike James i CSKA osiągnęła trzynastopunktową przewagę. Gospodarze byli na tyle pewni swego, że drugą kwartę lepiej zaczął Zastal. W ciągu pięciu minut zdobyliśmy 16 punktów 16, Rosjanie osiem i prowadzili, ale tylko 39:34. Trener CSKA Grek Dmitris Itoudis zdenerwował się i wziął czas. Po chwili rywale pokazali, dlaczego są zespołem z wyższej półki. W ciągu niecałych dwóch minut zdobyli osiem punktów i znów wrócili do spokojnej przewagi.

2 czerwca 2013 roku – data ta na zawsze zostawiła bardzo mocny ślad w historii zielonogórskiej koszykówki. Tego dnia po raz pierwszy drużyna z Zielonej Góry sięgnęła po tytuł mistrza Polski.

Mistrz, mistrz, Zastal mistrz! Pamiętacie ten wielki triumf ...

W trzeciej kwarcie gospodarze zaczęli z mniejszym animuszem. Zielonogórzanie ambitnie poprawiali wynik i w 23 min po rzucie Geoffre’a Grosselle’a CSKA prowadził najmniejszą od dawna przewagą, bo tylko 56:49. Niestety w tym momencie gospodarze włączyli wyższy bieg, a my nie potrafiliśmy się temu w żaden sposób temu przeciwstawić. CSKA punktowała, my nie trafialiśmy. W efekcie w ciągu zaledwie trzech minut po rzucie Shengelii gospodarze wygrywali 70:49, czyli wynik 240 sekund brzmiał 14:0 dla nich. Potem już nasz zespół nie pozbierał się do końca. Po trzeciej kwarcie przegrywaliśmy 56:78 i mogliśmy mieć tylko nadzieję by próbować przegrać choćby taką różnicą. Nic z tego. Jeszcze w końcówce trzeciej kwarty za pięć przewinień parkiet opuścił Groselle. W ostatnich dziesięciu minutach praktycznie czekaliśmy już na końcową syrenę, chcąc, by ten mecz się już zakończył. Szkoleniowiec gospodarzy mógł desygnować do gry rezerwowych, a i tak przewaga CSKA w 38 min przekroczyła 30 punktów (98:67). Setka pękła za sprawą Andrieja Łopatina, który w 39 min trafił za trzy i rywale wygrywali 101:69. Reasumując: z tak mocnym rywalem nie mieliśmy większych szans, choć mieliśmy nadzieję, że nie przegramy tak wysoko. Nie udało się...

29 kwietnia 2010 roku zielonogórscy koszykarze awansowali do ekstraklasy.

Pamiętacie tę radość? 13 lat temu Zastal Zielona Góra awanso...