Koszykarze Enei Zastalu BC Zielona Góra polegli w Kazaniu. To był ich najsłabszy mecz w lidze VTB

Cezary Konarski
Koszykarze Enei Zastalu BC Zielona Góra przegrali w Kazaniu pierwszy mecz play off w lidze VTB. vtb-league.com
Koszykarze Unicsu Kazań bez większego wysiłku pokonali (87:60) ekipę Enei Zastalu BC Zielona Góra w pierwszym meczu, pierwszej rundy play off rozgrywek ligi VTB. Drugie spotkanie obu drużyn odbędzie się w piątek 14 maja w zielonogórskiej hali CRS.

Unics Kazań - Enea Zastal BC Zielona Góra 87:60

• Kwarty: 24:16, 22:9, 22:19, 19:16.
  • Unics: White 23 (3), Canaan 11 (1), Klimenko 6, Zhbanov 4, Wolters 4 oraz: Holland 10 (2), Uzinskii 8 (2), Antipov 7 (1), Sergeev 6 (2), Brown 6, Smith 2, Razumov 0.
  • Zastal: Richard 11 (1), Freimanis 9 (1), Bowlin 8 (2), Brembly 7 (1), Groselle 4 oraz: Berzins 19 (1), Smith 6, Put 5 (1), Koszarek 0, Sulima 0.

- Próbujemy powrócić do odpowiedniego poziomu fizycznego i mentalnego po długiej serii w finale Energa Basket Ligi. Chcemy być gotowi do meczów z jedną z najbardziej fizycznie grających drużyn w całej lidze VTB – mówił serwisowi basketzg.pl trener Zastalu Žan Tabak przed meczem w Kazaniu. - Myślę, że kluczem w tej serii będzie dorównanie drużynie z Kazania w zakresie właśnie fizyczności. Nasz sukces zależy od tego, w jakim stopniu uda nam się to zrealizować. Oprócz tego czeka nas długa podróż w obie strony, a przecież gramy dwa mecze w trzy dni. Sposób, w jaki zareagujemy na podróż, sposób, w jaki się zregenerujemy w trakcie tych spotkań również będzie jednym z kluczowych elementów tej rywalizacji.

Zastalowcy najwyraźniej bardzo źle zareagowali na wszystko, o czym mówił ich trener. Od początku spotkania mieli ogromne problemy z tym, by dorównać kroku niezwykle mocnemu rywalowi. Zielonogórzanie prowadzili wprawdzie 3:2 po „trójce” Skylera Bowlina, ale był to jedyny korzystny dla nich wynik w meczu. W pierwszej kwarcie gospodarze uciekali drużynie Zastalu jeszcze nie w jakimś ekspresowym tempie, ale w kolejnej odsłonie spotkania wyraźnie weszli na wyższe obroty i w połowie meczu ich przewaga osiągnęła 21 punktów (46:25). Grę gości charakteryzowały przede wszystkim - słaba gra w ataku, fatalna skuteczność i mnóstwo strat.

Kilka danych statystycznych pokaże, jak słabo w Kazaniu grali koszykarze Zastalu. W pierwszej połowie z 32 rzutów zielonogórzan, tylko dziewięć razy piłka znalazła drogę do kosza, co dało ledwie 28-procentową skuteczność. Z 16 rzutów za trzy punkty tylko dwa były celne (12 procent). Do tego można dodać 13 start, po których gospodarze zdobyli aż 25 punktów. W pewnym momencie meczu – już w drugiej połowie – stosunek punktów zdobytych po stratach rywali, wynosił 27:3 na korzyść miejscowych, których dominacja po zmianie stron nie straciła nic na sile. Zielonogórzanie nieco lepiej trafiali do kosza Unicsu, ale mowy o odrabianiu strat nie było. Po trzeciej kwarcie zespół z Kazania wygrywał różnicą 24 punktów (68:44), a w ostatniej części pojedynku przewaga gospodarzy przekraczała nawet 30 punktów.

W pierwszej rundzie play off gra toczy się do dwóch zwycięstw. Drugie spotkanie Unikcsu z Zastalem odbędzie się w piątek 14 maja w zielonogórskiej hali CRS. Początek o godz. 20.00. Transmisję telewizyjną z meczu będzie można obejrzeć w serwisie Lubuskiego Centrum Informacyjnego (lci-lubuskie.pl). Gdyby zastalowcy wygrali, to do decydującego starcia dojdzie 16 maja w Kazaniu.

Zespoły pięknych cheerleaderek od lat uatrakcyjniają mecze koszykarskiej Energa Basket Ligi. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wraz z kibicami z hal zniknęły też tańczące dziewczyny. Ale nie wszędzie. Ostatnio cheerleaderki były ozdobą spotkania koszykarzy Enei Zastalu BC Zielona Góra w Gdyni. Tam zastalowcy rywalizowali z ekipą miejscowej Arki.Obejrzyjcie na zdjęciach cheerleaderki na meczu Arka Gdynia – Zastal Zielona Góra >>>>POLECAMY: Pamiętacie radość po tym, jak Zastal Zielona Góra awansował do ekstraklasy?ZOBACZ TEŻ: Mistrz, mistrz, Stelmet mistrz! Pamiętacie ten wielki triumf nad Turowem?POLECAMY: Takie fajne programy kolekcjonowali kiedyś kibice w Zielonej GórzeWIDEO: Quinton Hosley, był zawodnikiem Zastalu Zielona Góry

Piękne cheerleaderki tańczyły na meczu koszykarzy Enei Zasta...