Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kotły węglowe wracają do łask

Ilona Kaczmarek
Po okresie fascynacji piecami gazowymi i olejowymi, coraz częściej zwracamy się ku piecom zasilanym paliwem stałym. Głównym powodem takich decyzji użytkowników jest zdecydowanie niższy koszt eksploatacji kotła grzewczego na paliwo stałe.

Dawniej kotły węglowe stwarzały wiele problemów:
* miały niską sprawność, więc spalały duże ilości opału (niewiele energii z paliwa było zamieniane na ciepło),
* posiadały bardzo prymitywny sposób regulacji tempa spalania,
* miały niewielką stałocieplność, czyli wymagały bardzo częstego uzupełniania paliwa,
* były słabo wyizolowane, więc duża część ciepła oddawana była bezpośrednio do pomieszczenia, w którym stał piec.

Dzisiejsze kotły węglowe pozwalają na zupełnie inny standard obsługi.
Nowoczesne kotły zasypowe - popularnie określane piecami "na wszystko" - wyposażone

w sterownik, wentylator i wężownicę bezpieczeństwa nie tylko pozwalają na znaczne wydłużenie czasu pomiędzy uzupełnianiem paliwa (nawet do 24 godzin), ale i na montaż w układzie zamkniętym.

Wydłużona droga odprowadzania spalin sprawia, że ich sprawność często dochodzi do 80 proc., a wysoka jakość niektórych sterowników pozwala na kierowanie pracą kilku pomp we współpracy z pokojowym czujnikiem temperatury.
Dla posiadaczy większych kotłowni najlepszym rozwiązaniem są kotły automatyczne z podajnikiem.

Wymagają obsługi raz na kilka dni i są najbardziej sprawne (większość powyżej 90 proc.), ekonomiczne, ekologiczne - czyste zarówno kotłownie jak i wydalane spaliny, a ponadto wygodne.
Mają ustawienia letnie - tylko na grzanie ciepłej wody - i zimowe zabezpieczające całość potrzeb cieplnych domowników. Mogą też współpracować z czujnikiem pogodowym.

Oczywiście nadal nie jest to komfort użytkowania taki, jak w przypadku pieców gazowych, które mogą pracować nieomal bez dozoru i nie wymagają dodatkowego miejsca na składowanie paliwa.

- Pomimo tego bardzo wiele osób decyduje się na zmianę sposobu ogrzewania swojego domu, bo komfort użytkowania nowoczesnych kotłów na paliwo stałe zbliżony jest do pieców gazowych, a są znacznie tańsze w eksploatacji - zaznacza Halina Paczyńska z firmy Drewgór.

Wiele osób posiadających kotłownie gazowe kupuje kocioł na paliwa stałe aby nie tylko zaoszczędzić, ale i uniezależnić się w przypadku awarii zasilania sieci gazowej i mieć alternatywne źródło ciepła.

CZYM PALIĆ

Kotły węglowe zasypowe można zasilać wieloma rodzajami paliwa :
* całym asortymentem węgla kamiennego,
* koksem,
* węglem brunatnym i brykietem z węgla brunatnego,
* tzw. biomasą - suchym drewnem i jego prasowanymi odpadami (brykiet z trocin, słomy).

Kotły retortowe z zasobnikiem - mają w różny sposób rozwiązany transport opału.
Jedne podajniki są ślimakowe - tak jak w maszynce do mięsa - inne mają podajniki tłokowe. Kotły retortowe przystosowane są do spalania jednego lub kilku rodzajów paliw.
Często mają dodatkowy ruszt awaryjny lub równorzędny, pozwalający na spalanie wszystkiego, co można spalać w piecu zasypowym.

Paliwem zastosowawczym dla takich kotłów może być :
* ekogroszek ze specjalnie dobranej mieszanki węgli kamiennych,
* ekogroszek z węgla brunatnego,
* pellet - prasowane trociny z drewna lub słomy,
* miał węglowy,
* zboże - ma wysoką wartość kaloryczną i daje dobry efekt grzewczy,
* mieszanina miału z trocinami lub zbożem (kotły tłokowe).

Koszt każdego z tych materiałów jest różny, inna też jest ich efektywność cieplna.
Wybór konkretnego rodzaju kotła i paliwa powinien być więc uzależniony od indywidualnej analizy potrzeb, możliwości oraz czasu jaki można poświęcić na obsługę kotła.

Nowoczesne kotły węglowe są popularne nie tylko ze względu na niższe koszty ogrzewania, ale również ze względu na swoją proekologiczną naturę.

W związku z tym wiele gmin, którym leży na sercu środowisko, uwzględnia w swoich budżetach środki na dopłaty dla tych, którzy modernizują swoje kotłownie i wybierają kotły z atestami odpowiednich instytutów naukowych potwierdzających wysoką sprawność połączoną z niską emisją zanieczyszczeń.

GDZIE MONTOWAĆ

Przede wszystkim tam, gdzie ważne są niskie koszty ogrzewania. Najczęściej rozwiązania takie stosuje się w domkach jednorodzinnych, agroturystyce, kotłowniach pensjonatów i hoteli, budynkach wielorodzinnych, halach przemysłowych i warsztatach.

W ostatnich latach producenci kotłów dostrzegli potrzeby mieszkańców starych kamienic i innych domów wielorodzinnych, których mieszkańcy chcą się odciąć od drogiego olejowego czy gazowego ogrzewania i oferują im całkiem bogaty wybór kotłów w różnych kolorach.

- Są to kompaktowe świetnie izolowane kotły, które można wstawić w ciąg szafek kuchennych, piękne piece centralnego ogrzewania z płaszczem wodnym pełniące również funkcje kuchni, kozy wyłożone szamotem o mocy pozwalającej na ogrzanie dużego, nawet 80 metrowego mieszkania. - mówi H. Paczyńska.

Kiedyś w kotłowni było czarno od sadzy, pyłu węglowego i popiołu. Dziś w kotłowni zasilanej workowanym ekogroszkiem lub pelletem można mieć sklep, biuro lub pralnię.

Konfekcjonowanie opału stosowane przez niektórych sprzedawców węgla dbających o swoich odbiorców w znaczący sposób poprawiło komfort zaopatrywania się, składowania i jego użytkowania.

- Nowoczesny piec centralnego ogrzewania na paliwa stałe to wygoda, troska o ekologię, czystość w domu i wymierna oszczędność dla domowego budżetu w porównaniu z piecami o innym rodzaju zasilania - podkreśla Halina Paczyńska.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska