Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozieradka - niepozorna roślina o cudownych właściwościach. Kozieradka na włosy, jędrne piersi i odchudzanie

rik
Kozieradka zwana jest inaczej greckim sianem
Kozieradka zwana jest inaczej greckim sianem Pixabay
Kozieradka to zielona roślina rosnąca na polach i łąkach, która ma zaskakująco dużo zastosowań i wiele zdrowotnych właściwości. Przypisuje jej się cudowne działanie na wypadające włosy, powiększenie piersi i spalanie tłuszczu, co wykorzystują nawet kulturyści. Od wieków używa się kozieradki także w kuchni. Poznaj to niesamowite zioło.

Kozieradka, zwana jest inaczej kozieradką pospolitą, lekarską, greckim sianem, kozioroźnikiem, czy bożą trawką. Przybyła do nas ze wschodu, gdzie najczęściej występuje w Azji (rejon krajów kaukaskich) oraz w Europie Wschodniej Ukraina, Mołdawia, Litwa, Estonia. Kozieradkę uprawia się dziś na całym świecie.

Kozieradka pospolita. Jak rozpoznać roślinę?

Kozieradka ma prostą i słabo rozgałęzioną łodygę, która w górnej części jest delikatnie owłosiona. Z łodyg rosną po trzy listki z jednej strony zielona, z drugiej sinozielonkawe. Kwiaty kozieradki osadzone są w kącikach liści i pojawiają się w czerwcu i w lipcu. Roślina ma mdły zapach.

Kozieradka - właściwości lecznicze

Kozieradka ma bardzo pozytywny wpływ na układ krwionośny. Przede wszystkim może zmniejszyć zawartość cholesterolu i to tego tzw. złego - LDL. Roślina ma takie składniki, które nie pozwalają wchłaniać się cholesterolowi do naszego krwiobiegu.
Kozieradka ma także zbawienny wpływ na serce. Jeden z zawartych w niej składników reguluje pracę serca, a duże ilości potasu mają pozytywny wpływ na ciśnienie krwi.

kozieradka, roślina, zioło, koniczyna
Kozieradka przybyła do nas ze wschodu Wikipedia/ Domena publiczna

Kozieradka ma też w sobie sporo błonnika, który pomaga w trawieniu i przeciwdziała zaparciom. Jest też antyoksydantem, który pozwala pozbyć się z organizmu trujących związków.

Jest to też roślina dobra na bóle gardła i gorączkę, zmniejsza nadkwasotę, reguluje poziom glukozy, nadaje się na stany zapalne skóry, szczególnie, kiedy jest ona zaatakowana przez pryszcze i czyraki. Kozieradka zmniejsza także ryzyko występowania nowotworów jelita grubego. To z powodu zawartości śluzu i błonnika, które osłaniają ścianki tego organu.

Kozieradka dobra dla kobiet

Kozieradka to roślina, po którą szczególnie powinny sięgać kobiety. Obok wspomnianych właściwości odchudzających i spalających tłuszcz, roślina ma moc zwiększania ilości mleka u kobiet karmiących. To z powodu diosgeniny, która odpowiada za produkcję mleka, uznawana jest za zioło mlekopędne. Jej możliwości w tej materii kobiety zauważają już po dobie od przyjęcia kozieradki.
Kiedyś używano tej rośliny jako sprawiającej, że poród jest łatwiejszy. Obecnie nie zaleca się jednak jej stosowania kobietom w ciąży, gdyż może doprowadzić do przedwczesnego porodu, w skrajnych przypadkach nawet do poronienia. W tych przypadkach potrzebna jest konsultacja z lekarzem. Z kolei kozieradkę można stosować, jako antidotum na bóle menstruacyjne, a także jako środek zmniejszający objawy menopauzy.

CO MOŻEMY ZNALEŹĆ W NASIONACH KOZIERADKI

  • białka
  • tłuszcze
  • magnez
  • potas
  • wapń
  • sód
  • cynk
  • żelazo
  • lecytyna
  • alkaloidy
  • kwas fitynowy
  • alkohole cukrowe
  • cyklitole
  • kumaryny
  • olejek eteryczny
  • witamina A,B, C, H, F, B1, PP

Kozieradka na włosy

Jednym z najbardziej ostatnio pożądanych zastosowań kozieradki są jej właściwości dotyczące włosów. Na przerzedzające się włosy stosuje się tzw. wcierkę z kozieradki, która jest prosta do przygotowania i nie rujnuje domowego budżetu. Zioło w postaci zmielonej kupimy w każdym sklepie zielarskim. Nieco ponad łyżeczkę zalewamy szklanką wrzątku. Po przestudzeniu wlewamy substancję do buteleczki z aplikatorem. Stosujemy przed lub po myciu wcierając we włosy i skórę. Dla lepszego efektu można pozostawić ją na noc, choć nie każdy toleruje jej zapach. Już po dwóch tygodniach można zauważyć pozytywne efekty tej kuracji.

Skąd tak dobre dla naszych włosów działanie kozieradki? Otóż znajdują się w niej witaminy witaminy A, B i C, a także lecytyna, alkaloidy, saponiny steroidalne i cholina. To właśnie składniki zapobiegają wypadaniu włosów, a także powodują, że stają się one mocniejsze, odporne na przetłuszczanie.

Kozieradka na powiększenie biustu

To kolejna cecha zioła, która może spodobać się płci pięknej. Od wieków kozieradkę stosuje się jako środek na powiększenie, a szczególnie ujędrnienie biustu. Czy to w ogóle możliwe? Jak najbardziej. Spożywanie zioła wspomaga układ hormonalny, a zawarte w niej fitoestrogeny, są zamiennikiem estrogenu - naturalnego hormonu żeńskiego, który wpływa na jędrność biustu. Kozieradkę należy stosować zewnętrznie. Wtedy trzeba ziołową mieszankę nakładać raz dziennie na piersi. Można też spożywać herbatkę z zioła według przepisu: łączymy dwie łyżeczki kozieradki i dwie szklanki wody, stawiamy na ogniu i doprowadzamy do wrzenia. Następnie zostawiamy pod przykryciem na 20 minut, odcedzamy i pijemy dwa kubeczki dziennie.

kozieradka, roślina, zioło, koniczyna
Jednym z najbardziej ostatnio pożądanych zastosowań kozieradki są jej właściwości dotyczące włosów Pixabay

Kozieradka w kuchni

Kozieradka najczęściej używana jest jako składnik curry. Stąd jest szeroko znaną przyprawą w kuchni wschodniej. Zmieloną można posypywać warzywa, humus, tofu i inne składniki kuchni wegetariańskiej, gdzie jest często wykorzystywana. By wydobyć jej smak nasiona można podprażać. Z kolei młode liście lub kiełki można dodawać do sałatek.

Kozieradka. Jak stosować? Przygotować samemu, czy kupić w tabletkach?

Zioło można w łatwy sposób przyrządzić, a znane jest kilka form podania kozieradki w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Można zatem zrobić z niej napar, odwar, czy maseczkę. Napar robi się przez rozdrobnienie nasion (1-2 łyżeczki) i zalanie gorącą wodą. Taką herbatkę można spożywać po ostygnięciu. Napar robimy przez podobne rozdrobnienie nasion, ale mieszamy z mniejszą ilością wody, tak, by powstała konsystencja pasty. Taką substancję gotujemy przez 5 minut i nanosimy na płótno. To z pewnością przyda się na choroby skóry. Podobnie przygotowuje się masę na okłady - na ok. 25 gr zalewamy pół szklanki wody.

Z kolei do użytku wewnętrznego możemy kupić kozieradkę w tabletkach. Dostępne są one w sklepach zielarskich i aptekach. Za 90 kapsułek 610 mg zapłacimy od 20 do 30 zł. Spożywamy jedna kapsułkę 1-2 razy dziennie po jedzeniu. Jednak za nasiona zioła zapłacimy zaledwie kilka złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska