Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kożuchów. W krypcie było kilkanaście trumien [DUŻO ZDJĘĆ]

Józef Piasecki
W czwartek w odkrytej krypcie w kaplicy mansjonarzy, na terenie kościoła parafialnego w Kożuchowie pojawili się antropolodzy z Muzeum Pierwszych Piastów (MPP) na Lednicy, w Lednogórze, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej Zdzisław Szukiełowicz i wolontariusze. Anna Wrzesińska z MPP informuje, że miejsce pochówku zostanie opróżnione.- Wyłożymy materiał, wyselekcjonujemy go i opiszemy. Wszystkie szczątki ludzkie wrócą do krypty, gdyż jest to miejsce ich pierwszego pochówku. Szczątki pochodzą prawdopodobnie z XVII – XVIII wieku. Odkryliśmy m.in. fragmenty tkanin z zachowanym wzorem, należące raczej do mężczyzny. Jednak przy szacie są obcięte guziki. M.in. to oraz samo wnętrze krypty i stan trumien wskazują na to, że była ona kilkakrotnie plądrowana. Wbrew wcześniejszym opiniom okazało się, że znajdowało się w niej nie kilka, lecz kilkanaście trumien ze szczątkami ludzkimi. Wśród nich cztery trumny dziecięce, z zachowanymi częściowo zdobieniami w formie motywów roślinnych – informuje A. Wrzesińska. Znaleziono także szczątki zwierzęce, w tym kieł dzika. Zobacz też: Jak nasi przodkowie chowali zmarłych? Z wielką pompą!
W czwartek w odkrytej krypcie w kaplicy mansjonarzy, na terenie kościoła parafialnego w Kożuchowie pojawili się antropolodzy z Muzeum Pierwszych Piastów (MPP) na Lednicy, w Lednogórze, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej Zdzisław Szukiełowicz i wolontariusze. Anna Wrzesińska z MPP informuje, że miejsce pochówku zostanie opróżnione.- Wyłożymy materiał, wyselekcjonujemy go i opiszemy. Wszystkie szczątki ludzkie wrócą do krypty, gdyż jest to miejsce ich pierwszego pochówku. Szczątki pochodzą prawdopodobnie z XVII – XVIII wieku. Odkryliśmy m.in. fragmenty tkanin z zachowanym wzorem, należące raczej do mężczyzny. Jednak przy szacie są obcięte guziki. M.in. to oraz samo wnętrze krypty i stan trumien wskazują na to, że była ona kilkakrotnie plądrowana. Wbrew wcześniejszym opiniom okazało się, że znajdowało się w niej nie kilka, lecz kilkanaście trumien ze szczątkami ludzkimi. Wśród nich cztery trumny dziecięce, z zachowanymi częściowo zdobieniami w formie motywów roślinnych – informuje A. Wrzesińska. Znaleziono także szczątki zwierzęce, w tym kieł dzika. Zobacz też: Jak nasi przodkowie chowali zmarłych? Z wielką pompą! Józef Piasecki
W czwartek w odkrytej krypcie w kaplicy mansjonarzy, na terenie kościoła parafialnego w Kożuchowie pojawili się antropolodzy z Muzeum Pierwszych Piastów (MPP) na Lednicy, w Lednogórze, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej Zdzisław Szukiełowicz i wolontariusze. Anna Wrzesińska z MPP informuje, że miejsce pochówku zostanie opróżnione. - Wyłożymy materiał, wyselekcjonujemy go i opiszemy. Wszystkie szczątki ludzkie wrócą do krypty, gdyż jest to miejsce ich pierwszego pochówku. Szczątki pochodzą prawdopodobnie z XVII – XVIII wieku. Odkryliśmy m.in. fragmenty tkanin z zachowanym wzorem, należące raczej do mężczyzny. Jednak przy szacie są obcięte guziki. M.in. to oraz samo wnętrze krypty i stan trumien wskazują na to, że była ona kilkakrotnie plądrowana. Wbrew wcześniejszym opiniom okazało się, że znajdowało się w niej nie kilka, lecz kilkanaście trumien ze szczątkami ludzkimi. Wśród nich cztery trumny dziecięce, z zachowanymi częściowo zdobieniami w formie motywów roślinnych – informuje A. Wrzesińska. Znaleziono także szczątki zwierzęce, w tym kieł dzika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska