Kreda w większości z nas kojarzy się ze szkołą, kiedy to nauczyciel za jej pomocą pisał temat lekcji lub różne zadania matematyczne. Drugim oczywistym zastosowaniem kredy, jest rysowanie nią po chodniku – to jest świetna zabawa, która pochłania dziecko na wiele godzin na świeżym powietrzu.
Kreda to rodzaj skały osadowej, która tworzy się na dnie mórz i oceanów. W naturze występuje w postaci marmuru, wapienia czy szpatu wapiennego. Kreda, którą pisze się po tablicy i jest tak lubiana przez dzieci, powstaje z wapiennej skały osadowej oraz domieszki gipsu i substancji wiążących i ma silne właściwości higroskopijne. A jak można ją wykorzystać w inny sposób? Wszystko zależy od jej rodzaju.
Dowiedz się więcej:
Rodzaje kredy
Zastosowania kredy różnią się w zależności od jej rodzaju. Obecnie na rynku możemy znaleźć kilka typów kredy, które zaskakują swoimi właściwościami.
- Kreda jeziorna – wykorzystuje się ją do produkcji farb i nawozów;
- Kreda syntetyczna - wykorzystuje się bardzo często w przemyśle kosmetycznym, farmakologicznym, spożywczym. Jest również składnikiem plasteliny, farb emulsyjnych, modeliny, mleczek do czyszczenia oraz innych produktów chemii gospodarczej;
- Kreda nawozowa – stosowana do nawożenia ziemi;
- Kreda pastewna – dodawana jest do pasz dla zwierząt;
- Kreda szkolna to sprasowany węglan wapnia bądź gips i oprócz pisania nią po tablicy można wykorzystać w domu.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?