Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyty walutowe po zmianach. Co "nowości" oznaczają dla kredytobiorcy?

(kb)
Od 1 lipca obowiązuje nowa Rekomendacja S II. Tłumaczymy, co ona dla Ciebie oznacza - kiedy warto z niej skorzystać i na jakich zasadach.

Od lipca wszystkie banki umożliwią swoim klientom spłacanie rat kredytu hipotecznego w walucie, w której został zaciągnięty.

Jest to wynik wprowadzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego nowej rekomendacji S II. Ona jeszcze dokładniej określa zasady spłaty kredytów mieszkaniowych. Dotyczą m.in. spreadu walutowego.

To różnica między kursem, po którym bank wypłaca kwotę kredytu a tym, po którym przyjmuje kolejne raty. Dlatego wpływa na koszt całości kredytu.

Abyś otrzymał od swojego banku pełne informacje dotyczące obciążeń, Komisja wprowadziła nową regulację. Dotyczy informowania klientów na temat kosztów związanych z istnieniem różnic między kursem sprzedaży a kursem kupna walut obcych.

Ponadto - zgodnie z Rekomendacją S II - banki powinny nam umożliwić spłatę rat w walucie, w której kredyt został zaciągnięty. Co ważne - zmiana sposobu spłaty powinna dotyczyć wszystkich rat od daty zmiany umowy.

Po walutę do kantoru

SPŁACAJ Z GŁOWĄ

Nowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego ma jeszcze ściślej uregulować rynek kredytów hipotecznych w walutach obcych. Nakłada na banki m.in. obowiązek:

* pełnego informowania klientów na temat kosztów związanych z istnieniem różnic między kursem sprzedaży a kursem kupna walut, tzw. spreadem. W poszczególnych instytucjach finansowych jego wysokość może się różnić - w zależności od kursu, po jakim bank sprzedaje i kupuje daną walutę obcą.

* przyjmowania - na życzenie klienta - rat kredytu w walucie, w jakiej został zaciągnięty. Skala oszczędności zależy od kwoty kredytu i ceny, po jakiej uda nam się kupić walutę (w swoim banku lub na w kantorze).

W związku z wejściem w życie Rekomendacji S II można się spodziewać, że na rynku pojawią się bankowe promocje pozwalające obniżyć koszty spreadu i nie narażać klientów na stratę czasu i dodatkowe formalności.

Możliwość spłaty kredytu w walucie, w której jest on denominowany, może pozwolić na zaoszczędzenie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie!

Odpada bowiem koszt przewalutowania, który wpływa na wysokość raty.

Dodatkowo kredytobiorca będzie mógł korzystać z walut oferowanych przez jego bank lub kupować je na wolnym rynku, np. w kantorze.

Jeśli chodzi o sposób spłaty rat, do wybory są trzy rozwiązania:

1 Wpłata gotówkowa

2 Przelew walutowy z innego banku

3 Przelew wewnętrzny w walucie obcej z innego rachunku w tym samym banku.

Jednak nie wszystkie te możliwości pojawią się w ofercie poszczególnych banków. Co więcej, za niektóre z nich przyjdzie nam dodatkowo zapłacić. Zatem może okazać się, że zyski związane z korzystniejszą wymianą waluty w kantorze, zostaną pochłonięte przez prowizję za przelew walutowy lub wpłatę bezpośrednią.

Przyjrzyj się opłatom

Trzeba dobrze przyjrzeć się opłatom związanym z przelewem walutowym dokonywanym z innego banku.

- Koszt takiej dyspozycji może wynieść od 10 do nawet 30 zł, zależnie od wysokości raty. To może zmniejszyć korzyści płynące z kupowania na przykład tańszych franków. Taki przelew może być jedynie opłacalny w przypadku transferu większej kwoty waluty - zastrzega Karol Wilczko z porównywarki finansowej Comperia.pl.

Za przelew nie zapłacą osoby posiadające konto walutowe w banku, który udzielił im kredytu. Jednak już za wpłatę na nie pieniędzy niektóre instytucje mogą pobierać opłatę.

- Nie każdy bank oferuje dzisiaj konto walutowe i nie ma możliwości sprawdzenia, ile kosztuje w tym banku wpłata gotówkowa. Od 1 lipca banki muszą oferować takie konta, ale trudno prognozować, ile będą kosztować - zaznacza Wilczko. Jak na razie konto walutowe posiada w swojej ofercie m.in. Kredyt Bank, PKO BP, Bank Millennium i Deutsche Bank PBC.

Zmiana waluty wpływa na ogólne warunki, na których została podpisana z bankiem umowa kredytowa.

Dlatego klienci chcący spłacać kredyt na nowych zasadach, w przypadku większości instytucji będą musieli najpierw podpisać aneks do umowy. W zależności od banku, koszt takiego aneksu wynosi od 200 do nawet 500 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska