Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Kresy” - film „Gazety Lubuskiej” - zdobył Grand Prix 34. Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Fabularyzowany dokument „Kresy” w reżyserii Rafała Brylla to historia ostatnich dni Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej oraz początków tak zwanych Ziem Odzyskanych, oparta na dramatycznych świadectwach Polaków wypędzonych ze swej ojcowizny.
Fabularyzowany dokument „Kresy” w reżyserii Rafała Brylla to historia ostatnich dni Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej oraz początków tak zwanych Ziem Odzyskanych, oparta na dramatycznych świadectwach Polaków wypędzonych ze swej ojcowizny. Mariusz Kapała/dokumentacja z planu
Rafał Bryll, reżyser dokumentu „Kresy”, odebrał w niedzielę, 22 września 2019 r., w Warszawie najważniejszą nagrodę Festiwalu KSF Niepokalana.

Wyprodukowany przez „Gazetę Lubuską ” dokument „Kresy” zdobył Grand Prix zakończonego w niedzielę, 22 września 2019 r., w Warszawie 34. Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana 2019.

Do konkursu nadesłano 64 tytuły z 12 krajów, m.in. z USA, Szwecji, Wenezueli czy Hong Kongu. – Wygraliśmy nawet z filmami fabularnymi. To nobilitujące dla dokumentu – mówi reżyser „Kresów” Rafał Bryll.

Jury o filmie „Kresy”: Z każdej opowieści wyziera tęsknota i miłość za pięknem utraconej ziemi ojców, gdzie tętniło życie i żyły zgodnie obok siebie różne wyznania i narodowości.

W uzasadnieniu werdyktu jury Festiwalu KSF Niepokalana 2019 czytamy o „Kresach”: Przerażający dokument fabularyzowany opowiada o zbrodniach ludobójstwa dokonywanych na Polakach przez ukraińskich banderowców za to tylko, że byli Polakami i katolikami. Aktorzy, na podstawie dramatycznych świadectw tych osób, które przeżyły rzeź wołyńską, wcielili się z pokorą w przedstawiane postacie ukazując olbrzymi ładunek krzywd i strachu przed okrucieństwem oprawców oraz śmiercią mordowanych ludzi. Pokazuje też losy tych Kresowian po wypędzeniu ze swej ojcowizny, ich tułaczkę oraz początek życia na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych. Z każdej opowieści wyziera tęsknota i miłość za pięknem utraconej ziemi ojców, gdzie tętniło życie i żyły zgodnie obok siebie różne wyznania i narodowości. Dziś, w większości tych miejsc gdzie rozegrały się te tragedie, jest tylko pustka krajobrazu – fizyczna i duchowa.

Nasze „Kresy” jadą już na kolejne festiwale!
Tymczasem „Kresy” w reżyserii Rafała Brylla są też w konkursie głównym 11. Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni (26-29 września 2019 r.) i w konkursie 20. Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles (18-24 października 2019 r.).

Produkcja „Gazety Lubuskiej” – dokument „Kresy” swoją premierę międzynarodową miał w listopadzie 2018 r. na 28. FilmFestival Cottbus – Festiwalu Kina Europy Wschodniej w Chociebużu:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska