Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kroměříž: Tutaj złoto aż cieknie po ścianach (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Wizytówką Kroměříž jest bogato zdobiona rokokowa Sala Sejmowa.
Wizytówką Kroměříž jest bogato zdobiona rokokowa Sala Sejmowa. Dariusz Brożek
W pałacu w Kroměříž największe wrażenia zrobiła na mnie Sala Sejmowa, zaliczana do najpiękniejszych rokokowych pomieszczeń w Europie. Warto tam się zatrzymać podczas podróży do Włoch, czy Chorwacji.
Kroměříž: Pałac biskupów

Pałac biskupi w Kroměříž. Rokokowa perła Moraw

Przez kilkaset lat pałac w Kroměříž na czeskich Morawach był siedzibą arcybiskupów. Teraz jest chlubą i jedną z turystycznych atrakcji liczącego niespełna 30 tys. mieszkańców miasteczka. Jego historia sięga początku XII w., kiedy osadę kupił biskup Jan II z Ołomuńca. Jeden z jego następców biskup Bruno ze Schauenburgu nadał jej prawa miejskie w 1261 r. i wybudował gotycki zamek.

- Właśnie wtedy Kroměříž został siedzibą biskupstwa. Biskup Bruno przeniósł tutaj administrację kościelną, co spowodowało burzliwy rozwój rzemiosła i co za tym idzie także miasta - opowiada Joanna, moja przewodniczka po Morawach.

W pierwszej połowie XVI w. zamek został przebudowany. Za czasów biskupa Stanisława Thurzy nadano mu renesansowy szlif. Niespełna sto lat później, w 1643 r., został zniszczony przez Szwedów dowodzonych przez generała Torstensona. Najeźdźcy złupili miasto i pałac, po czym wywieźli za morze cenne meble, arrasy i obrazy. - W drugiej połowie siedemnastego wieku pałac został odbudowany przez biskupa Karola z Lichtensteinu- Castelkorna. Królewscy architekci nadali mu obecny kształt. Historycy zgodnie zaznaczają, że właśnie dzięki temu biskupowi pałac i miasto stały się barokową skarbnicą Moraw. - kontynuuje Joasia.

W roku 1777 r. Kroměříž stał się rezydencją arcybiskupów. Wyposażenie poszczególnych komnat świadczy o ich niebywałej zamożności. Zobaczymy tam cenne obrazy, misternie wykończone meble i weneckie lustra. Szczególnie wrażenie zrobiła na mnie Sala Sejmowa. Podczas Wiosny Ludów w latach 1848-1849 odbywały się w niej obrady austriackiego parlamentu, który uciekła tutaj z ogarniętego rewolucyjnymi walkami Wiednia. Jej ściany aż ociekają od złoconych stiuków, natomiast sufit zdobią biblijne sceny.

Sala nazywana jest także Dużą Jadalnią. To bez wątpienia najpiękniejsza komnata pałacu. w pałacu. Jej sufit zdobią malunki z biblijnymi scenami, spod których zwisają 22 żyrandole, a ściany aż ociekają od złoconych zdobień. Zaliczana jest do najpiękniejszych rokokowych sal w Europie. Dlatego często korzystają z niej filmowcy, którzy nagrywają tutaj sceny pałacowe do filmów historycznych.

W 1885 r. w Kroměříž doszło do spotkania rosyjskiego cara Aleksandra III z cesarzem austro-węgierskim Franciszkiem Józefem I. Obrady objęte były ścisłą tajemnicą, ich reliktem jest Sala Carska, w której nocował władca Rosji. Zostawił dwa dary: swój portret i wazę, które obecnie możemy zobaczyć w tym pomieszczeniu. Jego ozdobą jest trzyczęściowy ołtarzyk - dzieło włoskich mistrzów w końca XIV wieku.

W pałacu obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania, dlatego zaciskam zęby mijając kolejne komnaty. Np Salę Myśliwską ze stołami do gry, bilardem i ścianami ozdobionymi bronią, która była wykorzystywana jako palarnia i salon rekreacyjny. Obecny wygląd zawdzięcza wizycie cara Rosji Aleksandra III. Z kolei w Różowym Salonie wzrok turystów przyciąga pięcioczęściowe zwierciadło weneckie ze stolikiem i wspaniały żyrandol z XVIII w.

Kolejną perełką jest Sala Tronowa ze stiukowymi sufitowymi ornamentami i galerią obrazów na ścianach. Arcybiskupi ołomunieccy przyjmowali tutaj szczególnie ważnych gości. Jeszcze w latach sześćdziesiątych XX w. był tutaj umieszczony oryginalny obraz włoskiego malarza renesansowego Tycjana "Apollo i Marsyas", który jest jednym z najcenniejszych dzieł w Czechach. Teraz możemy go zobaczyć w pałacowej galerii. Ponad 100 innych obrazów o tematyce religijnej i biblijnej zdobi też ściany Małej Jadalni.

Nad pałacem góruje wieża o wysokości 84 m. Pod koniec drugiej wojny światowej została podpalona przez wycofujących się z miasta niemieckich żołnierzy. Mieszkańcy ugasili ogień, a potem w ciągu trzech lat odbudowali wieżę. Kolejną atrakcją pałacu są ogrody o powierzchni 64 hektarów. Od 1998 r. razem z dawną siedzibą arcybiskupów znajdują się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Zwiedzanie

Wśród turystów zwiedzających Kroměříž przeważają Austriacy i Niemcy. Polacy zatrzymują się tutaj zazwyczaj podczas podróży na południe; do Austrii, Włoch czy Chorwacji.

Od początku października do końca kwietnia zamek jest czynny tylko w weekendy id mogą go zwiedzać wyłącznie zorganizowane grupy. W maju, czerwcu i wrześniu jest dostępny od 9.00 do 17.00 we wszystkie dni tygodnia poza poniedziałkami, natomiast w lipcu i sierpniu od 9.0 do 18.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska