Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronopol chce produkować elementy domów szkieletowych

Marek Białowąs
Kronopol jest znany z produkcji paneli podłogowych.
Kronopol jest znany z produkcji paneli podłogowych. fot. Kronopol
Domy kanadyjskie z prefabrykatów sprzedają się w Polsce jak nigdy dotąd. A to za sprawą drożejących materiałów budowlanych i rosnących kosztów pracy.

W Polsce liderem w produkcji elementów do budowy ,,kanadyjczyków'' chce być żarski Kronopol. Stworzony przez firmę system budownictwa szkieletowego pozwala zaprojektować i w krótkim czasie wybudować.

- Polacy coraz częściej przekonują się, że domy nie muszą być wyłącznie murowane, z cegieł lub pustaków - mówi Marek Piekarz, z firmy Kronopol. - Do budowy domu w systemie szkieletu drewnianego potrzebna jest fachowa ekipa. Dlatego my systematycznie szkolimy osoby oraz firmy wykonawcze z całego kraju, w budowie tego typu obiektów.

Płyta nie cegła
Jakie są różnice między tradycyjnym domem, a tym postawionym w Systemie Kronopol? Cegły zastąpiono tu płytą OSB oraz belkami dwuteowymi, z których wykonane są szkielety konstrukcyjne. Płyty OSB bardzo odporne na wilgoć są przeznaczone na poszycia ścian, dachów, stropów. Fundamenty z reguły przygotowywane są przez inwestora. W międzyczasie firma wykonawcza w ciągu 4-5 tygodni przygotowuje niezbędne elementy. Po wykonaniu fundamentów i wszystkich prac przyziemnych można przystąpić do budowy konstrukcji stropu. Montaż prefabrykatów trwa około 10 dni. Po zakończeniu budowy bryły, kolejnym etapem jest położenie dachówek oraz montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Budynek powstaje w ciągu około dwóch, trzech miesięcy.

Pełen portfel

TAK BUDUJĄ BOGACI

Domy w technologiach innych niż tradycyjne nie były dotąd w Polsce popularne. Stanowiły mniej niż 1 proc. wszystkich budowanych domów, dziś ok. 5 proc. W Europie Zachodniej lekkie budownictwo szkieletowe stanowi aż 20 - 25 proc. budownictwa jednorodzinnego, a w USA i Kanadzie ponad połowę.

Równie istotnym w domach budowanych z wykorzystaniem materiałów drewnopochodnych jest bezpieczeństwo pod względem ognioodporności. W tym zakresie budynki przeszły szereg specjalistycznych badań bezpieczeństwa i analiz.

- Nasza firma nie zajmuje się budową jako taką - mówi M. Piekarz. - Chcemy, aby zajmowały się tym autoryzowane firmy wykonawcze. Mam ich dziś pięć.

- Zainteresowanie kanadyjczykami jest ogromne. Firmy budujące te domy nie nadążają z realizacją zamówień. Niektóre mają pełen portfel zleceń nawet na rok, dwa do przodu - mówi Michał Sandecki, pracownik Kronopolu. - Taki boom na usługi przeżywają wszystkie firmy z branży.

Według danych Centrum Budownictwa Szkieletowego firm zajmujących się budową tego typu domów jest w Polsce tylko 400. Stumetrowy domek kanadyjski pod klucz: z podłogami, glazurą, terakotą, oknami i urządzeniami sanitarnymi kosztuje średnio 260 tys. zł. Wybudowanie domu takiej samej wielkości z cegieł jest droższe. Głównie dlatego, że cały czas rosną koszty robocizny, które w przypadku domu murowanego są nawet cztery razy wyższe niż przy budowie domu szkieletowego. Robotnikom i fachowcom trzeba zapłacić tyle samo, ale przy budowie kanadyjki pracują oni 3-4 miesiące, a przy murowanym domu średnio rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska