Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krosno Odrz.: Otwarcie firmy Krosno-Metal i dni otwarte dla mieszkańców

Leszek Kalinowski 0 68 324 88 74 [email protected]
Produkcja w Krosno-Metal idzie pełną parą, o czym mieli okazję przekonać w piątek i sobotę zwiedzający zakład
Produkcja w Krosno-Metal idzie pełną parą, o czym mieli okazję przekonać w piątek i sobotę zwiedzający zakład fot. Mariusz Kapała
To jedyna takie miejsce w Polsce, córka szwajcarskiej firmy. W sobotę otworzyła swą bramę, zapewniając i dzieciom, i dorosłym wiele atrakcji.

- To super, że taki zakład u nas powstał, bo od lat brakuje inwestorów i od lat nasz powiat zajmuje pierwsze miejsce w województwie, jeśli chodzi o liczbę bezrobotnych - mówi Janina Broś, która skorzystała z zaproszenia i przybyła na dzień otwartych drzwi.

Szukają pracowników
Firma to dzieło trzech osób: dwóch braci - Eberharda i Dietera Rillinga oraz zięcia Markusa Sidlera. Nic więc dziwnego, że podczas uroczystości nie zabrakło gości ze Szwajcarii i Niemiec.

Właściciele zapowiadają, że to jeszcze nie koniec inwestowania w Kamieniu koło Krosna Odrz. W przyszłym roku chcieliby postawić kolejną halę o powierzchni 2 tys. mkw. (obecna ma 3,8 tys. mkw., a pomieszczenia administracji - 800 mkw.). W firmie będzie mogło pracować 90 osób.

- Na początku zatrudniliśmy 5 osób, teraz - już 50, ale jeszcze w tym roku chcieliby powiększyć załogę do 65 - mówi Adam Tyski, szef zakładu. - Jednak to nie jest takie proste, bo chętnych zbyt wielu nie ma.

Rysunek techniczny mile widziany

W nowym zakładzie w Kamieniu produkowane są - za pomocą lasera, wycinarki, giętarki lub krawędziarki - urządzenia ze stali szlachetnej.

- Jako jedyni w Polsce używamy blachy w zwojach - podkreśla szef, oprowadzając nas po zakładzie.

Na każdym stanowisku pracownicy podają części blachy, reszty dokonuje już maszyna. Ze szwajcarską precyzją wycina otwory czy zagina boki. Jakby robiła to z papierem a nie ze stalą.

- To będą szuflady - pokazuje A. Tyski, gdy z kawałka blachy w mgnieniu oka powstaje przestrzenna część szafy.

Najnowocześniejsze urządzenia wymagają wyobraźni i umiejętności czytania rysunku technicznego. Szkoły nie przygotowują specjalistów do obsługi takiego sprzętu (bo niewiele jest miejsc w Europie, gdzie one pracują). Dlatego firma sama szkoli pracowników.

Można zarobić

Ile mogą zarobić w Krośnie-Metalu? Na początek 1.800 zł brutto. Doświadczeni operatorzy natomiast 3 tys. zł brutto. Praca jest w systemie trzyzmianowym. W soboty także? Nie, a jeśli się już zdarzy taka potrzeba, wynagrodzenie jest dodatkowe.

To tu powstają nowoczesne stoły i szafki gastronomiczne ze stali szlachetnej, zlewy i baseny, regały, okapy wentylacyjne, szafy chłodnicze, nadstawki grzewcze itd.
- Naszymi klientami są ci, którzy urządzają lokale gastronomiczne i organizują żywienie zbiorowe.

Unikamy sprzedaży detalicznej - mówi A. Tyski. - Choć zdarzyło się, że siostry zakonne zwróciły się do nas z prośbą o sprzedaż i nie odmówiliśmy.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska