Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KROSNO ODRZAŃSKIE: Czy należy podnosić zabytkowy most nad Odrą? Burmistrz i radni mają spore wątpliwości (ZDJĘCIA)

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Ryszard Malarski, kierownik Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej i Dorzecza Odry i Wisły przedstawił szczegóły związane z podniesieniem mostu w Krośnie Odrzańskim.
Ryszard Malarski, kierownik Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej i Dorzecza Odry i Wisły przedstawił szczegóły związane z podniesieniem mostu w Krośnie Odrzańskim. Łukasz Koleśnik
W miniony czwartek podczas sesji rady miejskiej odbyła się dyskusja na temat planowanego podniesienia 114-letniego, zabytkowego mostu w celu zwiększenia klasy żeglowności Odry. Radni rozmawiali z jednym z przedstawicieli projektu i mieli spore wątpliwości...

W Krośnie Odrzańskim remontów jest ostatnio aż nadto. Na horyzoncie jest kolejna wielka inwestycja. Podniesienie zabytkowego mostu na Odrze. Poznaliśmy szczegóły dotyczące planowanego zadania.

Most na 100 procent wytrzyma

W krośnieńskim urzędzie pojawił się kierownik jednostki realizującej Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej i Dorzecza Odry i Wisły, Ryszard Malarski, który przedstawił koncepcję podniesienia zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim. Większość informacji była już znana. Celem projektu jest podniesienie klasy żeglowności Odry, a to wymaga wielu inwestycji, w tym konieczne jest podniesienie lokalnej przeprawy. Ta miałaby zostać wzniesiona o niecałe 2 metry, do tego zostaną wykonane zjazdy, a przy jednym z nich, od strony ul. Chrobrego, powstanie rondo. Ponadto ma zostać wykonany szereg prac na samej Odrze.

Radni mieli sporo pytań. Jednym z pierwszych, które przychodziło na myśl, to czy zabytkowy obiekt wytrzyma całą operację. – Nasz staruszek ma już 114 lat – mówiła radna Danuta Cierpisz. – Jak zachowa się cała konstrukcja przy rozbiórce?

R. Malarski jest przekonany, że nie ma żadnego zagrożenia. – Nie ma możliwości, aby stan mostu się pogorszył – zapewniał. – Mało tego, jeśli odkryjemy elementy, które wymagają naprawienia, to będzie on mógł służyć przez następne dziesiątki lat.

Kierownik dodał również, że w planach jest podniesienie klasy nośności mostu, co sprawi, że przeprawa będzie trwalsza niż dotychczas. – Czasy się zmieniły. To jest bardzo delikatna operacja, która zostanie przeprowadzona za pomocą nowoczesnych technologii, regulowana elektronicznie i przy pomocy aplikacji na dziesiąte części milimetra- wyjaśniał R. Malarski. – Na pewno będzie to widowiskowe przedsięwzięcie, ale nie ma prawa się nic wydarzyć. Więcej szkody obecnie wyrządza ciężarówka, która wjeżdża na most przy większej prędkości niż to co zamierzamy tam robić.

Obwodnica i wały powinny być przed podniesieniem mostu

Wielu radnych zastanawiało się czy samo podniesienie mostu sprawi, że zaczną tutaj pływać wielkie jednostki. – Mówi się o przepływie lodołamaczy tym odcinkiem Odry, a niedługo kajaki będą miały tu problem, ponieważ mamy tak niski poziom wody – zauważył radny Mariusz Grycan.

Wielu radnych sugerowało pogłębienie rzeki. Kierownik projektu stwierdził, że zostaną wykonane prace, które wpłyną na udrożnienie rzeki, jednak nie mówił o kompleksowym pogłębieniu. Dlaczego? – Bo wysoka woda wróci i musimy być na nią gotowi – podkreślał R. Malarski. – Możemy tego nie pamiętać, ale sytuacja powtarza się co kilka lat. Według prognoz po trzech latach suchych mają przyjść trzy lata mokre. Teraz mamy suszę, ale wkrótce mogą przyjść silne opady, które sprawią, że poziom wody znacznie wzrośnie.

Radni zwrócili więc uwagę na inne inwestycje, które wiążą się bezpośrednio z podniesieniem mostu. Mowa o obwodnicy i wałach przeciwpowodziowych. – Należałoby zmienić kolejność zadań lub w pewien sposób połączyć te zadania – mówił Radosław Sujak, członek zarządu powiatu krośnieńskiego. – Mówimy o tym, że cięższy transport przejmą mosty o większej nośności na obwodnicy. Kłopot w tym, że wy pracujecie nad projektem od 2014 roku, a obietnice o obwodnicy słyszymy od lat 90. ubiegłego wieku. Co jeśli obwodnica nie powstanie? – kierował swe słowa Sujak do kierownika Malarskiego.

Podobne wątpliwości były w przypadku zabezpieczenia przeciwpowodziowego, na które Krosno Odrzańskie wciąż czeka. Mówił o tym burmistrz Marek Cebula. – Kluczowym zadaniem dla Krosna są wały, które zabezpieczą dolną część miasta – podkreślał. – Co powiemy mieszkańcom kiedy przyjdzie wysoka woda? Że mogą ją sobie obejrzeć z wysokiego mostu?

Kierownik tylko rozkładał ręce. – Zgadzam się, że najlepiej byłoby, aby te zadania były wykonywane równolegle. Niestety lista zadań tak się ułożyła i mamy pieniądze, które musimy spożytkować na konkretny cel. Nie do końca mamy na to wpływ – mówił.

Dyskusja trwała ok. 2 godziny. Radni apelowali o zorganizowanie konsultacji społecznych, a R. Sujak stwierdził, że powiat wyda negatywną opinię, dotyczącą dotychczasowego projektu, ze względu na zagrożenia opisywane powyżej. Temat najpewniej wkrótce powróci.

Prace ruszą pod koniec przyszłego roku?

Według informacji kierownika Malarskiego projekt jest na ukończeniu. Koszt inwestycji? – Zostanie on ustalony w drodze przetargu – mówił specjalista. – W naszym planie finansowym mamy przewidziane ok. 40 mln zł na to zadanie.

Prace mogą się rozpocząć już pod koniec 2020 roku, ewentualnie na początku 2021. Natomiast inwestycja ma zostać zakończona w czwartym kwartale 2022 roku.

Zobacz też:
Krosno Odrzańskie: Most nie ucierpi, a zostanie podniesiony za cztery lata

KROSNO ODRZAŃSKIE/MASZEWO. W najbliższych latach ruszą zadania związane z mostami

TO WARTO ZOBACZYĆ

Zobacz też: Mistrzostwa Świata w Prasowaniu STRIMA OPEN

POLSKA TOSKANIA - zobacz film i przewodnik interaktywny po lubuskiej krainie wina i wrażeń!

Poznaj z nami polską Toskanię! Zabierzemy Cię w podróż pięcioma szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji.

Przewodnik interaktywny po polskiej Toskanii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska