Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krosno Odrzańskie: Dwójka pasjonatów z Krosna biega po górach. Pokonują trasy liczące ponad 100 kilometrów

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Łukasz Kamerduła (z lewej) oraz Hubert Gaudyn szukają kolejnych, coraz bardziej wymagających wyzwań biegowych.
Łukasz Kamerduła (z lewej) oraz Hubert Gaudyn szukają kolejnych, coraz bardziej wymagających wyzwań biegowych. Archiwum prywatne
Łukasz Kamerduła i Hubert Gaudyn od lat biegają. Oprócz tego kochają góry. Postanowili to połączyć i teraz biorą udział w niesamowicie trudnych ultramaratonach górskich. Jak oni to robią? I dlaczego się na to zdecydowali?

Bieganie to dla nich normalka. Ba! Można powiedzieć, że klasyczne biegi stały się dla nich... nudne.
- Tzw. biegi „asfaltowe” trochę mi się przejadły - mówi Hubert Gaudyn. - Osiągnąłem pewien poziom, który był już dla mnie nie do przeskoczenia, pomimo różnych zmian w treningach. Postanowiłem spróbować czegoś innego. Wraz z moim przyjacielem, Łukaszem Kamerdułą wpadliśmy na pomysł, aby wystartować w ultramaratonie koło Zielonej Góry. Poszło nam dość lekko. Postanowiliśmy więc pójść krok dalej i zapisaliśmy się na Bieg Rzeźnika.

Początki były trudne

Ł. Kamerduła wspomina, że kiedyś 10 kilometrów było dla niego biegiem ekstremalnym. - To było kiedy zaczynała się moja przygoda z tym sportem czyli w okolicach 2011/2012 roku - opowiada. - Dopiero później dystans zaczął wzrastać do kilkunastu, później kilkudziesięciu kilometrów. Na start w maratonie nie decydowałem się, ponieważ czułem respekt do tego dystansu. Dopiero w 2016 roku razem z Hubertem wybraliśmy się do Katowic na tamtejszy Silesia Maraton.

A teraz? Maraton to minimum. Łukasz i Hubert biorą biegają na ultradystansach, czyli takich, które mają powyżej 42,195 km i to najlepiej w terenie górzystym. Choć początki nie były łatwe... - Pierwszy start to udział w Chojnik Maraton – 49 km w ramach Karkonoskiego Festiwalu Biegowego - opowiada Łukasz. - Sponiewierało mnie tam niesamowicie, nie pamiętam ile razy tamtego dnia kończyłem z bieganiem. Później jednak pojawiły się kolejne terminy startów. Tak się zaczęło i trwa. Wspólnie z Hubertem jeździmy po różnych zawodach, pokonujemy nie tylko dystanse, ale i swoje słabości.

Bieganie w górach to coś innego

Teraz 49 kilometrów to dla nich rozgrzewka, patrząc jakie dystanse pokonują, czyli ponad 100 kilometrowe trasy. I do tego góry. - Uwielbiam je - przyznaje H. Gaudyn. - Kocham chodzić po górach, biegać. Moje ulubione to Beskidy. Wiele razy się po nich przechadzałem, również biegałem. Nawet ostatni weekend spędziłem w Beskidach z rodziną i znajomymi.
- Każdy bieg górski to inna historia - podkreśla Ł. Kamerduła. - Raz pójdzie lepiej, innym razem jest walka o przetrwanie. Czasami pada deszcz lub grzeje słońce. Dodatkowo w górach jeszcze bardziej widać piękno otaczającej przyrody. Wyobraź sobie jesień i jej barwy np. w Beskidach czy Bieszczadach. Biegnąc asfaltem raczej ciężko o takie walory, a na dodatek cały czas biegnie się w tłumie. W górach jest spokój. Włożony wysiłek w połączeniu z widokami i całą otoczką dają niesamowite przeżycia. Nieistotny jest czas, w którym pokonam dystans. Liczy się dotarcie do mety i satysfakcja.

Jak się przygotować do górskich biegów?

Przebiec ponad 100 kilometrów w górach to nie jest łatwe zadanie i trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Panowie mają już spore doświadczenie, ale też nie ociągają się z treningami. Same przechadzki po górach oraz truchcik na bieżni nie wystarczą.- Mój tydzień biegowo-treningowy jest bardzo ciężki. W zasadzie trenuję osiem razy w tygodniu - zdradza Hubert. - Odnowę łączę z wzmacnianiem - w tym przypadku mowa o basenie. Do tego mam dwa dni gdzie łączę krótkie wybiegi z treningami cardio na siłowni. Oczywiście są jeszcze typowe treningi biegowe. Często wsiadam też na rower.

Dodaje też, że w biegach na płaskim terenie liczy się głównie lekkość i szybkość. W górach trzeba do tego dodać siłę. - Oraz logistykę. Trzeba wszystko mieć zaplanowane, rozłożone. Poznać trasę. Mieć świadomość swojej wytrzymałości, umiejętności - wymienia H. Gaudyn. - Trzeba wiedzieć, kiedy zwolnić, kiedy się zatrzymać, zjeść. To wielogodzinne biegi i nie ma miejsca na improwizację.

Przygotowują się do kolejnych wyzwań

Plany? - Przed nami start na dystansie 150 km w ramach Łemkowyna Ultra Trail, który już w połowie października - mówi Łukasz. - Przygotowania w toku – sześć treningów z przebiegniętym dystansem po ok. 100 – 110 km tygodniowo. Do tego zbilansowana dieta. Docelowo chciałbym wziąć udział i ukończyć zawody pod nazwą Ultra Trail du Mont Blanc, jeden z najtrudniejszych ultramaratonów terenowych w Europie. 168 kilometrów, a łączne przewyższenie to 9600 m. Trasa wiedzie malowniczymi szlakami dookoła masywu Mont Blanc i przebiega przez trzy państwa: Szwajcarię, Francję i Włochy.

Antoni Plichta, sprinter z Krosna Odrzańskiego został wicemistrzem Europy! (ZDJĘCIA)

ZOBACZ FILM - TRWAJĄ ZAPISY DO WINOBRANIOWEGO BIEGU DRUŻYNOWEGO

To była rekordowa Kostrzyńska Dziesiątka [MNÓSTWO ZDJĘĆ, CZĘŚĆ I]

Jak co roku, w woj. lubuskim odbędzie się wiele imprez biegowych, w których udział mogą wziąć zarówno amatorzy jak i zawodowi biegacze. Dla tych, którzy już teraz chcieliby zaplanować sobie starty w zawodach, przygotowaliśmy specjalny kalendarz, w którym znajdziecie listę imprez organizowanych na terenie woj. lubuskiego w 2019 roku. Na razie nie są znane daty wszystkich biegów. Będą one pojawiać się systematycznie na stronach organizatorów. Dlatego, gdy oficjalnie poznamy terminy, będziemy je na bieżąco uzupełniać w naszym kalendarzu. Jeśli wiecie o jakiejś imprezie, a jej tu nie ma, poinformujcie nas o tym - e-mail: glonline@gazetalubuska.pl. Aby zobaczyć, jakie biegi odbędą się w najbliższym czasie, przejdź do galerii.Szczegóły oraz zapisy na stronach super-sport.com.pl, pulsarsport.pl oraz datasport.plZobacz też: Bieg WOŚP w Zielonej Górze

Kalendarz biegowy 2019. Sprawdź, kiedy i gdzie odbędą się bi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska