Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krosno Odrzańskie: Dyrektor Langer: Ciężko pracujemy, aby utrudnienia nie były uciążliwe [ZDJĘCIA]

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Przy remontowanym moście Elizy występują utrudnienia, ale nie tak duże, jak można było się spodziewać. Przejazd przez Krosno Odrzańskie zajmuje teraz około 10 minut dłużej.
Przy remontowanym moście Elizy występują utrudnienia, ale nie tak duże, jak można było się spodziewać. Przejazd przez Krosno Odrzańskie zajmuje teraz około 10 minut dłużej. Łukasz Koleśnik
Dyrektor zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Marek Langer podkreśla, że podjęte zostały specjalne działania, aby utrudnienia podczas remontów w Krośnie Odrzańskim nie były tak odczuwalne. Przynajmniej nie w takim stopniu, jak zdarzało się wcześniej.

Krosnu przepowiadana była drogowa apokalipsa. Nic dziwnego, podczas poprzednich małych napraw i uzupełniania ubytków na drodze krajowej nr 29 tworzyły się kilometrowe korki. Tego samego można było spodziewać się podczas remontu mostu Elizy. Tymczasem utrudnienia nie są tak uciążliwe.

- Samą inwestycję planowaliśmy od ponad pięciu lat - podkreśla dyrektor oddziału GDDKiA w Zielonej Górze, Marek Langer. - Zwróciliśmy również szczególną uwagę na organizację ruchu w Krośnie Odrzańskim podczas remontów.

Na czas prac wprowadzony został ruch wahadłowy, regulowany za pomocą sygnalizacji świetlnej. - Ponadto dopuszczona jest możliwość ręcznego sterowania ruchem w przypadku powstania poważnych zatorów - informuje M. Langer.

Wkrótce ruszą kolejne duże inwestycje

Na horyzoncie są jednak dwie kolejne inwestycje w ciągu drogi krajowej: naprawa nawierzchni na ulicy Chrobrego oraz remont placu św. Jadwigi Śląskiej.

- Blisko współpracujemy z samorządem, kładziemy nacisk na informowanie mieszkańców m.in. o potencjalnych utrudnieniach - mówi dyrektor GDDKiA. - Ponadto jesteśmy w trakcie postępowań przetargowych na zadania w Krośnie Odrzańskim, gdzie zawieramy specjalne zapisy związane z organizacją ruchu w trakcie remontów. Np. wprowadzenie cykli, możliwości pracy poza godzinami szczytu, wspomniane wcześniej ręczne sterowanie ruchem czy zajęcie tylko części jezdni, jeśli taka możliwość jest dostępna.

W przypadku tego ostatniego taka możliwość istnieje przy modernizacji placu przy kościele. - Chcemy, żeby ruch dwukierunkowy był cały czas zachowany. Oczywiście ze względu na remonty będzie on wolniejszy. W przypadku placu św. J. Śląskiej założyliśmy etapowanie prac wraz z przesuwaniem jezdni, aby ten ruch jak najbardziej upłynnić - wyjaśnia M. Langer.

Wszystko za jednym zamachem

Dyrektor zielonogórskiego oddziału dodaje również, że wszystkie te inwestycje będą realizowane w jednym okresie. Jak się okazuje, nie jest to przypadek. - Taki był zamiar - podkreśla. - Chcieliśmy za jednym zamachem wykonać kilka inwestycji. Nie dzielić tego, żeby nie powielać utrudnień. Dlatego uznaliśmy, że w Krośnie Odrzańskim utrudnienia będą raz i w tym czasie zrealizujemy trzy duże inwestycje.

Na razie rozwiązania z organizacją ruchu sprawdzają się. - Światła szybko się zmieniają. Wszystko idzie dobrze. Sprawnie jak nigdy - mówi nam mieszkanka Krosna, pani Renata.

Z drugiej strony krośnianie zwracają uwagę na to, że są wakacje oraz okres urlopowy. Do tego miejscowi samorządowcy również prosili mieszkańców miastach, aby w miarę możliwości rezygnować z przejażdżki samochodem, jeśli do pokonania mają kilkaset metrów. Lepiej się przespacerować lub wsiąść na rower. Do tego gmina Krosno Odrzańskie wraz z gminą Dąbie udrożniły wąską drogę betonową w kierunku Połupina, aby dać kierowcą alternatywę i zmniejszyć natężenie ruchu.

- Każda pomoc ze strony samorządu jest bardzo przydatna i wskazana - mówi M. Langer.

Transport przez Krosno utrudniony. Lepiej korzystać z alternatywnych dróg

Dyrektor zielonogórskiego oddziału GDDKiA również mówi, żeby w miarę możliwości korzystać z dróg alternatywnych, aby niepotrzebnie nie zwiększać natężenia ruchu w Krośnie. Głównie chodzi o transport. - Nie znaczy to, że trzeba całkowicie unikać drogi przez miasto, ale zdecydowanie łatwiej pójdzie, jeśli skorzysta się z alternatywnych tras, np. trasą A2 w kierunku Świebodzina i stamtąd na południe. Oznakowaliśmy sugerowane objazdy.

Przypomnijmy, że umowa na remont mostu Elizy została podpisana 10 lipca. Prace mają potrwać ok. pół roku, ale trzeba też wyłączyć okres zimowy (od 15 grudnia do 15 marca), więc technicznie utrudnienia w Krośnie mogą występować jeszcze dłużej. Zarządca drogi podkreśla, że jest to tylko termin na umowie. Niewykluczone, że prace zadanie może zostać zakończone znacznie wcześniej.

Remonty w Krośnie Odrzańskim. Czy można ominąć utrudnienia?

Zobacz też: Konferencja prasowa dotycząca oddziału wewnętrznego w Krośnie Odrzańskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska