MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krosno Odrzańskie: Park Tysiąclecia wciąż zamknięty. Modernizacja trwa. Otwarcie miało być w lipcu... (ZDJĘCIA, WIDEO)

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Zza siatki odnowiony Park Tysiąclecia wygląda imponująco. Mieszkańcy wciąż jednak nie mogą z niego korzystać.
Zza siatki odnowiony Park Tysiąclecia wygląda imponująco. Mieszkańcy wciąż jednak nie mogą z niego korzystać. Łukasz Koleśnik
Wydawało się, że niewiele czasu potrzeba do otwarcia odnowionego parku. W lipcu krośnianie mieli już chodzić po nowych ścieżkach. Dłużej mieliśmy zaczekać na promenadę. Jest już sierpień, a park wciąż jest ogrodzony. Dlaczego?

- Przygotowujemy dokumentację powykonawczą - wyjaśniał burmistrz Marek Cebula kilka tygodni temu. - Później musimy złożyć odpowiednie dokumenty do nadzoru budowlanego, następnie odbiór. To wszystko jeszcze będzie trwało, dlatego w tej chwili trudno mówić o terminach. Chcemy na początku lipca mieć już gotowy park.
Nawet wykonawca wspominał, że jeśli chodzi o sam park, to do zrobienia zostało kilka drobiazgów.

Park Tysiąclecia wciąż pozostaje zamknięty

Sierpień. Mieszkańcy mogą przyglądać się zadbanym terenom zielonym i wyprofilowanym ścieżkom, ale wciąż z dystansu, ponieważ park wciąż jest ogrodzony i nie został do tej pory udostępniony.
Burmistrz Cebula podkreśla, że nie jest to związane z żadnymi opóźnieniami.
- To firma chciała nam oddać część parku do użytku, ale do tego nie doszło - wyjaśnia. - Wykonawca musi zgłosić, że park jest gotowy. Takiego zgłoszenia ani potrzebnych dokumentów nie otrzymaliśmy.
Włodarz dodaje, że podawany termin, czyli lipiec, również był podawany przez wykonawcę. - My tylko przekazywaliśmy informację dalej - podkreśla M. Cebula. - Konsorcjum firmy zależało, aby udostępnić park dla mieszkańców w te wakacje.
Wszystko jednak wskazuje na to, że nie będzie częściowego odbioru i inwestycja zostanie doprowadzona do samego końca. Przypomnijmy, że modernizacja promenady również znajduje się w tym projekcie i właśnie na ten element mieszkańcy mieli czekać dłużej. Teraz trzeba będzie czekać, aż wszystko zostanie zakończone.

Wykonawca nie chciał podejmować ryzyka

Skontaktowaliśmy się z Pawłem Szwedem, szefem firmy Szwedzkie Ogrody, która odpowiada za rewitalizację parku oraz przebudowę promenady.
- Musieliśmy zrezygnować z pomysłu z częściowym oddaniem inwestycji do użytku - opowiada. - Chodzi o zapisy w umowie, a dokładniej sprawach gwarancyjnych. Jeśli oddalibyśmy park przed zakończeniem wszystkich prac, to my ponosimy całkowitą odpowiedzialność. W przypadku aktów wandalizmu, my odpowiadamy za naprawy. Do tego trzeba pamiętać, że tuż obok wciąż trwałyby prace nad modernizacją promenady. A jeśli tam by się coś komuś stało?

Zza siatki odnowiony Park Tysiąclecia wygląda imponująco. Mieszkańcy wciąż jednak nie mogą z niego korzystać.
Zza siatki odnowiony Park Tysiąclecia wygląda imponująco. Mieszkańcy wciąż jednak nie mogą z niego korzystać. Łukasz Koleśnik

Według umowy wszystko jest wykonywane w terminie

Park Tysiąclecia jest właściwie gotowy. Obecnie trwają zaawansowane prace nad promenadą.
- Sprawnie działamy. Dużą część prac już mamy za sobą - przyznaje P. Szwed. - Nie chcemy podawać jednak już żadnych terminów, aby nie wprowadzać mieszkańców w błąd.
- Nie denerwujemy się, ponieważ wszystko jest wykonywane w terminie zawartym w umowie - dodaje burmistrz M. Cebula. - Inwestycja najpewniej zostanie oddana jako całość w okolicach września, października.
Mieszkańcy niecierpliwie czekają na zmodernizowany plac rekreacyjny. Przypomnijmy, że Park Tysiąclecia jest odnawiany kompleksowo. Nowe ścieżki, trawniki, nasadzenia, ławki, śmietniki, altany. Do tego rozbudowany monitoring oraz nowe, imponujące oświetlenie. Na terenie parku będzie też pumptrack, czyli specjalny tor do jazdy rowerem.

Zobacz też:
Krosno Odrzańskie: Odnowiony Park Tysiąclecia zostanie udostępniony w lipcu. Promenada trochę później (ZDJĘCIA)

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska