Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odszkodowania za represje PRL-u

Janusz Petz
- Moim zdaniem obecnie wszystkie osoby represjonowane w czasach komunistycznych mogą uzyskać zadośćuczynienie - uważa poseł Marzena Wróbel.
- Moim zdaniem obecnie wszystkie osoby represjonowane w czasach komunistycznych mogą uzyskać zadośćuczynienie - uważa poseł Marzena Wróbel. J. Petz
Poszkodowani w czasach Polski Ludowej mogą ubiegać się o odszkodowania, dotyczy to także ofiar Czerwca 76. Do sądu trafiły już pierwsze wnioski.

Do Sądu Okręgowego w Radomiu wpłynęły pierwsze wnioski od osób represjonowanych w czasach komunistycznych, które chcą uzyskać odszkodowanie na podstawie znowelizowanych przepisów. Wciąż jednak sporo osób nie upomina się o pieniądze.

Nowe możliwości ubiegania się o zadośćuczynienie stworzyła znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o "uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego". Autorem noweli, która weszła w życie 18 listopada 2007 roku, jest poseł Marzena Wróbel.

WYJAŚNIĆ NIEŚCISŁOŚCI

- Zdecydowałam się zabrać jeszcze raz głos w sprawie osób represjonowanych, ponieważ w związku z rocznicą wydarzeń grudniowych w wypowiedziach polityków pojawiło się wiele nieścisłości. Moim zdaniem wszystkie osoby represjonowane w czasach Polski Ludowej mogą uzyskać odszkodowanie - powiedziała Marzena Wróbel podczas wczorajszej konferencji prasowej.

Podstawą ubiegania się o odszkodowanie jest uznanie przez sąd za nieważne wyroków wydawanych przez sądy Polski Ludowej, ale też, co jest istotne dla osób poszkodowanych w Radomiu w czerwcu 1976 roku, przez kolegia do spraw wykroczeń.
Z takim wnioskiem może wystąpić do sądu osoba represjonowana, ale też rzecznik praw obywatelskich, minister sprawiedliwości, prokurator oraz w razie śmierci poszkodowanego jego krewny w najbliższej linii.
Odszkodowanie w wysokości do 25 tysięcy złotych może otrzymać poszkodowany, ale też w razie jego śmierci małżonek, dzieci albo rodzice. Limit 25 tysięcy złotych nie obowiązuje, jeśli ofiara reżimu komunistycznego poniosła śmierć.

ŁATWIEJ O ODSZKODOWANIE

W znowelizowanej ustawie ułatwiono dochodzenie roszczeń dla osób internowanych podczas stanu wojennego, bo wszystkie orzeczenia w sprawie internowania uznano z mocy ustawy za nieważne.
Wnioski o odszkodowanie osoby z tej grupy mogą jednak składać tylko przez rok od wejścia w życie znowelizowanej ustawy, czyli do 18 listopada 2008 roku.
Pieniędzy nie mogą dostać ci, "których działalność, w okresie będącym podstawą stwierdzenia nieważności orzeczenia lub uznania za nieważne decyzji stanowiła zaprzeczenie działalności na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego", czyli na przykład tajni współpracownicy komunistycznych służb bezpieczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie