Krosno Odrzańskie: Rodzice chcą przenieść dzieci do innej szkoły. Urząd utrudnia?

Łukasz KoleśnikZaktualizowano 
Rodzice z Krosna Odrzańskiego i okolic próbują przenieść swoje dzieci do placówki w Świebodzinie. Uważają, że ich pociechy będą mogły więcej się nauczyć w tamtej placówce.
Rodzice z Krosna Odrzańskiego i okolic próbują przenieść swoje dzieci do placówki w Świebodzinie. Uważają, że ich pociechy będą mogły więcej się nauczyć w tamtej placówce. Archiwum prywatne
Grupa mam z Krosna Odrzańskiego i okolic uznała, że krośnieńska szkoła specjalna nie spełnia ich wymagań. Postanowiły przenieść swoje pociechy do placówki w Świebodzinie. Okazuje się, że to nie takie proste.

„Szkoła Specjalna w Krośnie Odrzańskim nie spełnia moich oczekiwań. (...) nie realizuje zaleceń zawartych w orzeczeniach Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Metody nauczania są nieatrakcyjne i niedostosowane do potrzeb możliwości mojego dziecka”. Takie słowa można przeczytać w uzasadnieniu rodziców, którzy próbują przenieść swoje dzieci do szkoły specjalnej w Świebodzinie. W przypadku starszych pociech, które powinny uczęszczać do PDP (Szkoły Przysposabiającej do Pracy) nie ma większego problemu, ponieważ to rodzic wybiera placówkę. Inaczej sprawa ma się z tymi młodszymi.

- Szkoła podlega starostwu. Samorząd musi wyrazić zgodę i dojść do porozumienia, w tym przypadku z sąsiednim powiatem, w związku z przeniesieniem uczniów - opowiada Marzena Kancelarczyk, jedna z mam, które chce, aby jej dzieci uczyły się w Świebodzinie. - Kłopot w tym, że przedstawiciele naszego starostwa się do tego nie kwapią.

Dojazd dzieci do szkoły

W sytuację zamieszany jest również urząd miejski w Krośnie. Dlaczego? - Według ustawy gmina jest zobowiązana, aby zapewnić transport dzieciom niepełnosprawnym do szkoły - wyjaśnia kolejna z mam, Katarzyna Neumann. I z taką prośbą o zorganizowanie transportu rodzicie zgłosili się do krośnieńskiego urzędu. - I ze strony urzędników słyszymy, że nam pomogą i jest organizowany przetarg na busa, a ze Świebodzina docierają do nas głosy, że żadnego transportu nie dostaniemy - mówi poirytowana Agata Statkiewicz. - Oni grają na czas - dodaje Anna Markun. - Jak do 1 września nie uda nam się zorganizować przenosin do Świebodzina, to myślą, że zostaniemy tutaj. A i subwencji oświatowa się nie zmniejszy.

Są dwie placówki w powiecie krośnieńskim

Jak na te zarzuty odpowiadają w urzędzie? Zapytaliśmy w starostwie. - W kwietniu tego roku wpłynęło do nas 6 wniosków o przeniesienie dzieci do Świebodzina - mówi Iwona Polak z wydziału organizacyjnego. - Sprawdziliśmy orzeczenia, w międzyczasie mieliśmy również kontrolę z kuratorium oświaty w zakresie uwag, które wskazywali rodzice. Ostatecznie wszystkie wnioski zostały rozpatrzone negatywnie. Opieramy się na zapisach prawa oświatowego. I jest tam zapis, że zadaniem starosty jest zapewnienie dzieciom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego możliwość nauki na terenie powiatu. Jeśli nie mielibyśmy takiej placówki, to wtedy bylibyśmy zobowiązani szukać w szkoły w najbliższym powiecie. Tylko my mamy szkoły, które spełniają wymagania.
Dodaje, że rodzice mają możliwość wybrania szkoły. Tylko wtedy transport muszą zapewnić sobie sami.

Rodzice pójdą do sądu?

- Ta szkoła nie spełnia wymagań! Nie ma takiej opcji, żeby moje dzieci tam chodziły - mówi M. Kancelarczyk. Rodzice nie wykluczają też tego, że pójdą ze sprawą do sądu. - Chodzi nie tylko o warunki czy nauczanie, ale podejście nauczycieli, na których składałyśmy skargi - mówią.
A co na to szkoła? - Kuratorium oświaty uznało, że skargi były bezzasadne - usłyszeliśmy tylko.
Na co dokładnie skarżyli się rodzice? Co na to kuratorium? Do tematu wrócimy...

Zobacz też:

Od lat czekają w Krośnie Odrzańskim na nową szkołę specjalną. Wciąż bez skutku

Wspólnie powalczą o szkołę specjalną w Krośnie Odrzańskim. Powstanie stowarzyszenie rodziców

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-08T15:56:04 02:00, Gość:

Jakie to przykre!!! Nagle wszyscy zaczeli sie interesować subwencja oświatowa niepełnosprawnego!!! A gdzie godność i dobro niepełnosprawnej osoby???!!!

Chwalicie sie pieknym Parkiem i promenada!!!

Ciekawe czy tam będzie miejsce dla niepełnosprawnych???

2019-08-08T18:28:11 02:00, Gość:

Subwencja nie rozgranicza pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Wszystko idzie do jednego wora. Wszyscy interesują się subwencją, bo tutaj jest sedno sprawy. Nikt nie neguje do godnego życia osób niepełnosprawnych. To jest biedny powiat i nie stać nas na takie rozwiązania. Po 1 stycznia subwencja będzie szła za uczniem, a teraz pozostaje tam, gdzie jest się zameldowanym.

2019-08-08T19:52:56 02:00, Gość:

To jest biedny Powiat???

Ale przecież Powiat utrzymuje szpital!!!

Zmiany w rozliczeniu dotacji na dzieci i uczniów niepełnosprawnych od 1 stycznia 2019.

Obowiązują regulacje art.35 ust 4-5 ustawy finansowaniu zadań oświatowych.

Powyższy przepis wskazuje,że w rozliczeniu dotacji konieczne będzie wykazanie,że wydatki poniesione z dzieci i młodzież z orzeczeniem o potrzebnie kształcenia specjalnego,zostały wydane wyłacznie na realizacje zadań wynikających z zaleceń zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia socjalnego,orzeczeniach o potrzebie zajęć rewalidacyjn-wychowawczych i w indywidualnych programach zajęć.

Nie moga byc wydatkowane na inne cele!!!

Jezeli dotacja przeznaczona na niepelnosprawnych uczniów zostanie wykorzystana na pokrycie innych wydatkow,niz przewiduje ustawa,beda zobowiazani do zwrotów środków.

Powiat całkiem zbiednieje...

G
Gość
2019-08-08T15:04:44 02:00, Gość:

Rodzice dzieci maja korzystać z im przysługującego prawa!!!

Dziecko niepełnosprawne nie jest nagrodą !!! Chcą takich samych warunków i kształcenia jak inne dzieci. Rodzice zrowych dzieci maja ogromny wachlarz wyboru szkoly nawet na terenie Krosno Odrz. Szkoła nr1,nr 2,nr 3. Takze wybor szkoly jest ponadpodstawowych....czyli Liceum ogolnoksztalcace,Technikum,Szkoła Zawodowa. Po co rodzice wysylaja dzieci do innych miast i innego województwa??? Skoro sa tu na miejscu!!!

W słowie rodziców "oczekiwania"-co mozna mieć na myśli???

- Naukę i terapię w specjalustycznych pracowniach

-pracownię EEG biofeedback

-gabinety terapii: pedagogicznej,integracji sensorycznej,logopedow

- sale doswiadczenia swiata

-rehabilitanta,masażyste dla młodszych dzieci

-Udział w interesujacych zajęciach dydaktycznych uwzględniając poziom rozwoju psychofizycznego ucznia

-Rozwijanie zainteresowań w oparciu o bogata ofertę zajęć pozalekcyjnych

-sale gimnastyki korekcyjnej

-stołówke

-szatnie

-mozliwosc udziału dzieci na wózkach w zajeciach lekcyjnych i w kontakcie z rówieśnikami.

Czy to takie duże "oczekiwania" ???

Dlaczego inni z Krosna zapisane maja dzieci do innego powiatu i za nimi idzie subwencja oswiatowa i zwrot kosztów??? Punkt widzenia od punktu siedzenia?

Wiec niech zdecyduje inna instytucja,kto naduzywa a kto narusza prawa!!!

2019-08-08T18:30:36 02:00, Gość:

Subwencja nie idzie za uczniem.

Rodzice moga sie zwrócić do organu prowadzacego z wnioskiem o kopie metryczki subwencji oswiatowej,w ktorej zawarte są informacje o kwotach subwencji naliczonych poszczególnymi wagami!!!

Na podstawie danych tam zawartych można wyliczyć zarówno kwote,ktora potem trzeba pomnożyć przez wagę dedykowanej niepełnosprawności.

Ciekawe czy bedzie sie wydatkowanie zgadzalo z rzeczywistością!!!

G
Gość
2019-08-08T15:56:04 02:00, Gość:

Jakie to przykre!!! Nagle wszyscy zaczeli sie interesować subwencja oświatowa niepełnosprawnego!!! A gdzie godność i dobro niepełnosprawnej osoby???!!!

Chwalicie sie pieknym Parkiem i promenada!!!

Ciekawe czy tam będzie miejsce dla niepełnosprawnych???

2019-08-08T18:28:11 02:00, Gość:

Subwencja nie rozgranicza pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Wszystko idzie do jednego wora. Wszyscy interesują się subwencją, bo tutaj jest sedno sprawy. Nikt nie neguje do godnego życia osób niepełnosprawnych. To jest biedny powiat i nie stać nas na takie rozwiązania. Po 1 stycznia subwencja będzie szła za uczniem, a teraz pozostaje tam, gdzie jest się zameldowanym.

To jest biedny Powiat???

Ale przecież Powiat utrzymuje szpital!!!

G
Gość

Skoro są takie informację to nie rozumiem dlaczego są takie utrudnienia ze strony Powiatu Krośnieńskiego dla rodziców???

Inne Powiaty nie robia przeszkód dla niepełnosprawnychSubwencja nie idzie za uczniem??? Dobrze powiedziane do jednego wora!!! Ale kiedy uczeń niepelnosprawny jest skierowany do innej placówki ten "wór" się zmiejsza!!!!

Interesująca podpowiedź dla rodziców z tym meldunkiem!!! Bardzo przydatna!!!

Sąd zdecyduję czy są dobre argumenty. Pewnie są takie,ktore zostana przedstawione w sądzie. I to bedzie najlepsze rozwiazanie dla rodziców

G
Gość
2019-08-08T13:26:34 02:00, Gość:

Proszę czytać ze zrozumieniem ustawy i prawo oswiatowe.

Dz.U. z 2004 Nr 256,poz.2572 w art.17 ust.3a

-art.71b

-art.16 ust.7

- punkt 1 i 2

MEN-zgodnie z przepisami ksztalcenie specjalne obejmuje sie m.in.dzieci i młodzież z niepełnosprawnością wymagajacych stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy,na podst.orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność.

"Gmina"- ma obowiazek zapewnic uczniowi transprt i opiekę.

"Przez najbliższa " szkołę rozumie sie,szkołę zapewniająca uczniowi realizacje zaleceń z orzeczenia.

"Tym rozumieniu"- nie wyklucza to również,że "NAJBLIŻSZA SZKOŁĄ " będzie szkoła znajdujaca się na terenie"INNEJ GMINY", "POWIATU " lub "WOJEWÓDZTWA "!!!

SĄD ADMINISTRACYJNY- uznaje,ze orzeczenie jest dla gminy punktem odniesienia przy dokonywaniu wykładni sformułowania "NAJBLIŻSZA SZKOŁA" !!!

Jeżeli gmina odmawia organizacji dowozu czyli nie spełnia obowiazku-wystepuje się o "NARUSZENIE PRAWA" oraz "BEZCZYNNOŚĆ JEDNOSTEK SAMORZADU"

Koniec i kropka!!!

Pięknie opisane, ale niestety z takimi argumentami nie ma szans na sukces Rodziców. Każdy Sąd podważy to wszystko jednym tchem...

G
Gość
2019-08-08T15:04:44 02:00, Gość:

Rodzice dzieci maja korzystać z im przysługującego prawa!!!

Dziecko niepełnosprawne nie jest nagrodą !!! Chcą takich samych warunków i kształcenia jak inne dzieci. Rodzice zrowych dzieci maja ogromny wachlarz wyboru szkoly nawet na terenie Krosno Odrz. Szkoła nr1,nr 2,nr 3. Takze wybor szkoly jest ponadpodstawowych....czyli Liceum ogolnoksztalcace,Technikum,Szkoła Zawodowa. Po co rodzice wysylaja dzieci do innych miast i innego województwa??? Skoro sa tu na miejscu!!!

W słowie rodziców "oczekiwania"-co mozna mieć na myśli???

- Naukę i terapię w specjalustycznych pracowniach

-pracownię EEG biofeedback

-gabinety terapii: pedagogicznej,integracji sensorycznej,logopedow

- sale doswiadczenia swiata

-rehabilitanta,masażyste dla młodszych dzieci

-Udział w interesujacych zajęciach dydaktycznych uwzględniając poziom rozwoju psychofizycznego ucznia

-Rozwijanie zainteresowań w oparciu o bogata ofertę zajęć pozalekcyjnych

-sale gimnastyki korekcyjnej

-stołówke

-szatnie

-mozliwosc udziału dzieci na wózkach w zajeciach lekcyjnych i w kontakcie z rówieśnikami.

Czy to takie duże "oczekiwania" ???

Dlaczego inni z Krosna zapisane maja dzieci do innego powiatu i za nimi idzie subwencja oswiatowa i zwrot kosztów??? Punkt widzenia od punktu siedzenia?

Wiec niech zdecyduje inna instytucja,kto naduzywa a kto narusza prawa!!!

Subwencja nie idzie za uczniem.

G
Gość
2019-08-08T15:56:04 02:00, Gość:

Jakie to przykre!!! Nagle wszyscy zaczeli sie interesować subwencja oświatowa niepełnosprawnego!!! A gdzie godność i dobro niepełnosprawnej osoby???!!!

Chwalicie sie pieknym Parkiem i promenada!!!

Ciekawe czy tam będzie miejsce dla niepełnosprawnych???

Subwencja nie rozgranicza pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Wszystko idzie do jednego wora. Wszyscy interesują się subwencją, bo tutaj jest sedno sprawy. Nikt nie neguje do godnego życia osób niepełnosprawnych. To jest biedny powiat i nie stać nas na takie rozwiązania. Po 1 stycznia subwencja będzie szła za uczniem, a teraz pozostaje tam, gdzie jest się zameldowanym.

G
Gość

Jakie to przykre!!! Nagle wszyscy zaczeli sie interesować subwencja oświatowa niepełnosprawnego!!! A gdzie godność i dobro niepełnosprawnej osoby???!!!

Chwalicie sie pieknym Parkiem i promenada!!!

Ciekawe czy tam będzie miejsce dla niepełnosprawnych???

G
Gość

Lepiej bedzie jak pomyślą nad ustawa owiatowa o subwencji zapewniajacej subkonta dla ucznia niepełnosprawnego i deczji rodzica. Na co? Na jakie ? I gdzie beda szły pieniążki!!! Bo rodzic wie najlepiej co jest dobre dla jego dziecka!!! Bedzie miał wybór anie opcje!!!

G
Gość

Rodzice dzieci maja korzystać z im przysługującego prawa!!!

Dziecko niepełnosprawne nie jest nagrodą !!! Chcą takich samych warunków i kształcenia jak inne dzieci. Rodzice zrowych dzieci maja ogromny wachlarz wyboru szkoly nawet na terenie Krosno Odrz. Szkoła nr1,nr 2,nr 3. Takze wybor szkoly jest ponadpodstawowych....czyli Liceum ogolnoksztalcace,Technikum,Szkoła Zawodowa. Po co rodzice wysylaja dzieci do innych miast i innego województwa??? Skoro sa tu na miejscu!!!

W słowie rodziców "oczekiwania"-co mozna mieć na myśli???

- Naukę i terapię w specjalustycznych pracowniach

-pracownię EEG biofeedback

-gabinety terapii: pedagogicznej,integracji sensorycznej,logopedow

- sale doswiadczenia swiata

-rehabilitanta,masażyste dla młodszych dzieci

-Udział w interesujacych zajęciach dydaktycznych uwzględniając poziom rozwoju psychofizycznego ucznia

-Rozwijanie zainteresowań w oparciu o bogata ofertę zajęć pozalekcyjnych

-sale gimnastyki korekcyjnej

-stołówke

-szatnie

-mozliwosc udziału dzieci na wózkach w zajeciach lekcyjnych i w kontakcie z rówieśnikami.

Czy to takie duże "oczekiwania" ???

Dlaczego inni z Krosna zapisane maja dzieci do innego powiatu i za nimi idzie subwencja oswiatowa i zwrot kosztów??? Punkt widzenia od punktu siedzenia?

Wiec niech zdecyduje inna instytucja,kto naduzywa a kto narusza prawa!!!

G
Gość

Gmina zapewnia transport do szkoły w Gubinie. Jest to szkoła specjalna, która przyjmuje uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności intelektualnej. O ile się orientuje taka szkoła realizuje zalecenia z orzeczenia. Czy tylko szkoły spoza naszego powiatu realizują zalecenia z orzeczeń? W którym miejscu jest "BEZCZYNNOŚĆ JEDNOSTEK SAMORZADU" czy "NARUSZENIE PRAWA"

G
Gość

Proszę czytać ze zrozumieniem ustawy i prawo oswiatowe.

Dz.U. z 2004 Nr 256,poz.2572 w art.17 ust.3a

-art.71b

-art.16 ust.7

- punkt 1 i 2

MEN-zgodnie z przepisami ksztalcenie specjalne obejmuje sie m.in.dzieci i młodzież z niepełnosprawnością wymagajacych stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy,na podst.orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność.

"Gmina"- ma obowiazek zapewnic uczniowi transprt i opiekę.

"Przez najbliższa " szkołę rozumie sie,szkołę zapewniająca uczniowi realizacje zaleceń z orzeczenia.

"Tym rozumieniu"- nie wyklucza to również,że "NAJBLIŻSZA SZKOŁĄ " będzie szkoła znajdujaca się na terenie"INNEJ GMINY", "POWIATU " lub "WOJEWÓDZTWA "!!!

SĄD ADMINISTRACYJNY- uznaje,ze orzeczenie jest dla gminy punktem odniesienia przy dokonywaniu wykładni sformułowania "NAJBLIŻSZA SZKOŁA" !!!

Jeżeli gmina odmawia organizacji dowozu czyli nie spełnia obowiazku-wystepuje się o "NARUSZENIE PRAWA" oraz "BEZCZYNNOŚĆ JEDNOSTEK SAMORZADU"

Koniec i kropka!!!

G
Gość
2019-08-08T08:37:19 02:00, Gość:

Proszę wyjaśnić co jest "NADUŻYCIEM "? Bo roznie kazdy może to interpretować

Posiadanie określonego prawa nie oznacza, że można z niego korzystać w sposób całkowicie dowolny. Przepisy prawa mówią i zapewnieniu nauki na terenie powiatu. Powiat i gmina zapewnia kształcenie w Krośnie lub w Gubinie. Nie ma mowy o kierowaniu dzieci poza powiat. Nikt na to nie pójdzie. Rodzice chcą przekierować subwencje do sąsiedniego powiatu, ale zachować prawo do transportu? Jeżeli nawet doszłoby do porozumienia między powiatami to obowiązek dowozu leżałby postronnie przyjmującej subwencje.

G
Gość

Proszę wyjaśnić co jest "NADUŻYCIEM "? Bo roznie kazdy może to interpretować

G
Gość
2019-08-07T19:54:22 02:00, Gość:

Nie wiem czy dobrze to wszystko rozumiem. Czyli według przepisów gmina ma obowiązek zapewnić bezpłatny transport do szkoły w obrębie powiatu?gminy? W naszym powiecie są dwie szkoły specjalne: w Krośnie i w Gubinie. Więc to nie opcja narzucona przez urzędników z gminy tylko opcja narzucona przez odgórne przepisy...

Dobrze rozumiesz, wszystko poza tym byłoby nadużyciem.

Dodaj ogłoszenie