Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krosno Odrzańskie. Runął fragment muru, potrzebny jest kolejny zastrzyk pieniędzy na remont zamku

red.
4 stycznia runął fragment muru krośnieńskiego zamku
4 stycznia runął fragment muru krośnieńskiego zamku Łukasz Koleśnik
We wtorek, 4 stycznia runęła jedna ze ścian zabytkowego Zamku Piastowskiego w Krośnie Odrzańskim. Czy katastrofie można było zapobiec i jaka jest przyszłość tego cennego zabytku?

Ruina robi przygnębiające wrażenie i wywołuje poczucie straty. - Przykro jest, że takie rzeczy się dzieją, że nie zostało to zachowane – mówi jeden z mieszkańców. – Zdaję sobie sprawę, jakie są koszty odbudowy zabytków. Te obiekty są ogromne i potrzebują wielkich nakładów. W pierwszej kolejności powinny być zabezpieczone mury, żeby woda ich nie rozsadzała – zauważa kolejny rozmówca.

Zamek w Krośnie Odrzańskim to najstarszy zamek w województwie lubuskim i jeden z najstarszych w Polsce. W 1945 roku został spalony i od tego czasu wymaga konserwatorskiej troski. Dzięki staraniom samorządu i ministerialnemu wsparciu wiele prac udało się już wykonać. Niestety, nie udało się zapobiec runięciu fragmentu muru.

O tym, w jakim stanie jest zabytek, co oznacza zawalenie ściany i jakie prace trzeba pilnie wykonać rozmawiali goście programu Radio Zachód Interwencje - audycji, która jest realizowana we współpracy z „Gazetą Lubuską”.

- Każde zawalanie fragmentu zabytku jest stratą – nie kryje Barbara Bielinis-Kopeć, wojewódzki konserwator zabytków.

Ściana, która runęła, była fragmentem skrzydła wschodniego, najmłodszego fragmentu budowli. Tutaj mury są cieńsze, mniej solidne, a budulec, jakim jest cegła oraz warunki atmosferyczne doprowadziły do jej zawalenia.

- Opracowany projekt renowacji zabytku zakładał, że ze względu na stan techniczny tę ścianę trzeba będzie rozebrać – podkreśla Barbara Bielinis-Kopeć. - Niestety, teraz po zawaleniu muru, została odsłonięta wewnętrzna ściana, którą musimy teraz chronić. Działania w tym kierunku trzeba będzie podjąć jak najszybciej – zauważa.

Krośnieński zamek to plac budowy

– Część zabytku została już odrestaurowana, kolejne elementy będą restaurowane, choć wciąż jeszcze nie wszystkie – zauważa Tomasz Miechowicz, dyrektor Centrum Artystyczno-Kulturalnego „Zamek” i gospodarz obiektu.

- Zamek potrzebuje pieniędzy od 1945 roku. Gmina Krosno Odrzańskie zabiegała o środki w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które cały czas wspomagało odrestaurowanie tego przepięknego obiektu – dodaje Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego.

Środki, które pochodziły z ministerstwa, pozwoliły na wykonanie wielu prac. Samorząd ma w tym także finansowy udział, chociażby z postaci wkładu własnego. – Przy tego typu obiektach wymagane są badania archeologiczne i inne prace, które nie są ujęte w projekcie, a które finansowane są z budżetu gminy – daje burmistrz Cebula. - Jesteśmy gotowi, aby dalej walczyć o ten zabytek. W 2016 roku przygotowaliśmy projekt, który przewiduje odrestaurowanie wszystkich skrzydeł zamku w Krośnie Odrzańskim.

Potrzebny jest kolejny zastrzyk pieniędzy

Gminie udało się ostatnio pozyskać 11 mln zł dofinansowania z ministerstwa na renowację zabytku. Przydałby się kolejny zastrzyk gotówki w podobnej wysokości.

- Te pieniądze, które mamy przeznaczone w tej chwili na zamek wystarczą na dokończenie skrzydła zachodniego i na skrzydło północne – dodaje burmistrz Marek Cebula.

Tych środków nadal będzie mało, żeby odbudować cały zamek. Trzeba będzie też zadbać o skrzydło wschodnie.

Swoje wsparcie dla starań samorządu o dalsze środki na ratowanie obiektu deklaruje poseł Jacek Kurzępa. – Podjąłem już rozmowy na temat sytuacji krośnieńskiego zamku z głównym konserwatorem zabytków ministrem Jarosławem Sellinem – informuje. Za tę współpracę podziękował burmistrz. - Bez pomocy z zewnątrz, samorząd z tak olbrzymim obiektem sobie nie poradzi – zaznaczył.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska