Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KROSNO ODRZAŃSKIE: Zamek Piastowski wróci do średniowiecznych czasów. Odbędzie się dziesiąty Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Turniej łuczniczy, bojowy, pokazy konne, parada średniowieczna oraz inne atrakcje znalazły się w programie Turnieju Rycerskiego
Turniej łuczniczy, bojowy, pokazy konne, parada średniowieczna oraz inne atrakcje znalazły się w programie Turnieju Rycerskiego Łukasz Koleśnik
W najbliższy weekend znów będzie można poczuć i zobaczyć, jak żyli mieszkańcy średniowiecznego grodu. W sobotę ruszy 10. Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej.

Dziesiąta odsłona kolorowego wydarzenia na Zamku Piastowskim najpewniej ponownie przyciągnie miłośników historii i nie tylko. Każdego roku krośnieński turniej rycerski coraz bardziej zyskuje na popularności. Zapytaliśmy organizatorów czy myśleli o zmianie formuły imprezy? Np. dwudniowy turniej rycerski przeciągnąć do trzech dni.
- Byłoby to bardzo trudne do zrealizowania - podkreśla dyrektor Centrum Artystyczno-Kulturalnego „Zamek”, Tomasz Miechowicz. - Zwłaszcza jeśli będziemy się trzymali terminu, w którym organizujemy turniej, czyli pierwszy bądź drugi weekend września. Jest już po wakacjach, a trzeba pamiętać, że zjeżdżają do nas ludzie z przeróżnych miejscowości, którzy na co dzień pracują. Trudno byłoby im zorganizować wyjazd w środku tygodnia, a po turnieju też muszą wrócić do swoich obowiązków.

Dyrektor dodaje również, że obecna formuła odpowiada mieszkańcom, którzy chętniej spędzą wolny weekend, oglądając turniej rycerski, niż gdyby mieli przychodzić na Zamek Piastowski np. w piątek wieczorem. - Trzymamy się tych rozwiązań, które się sprawdzają - zaznacza T. Miechowicz.

Goście przybywają z daleka i jest ich coraz więcej

Faktycznie się sprawdza, co pokazuje nie tylko zwiększająca się liczba odwiedzających, ale również osób, które chcą brać czynny udział w tworzeniu „średniowiecznego” wydarzenia.
- I jak już wspomniałem, przyjeżdżają do nas z daleka - podkreśla dyrektor CAK „Zamek”. - Co roku gościmy tutaj bractwa z Wrocławia, Poznania oraz Świebodzina.

Średniowieczna ekipa znacznie się w tym roku powiększy. - Po raz pierwszy przybędą do nas bractwa Krakowa, Gniezna, Lubania oraz... Zielonej Góry - przyznaje T. Miechowicz.

Nowoczesność połączona z historią

Zamek Piastowski wkrótce ma zostać wyposażony w multimedia, czyli różnego rodzaju pomoce technologiczne. Czy wpłynie to na organizację turnieju rycerskiego w następnych latach?
- Jeśli chodzi o same wydarzenie, to kiedyś tak, ale w niedużym stopniu, ponieważ tego typu wydarzenia to przede wszystkim spotkania na żywo - tłumaczy T. Miechowicz. - Możliwość oglądania pojedynków czy zapoznania się z łukiem lub mieczem. Oczywiście równocześnie prowadzimy przeróżne wystawy, gdzie nowoczesne technologie znajdą swoje zastosowanie. Myślę, że można połączyć historię z tymi multimediami. Ba! Jest to ważne, ponieważ korzystamy z kolejnego środka przekazu, bardziej przyjaznego dla ludzi młodszych. Mówimy tym samym językiem i zachęcamy do zapoznania się z historią naszego regionu.

Nowe atrakcje podczas Turnieju Rycerskiego

A czego będzie można się spodziewać na tegorocznym turnieju?
Impreza rozpoczyna się w najbliższą sobotę, o godz. 13.30. Wtedy też ruszy parada średniowieczna, która wystartuje z ul. Poznańskiej koło pomnika Klabunda. Na godz. 14.00 zaplanowano otwarcie turnieju rycerskiego w Zamku Piastowskim.
- Parada średniowieczna oraz pokazy konne, które są zaplanowane na sobotę (godz. 16.00) oraz niedzielę (godz. 14.00) to nowe elementy, które wprowadzamy do naszego turnieju rycerskiego - informuje dyrektor CAK „Zamek”.

Oprócz tego na sobotę zaplanowano eliminacje do głównego turnieju bojowego, a także turniej łucznicy oraz bojowy dla gawiedzi i inscenizację zdobywania zamku. Nie zabraknie też corocznego pokazu mody dawnej oraz nauki tańców średniowiecznych. Przez cały dzień odbywać się będą warsztaty dawnego rzemiosła, zabawy dla gawiedzi. Dostępny też będzie Jarmark Kasztelański. O godz. 19.30 odbędzie się koncert zespołu „Fleur de Lis”.

A w niedzielę do średniowiecznego grodu wracamy o godz. 12.00. Drugiego dnia ruszy szkółka malarska, odbędzie się też turniej rycerski dla dzieci, na godz. 14.30 zaplanowano spotkanie promujące książkę pt. „Legendy Krośnieńskie”. O godz. 15.00 rozpocznie się turniej łucznicy, a o godz. 16.00 ruszy finał głównego turnieju bojowego. Na wieczór zaplanowano zakończenie turnieju oraz wręczenie Pierścienia Świętej Jadwigi Śląskiej dla najlepszego wojownika.

Zobacz również: Krośnieńska Dziesiątka 2019

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska