Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzysowy zawrót głowy

Michał Iwanowski 0 68 324 88 12 [email protected]
Mamy kryzys, czy go nie mamy? Z jednej strony firmy w Świebodzinie czy Kożuchowie ogłaszają zwolnienia grupowe, z drugiej strony w Nowej Soli będą budować się kolejne fabryki.

Wreszcie Krosno Odrz. czy Sulęcin chcą tworzyć swoje strefy ekonomiczne. Czy gospodarka stanęła na głowie?

Jedno jest pewne: ten rok będzie dla lubuskiej gospodarki ciekawy. I najpewniej przełomowy. Mamy sytuację wyjątkową: wprawdzie niewiele lubuskich firm to spółki giełdowe, w które najmocniej uderzyła pierwsza fala kryzysu na światowych rynkach finansowych, ale większość z nich bardzo mocno powiązana jest z gospodarką niemiecką. A ta już znalazła się w recesji.

Stąd powoli nasze firmy zaczynają odczuwać spadki zamówień u zachodnich kontrahentów, muszą ciąć koszty, zwalniać ludzi. Tak było z branżą meblarską, zwłaszcza w produkujących na eksport Lubuskich Fabrykach Mebli w Świebodzinie, gdzie rzesze ludzi trafiły już na bruk. Tak jest też z branżą motoryzacyjną, której zagłębie znajduje się w powiecie nowosolskim.

Tutaj pierwszą ofiarą jest fabryka sprzęgieł Zaset w Kożuchowie. Firma ogłosiła już, że w pierwszym kwartale br. przeprowadzi zwolnienia grupowe. Na bruk może trafić nawet 200 pracowników. Powodem jest drastyczny spadek zamówień. Także fabryka tapicerki samochodowej Fatsa w Nowej Soli chce zwolnić ponad 300 osób.

Krach im nie straszny

Kto u nas zainwestuje w 2009 r.

  • Kostrzyn - tutaj K-SSSE planuje sprzedać 12 ha gruntu inwestorom z branż: metalowej, budowlanej, elektronicznej, tekstylnej. Osobno traktowane są negocjacje z dużym inwestorem z branży biopaliw. W grę wchodzi sprzedaż dodatkowych 20 ha.
  • Gorzów - tutaj 17 ha terenów miejskich ma być objętych podstrefą ekonomiczną. Chcą tam się ulokować firmy z branż: logistycznej, drzewnej, elektronicznej, tworzyw sztucznych.
  • Gubin - tutaj 2 ha ziemi w podstrefie chce kupić firma z branży chemicznej.
  • Nowa Sól - tutaj 5 ha ziemi w podstrefie ma być sprzedane niemieckiej firmie z branży logistycznej.
  • Skwierzyna - tutaj na 12 ha ma powstać nowa podstrefa dla firmy z branży elektronicznej.
  • Ale w branży motoryzacyjnej jest różnie. Np. nowosolska Gedia, produkująca części samochodowe i zatrudniająca ponad 800 ludzi, też odnotowała wprawdzie wyraźny spadek zamówień, ale wielkich zwolnień grupowych nie przeprowadza. Jedynie ograniczyła pracę z trzech zmian do dwóch, pracownicy mają też wolne piątki. Ale co najważniejsze - Gedia nie zrezygnowała z dalszych inwestycji.

    Buduje właśnie drugą fabrykę w nowosolskiej strefie ekonomicznej i jak tylko postawi hale, najpewniej będzie przyjmować nowych ludzi. Kryzysu nie czuć też w sąsiadującej z nową Gedią niemieckiej firmie Voit, produkującej odlewy aluminiowe i układy wspomagania kierownicy do różnych aut. Firma zatrudnia na razie 30 osób, a docelowo ma tam znaleźć pracę aż 250 ludzi. - Choć na pewno nie osiągniemy tego pułapu ani w tym roku, ani w następnych - przyznaje prokurent i dyrektor handlowy firmy Tomasz Tomiak.

    Na czym polega mechanizm obronny tych firm przed kryzysem? - Po prostu nie jesteśmy uzaleźnieni od jakiegoś jednego producenta samochodów - mówi prezes Voit Zbigniew Psikus. - Jeśli więc któryś z producentów przeżywa kłopoty, to możemy realizować zamówienia dla innego.

    Zdaniem Tomiaka, na branżę motoryzacyjną nie można patrzeć jak na monolit. - W dobie kryzysu i kłopotów z kredytami ludzie będą kupować mniejsze i tańsze auta, ale kupować będą - dodaje. - Poza tym ludzie przesiądą się do autobusów, które też potrzebują części zamiennych.

    Najbaradziej optymistyczne jest jednak to, że w strefie nowosolskiej chcą się ulokować kolejne firmy. Ziemię kupiła już tam firma Alumetal Kęty, która do 2011 r. wybuduje hutę aluminium. Będzie tam przetapiany surowiec ze złomu, a jego głównym odbiorcą mają być Niemcy. - Mamy też daleko zaawansowane rozmowy o sprzedaży 5 ha ziemi w Nowej Soli dla firmy niemieckiej z branży logistycznej - zdradza rzeczniczka Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Izabela Fechner. Firma ma wybudować bazę spedycyjną i obsługiwać fabryki, które już w strefie działają.

    Szansa w strefach

    Ale na tym nie koniec. Jak wylicza Fechner, w 2009 r. nowe inwestycje przemysłowe szykowane są pięciu miejscach na terenie woj. lubuskiego - oprócz Nowej Soli, także w Kostrzynie, Gorzowie, Gubinie i Skwierzynie (patrz - ramka). Jak to się dzieje? Prezes K-SSSE Krzysztof Dołganow uważa, że to właśnie kryzys kieruje uwagę światowego biznesu na Europę Środkowo-Wschodnią i Polskę. - Właśnie strefy ekonomiczne, w których pomoc publiczna sięga 70 proc. kosztów inwestycji, a także fundusze strukturalne Unii Europejskiej jakie mamy do wykorzystania w tych latach, są naszym mocnym atutem - dodaje.

    Ta sytuacja oczywiście sprawia, że coraz więcej lubuskich miast chce tworzyć u siebie podstrefy ekonomiczne i zabiegają o unijne środki, by uzbroić swoje tereny przemysłowe. Nowa podstrefa powstanie w Skwierzynie, ponad 50 ha ziemi znalazło się w nowej podstrefie w podzielonogórskim Kisielinie. Strefę ekonomiczną chcą mieć też Sulechów, Krosno Odrz. i Żagań.

    A jak wygląda sytuacja w innych branżach? Brytyjski koncern żywnościowy AB Foods, który ulokował fabrykę chińskich sosów i zupek w Nowej Soli wstrzymał na razie rozbudowę fabryki, choć powodem był raczej niski kurs funta niż kłopoty z kredytami, czy spadek zamówień. - Produkcji nie zmniejszamy, mamy stabilne zatrudnienie na poziomie 180 osób i utrzymamy ten stan do końca roku - obiecuje dyrektor fabryki Lilia Przygoda.

    Z kolei zatrudniająca 70 pracowników firma śmieciowa Geppo z Nowej Soli prowadzi negocjacje w sprawie zmiany właściciela. Geppo wybudowała niedawno nowoczesną sortownię śmieci w Kiełczu i zajęła się selektywną zbiórką odpadów w całym powiecie. Jak nas zapewnił prezes Geppo Jacek Połomka, sprzedaż firmy nowym niemieckim właścicielom nie ma nic wspólnego z kryzysem i nie pociągnie za sobą żadnych konsekwencji dla pracowników i klientów firmy.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska