MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Jankowski pozbawiony honorowego obywatelstwa, nazwy skweru i pomnika - zdecydowali radni na sesji 7.03.2019. Odpowiedź Solidarności

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Najgorętszy moment czwartkowej sesji Rady Miasta. Trzy uchwały ws. księdza Jankowskiego: odebranie mu honorowego obywatelstwa, zmiana nazwy skweru jego imienia oraz demontaż pomnika. Uchwały znalazły się na samym końcu porządku obrad
Najgorętszy moment czwartkowej sesji Rady Miasta. Trzy uchwały ws. księdza Jankowskiego: odebranie mu honorowego obywatelstwa, zmiana nazwy skweru jego imienia oraz demontaż pomnika. Uchwały znalazły się na samym końcu porządku obrad Karolina Misztal
Zakończył się najgorętszy moment czwartkowej sesji Rady Miasta. Przeszły 3 uchwały ws. księdza Jankowskiego: odebranie mu honorowego obywatelstwa, zmiana nazwy skweru jego imienia oraz demontaż pomnika. To oznacza, że oskarżany o pedofilię duchowny, znika z przestrzeni publicznej Gdańska.

Godz. 14.30

Szef Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla poinformował, że po decyzji Rady Miasta Gdańska o likwidacji pomnika ks. Henryka Jankowskiego, pomnik zostanie rozebrany w piątek. - Nie jesteśmy w stanie go ochraniać i może być zniszczony, bo miasto Gdańsk nie chroni pomników przed bandytami - powiedział Dośla portalowi portalowi Tysol.pl.

Czytaj więcej na ten temat:

Godz. 12.50

Zapadła decyzja ws. rozbiórki pomnika ks. Jankowskiego. Władze miasta - zgodnie z uchwałą - mogą legalnie usunąć pomnik prałata.

Głosów w dyskusji w ogóle nie było. Jak głosowano: za - było 20 radnych, przeciwko:1- Piotr Dzik z Klubu Wszystko dla Gdańska, wstrzymał się: 1- Wojciech Błaszkowski z Klubu WdG
PiS ponownie nie wzięło udziału w głosowaniu.

Godz. 12.45

Uchwała ws. zniesienia nazwy skweru im. ks. Jankowskiego.
- Konkluzją opinii, o którą wystąpił jeszcze pan prezydent Adamowicz było to, że Rada Miasta może usunąć nazwę skweru ks. Jankowskiego. Będziemy wnosić o to, żeby na kolejnej sesji nazwać ten skwer nazwą historyczną- mówił wiceprezydent Piotr Borawski.

Skwerowi odebrano imię ks. Jankowskiego. Jak głosowano: za - było 20 radnych, przeciwko: 1- Piotr Dzik z Klubu Wszystko dla Gdańska, wstrzymał się :1-Wojciech Błaszkowski z Klubu WdG
PiS nie wzięło udziału w głosowaniu.

Godz. 12.35

Jan Kanthak, radny PiS:
- Chcielibyśmy wyjaśnić wszelkie sprawy związane z przestępstwami seksualnymi, szczególnie z pedofilią. Skutkami ich ataków są osoby szczególnie bezbronne. Ale podejmując tak ważną decyzję ws. odebrania honorowego obywatelstwa, nazwy skweru, rozbiórki pomnika, powinniśmy mieć 100 proc. pewności co do doniesień medialnych nt. ks. Jankowskiego. A tu jest wiele wątpliwości. Pozbawianie tytułów na podstawie artykułów prasowych jest działaniem atomowym.Ksiądz Jankowski nie żyje od 9 lat, nie ma możliwości obrony. Jego rodzina złożyła pozew do sądu. Apeluję o rozsądek! Bo to nie zamyka sprawy, tak jak ktoś z PO dziś powiedział, to zamiatanie jej pod dywan.

Cezary Śpiewak- Dowbór, KO:- Też chciałbym, aby było możliwe rozstrzygnięcie tej sprawy w trybie kodeksu karnego. Ale już nigdy sąd nie będzie miał takiej możliwości. Dziś prałat Jankowski jest honorowany na trzech płaszczyznach i to miasto Gdańsk decyduje, kto tak daleko idących honorów może dostąpić. To w naszej kompetencji leży rozstrzygnięcie. Niech każdy zdecyduje zgodnie ze swoim sumieniem. Żaden z klubów nie wprowadził dyscypliny partyjnej. Powoływanie komisji? Na jakiej podstawie prawnej miałaby wzywać świadków? Nie ma takiej podstawy.

Ksiądz Jankowski nie jest już honorowym obywatelem Gdańska. Radni przegłosowali uchwałę ws. odebrania tytułu. PiS nie wziął udziału w głosowaniu. Jak głosowano: za - było 19 radnych, przeciwko: 1- Piotr Dzik z Klubu Wszystko dla Gdańska , wstrzymało się : 2 radnych- Wojciech Błaszkowski z Klubu Wszystko dla Gdańska i Bogdan Oleszek z Klubu Koalicji Obywatelskiej

Godz. 12. 30

Przed głosowaniem ws. pierwszej z uchwał - dotyczącej pozbawienia tytułu honorowego obywatela, zarządzono 10 minut przerwy.
Przed siedzibą Rady Miasta stoją 3 osoby z transparentem "wierzymy ofiarom" i "kościół broni pedofila".

Po 10 minutach radni wracają na salę.

Cezary Śpiewak - Dowbór, szef Klubu KO:
- Wiele w tej sprawie powiedzieliśmy w czasie wystąpień klubowych. Teraz powinniśmy tylko przypomnieć to, że przyznawanie i odbieranie tego tytułu należy wyłącznie do Rady Miasta Gdańska i to my musimy podjąć tę decyzję.

Prezydent Aleksandra Dulkiewcz:

- Stoimy w bardzo trudnym momencie. Dla mnie ta sprawa jest bolesna także jako dla matki. Kiedy myślimy o możliwej krzywdzie dzieci, jest dla nas jasnym, że zawsze musimy stanąć po stronie ofiar. Ale tutaj nie mamy jednoznaczności i prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się prawdy, bo główny zainteresowany nie żyje. Jako prezydent nie mam narzędzi powołania komisji śledczej, żeby sprawę wyjaśnić. To państwo radni dziś stoicie przed decyzją.Od grudnia zajmujecie się tym tematem.

Dziś przychodzi moment, że należy podjąć ostateczną decyzję. Bliska jest mi zasada domniemania niewinności, ale widząc poziom emocji, to do czego doprowadza ich podgrzewanie, pewnie decyzja może być tylko jedna. W sprawie ks. Jankowskiego dostaję bardzo dużo listów od mieszkańców. Dziś stoicie przed historyczną decyzją. Rozważaliście różne racje. Moje zdanie jest takie: nikt nie może łamać prawa. Poddam się każdej decyzji, jaką Rada Miasta podejmie. Zabiegałam o dialog, ale przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika nie chciał się spotkać i rozmawiać.

Godz. 12.10

Czas na najgorętszy moment czwartkowej sesji Rady Miasta. Trzy uchwały ws. księdza Jankowskiego: odebranie mu honorowego obywatelstwa, zmiana nazwy skweru jego imienia oraz demontaż pomnika. Uchwały znalazły się na samym końcu porządku obrad, które rozpoczęły się o godz. 9. Ale szefowie klubów zabrali głos w ich sprawie już na początku, w czasie oświadczeń klubowych.

Najgorętszy moment czwartkowej sesji Rady Miasta. Trzy uchwały ws. księdza Jankowskiego: odebranie mu honorowego obywatelstwa, zmiana nazwy skweru jego imienia oraz demontaż pomnika. Uchwały znalazły się na samym końcu porządku obrad

Ksiądz Jankowski pozbawiony honorowego obywatelstwa, nazwy s...

Wtedy też Kacper Płażyński, szef Klubu PiS zapowiedział, że radni tej partii udziału w głosowaniu nie wezmą, bo to „robienie politycznej zadymy”.

- Sprawca każdego przestępstwa seksualnego powinien zostać potępiony, zwłaszcza jeśli chodzi o przestępstwo dotyczące dziecka. Współpraca z SB jest moralnie naganna. Ukrywanie tego faktu, brak rozliczenia się z taką przeszłością powinno wykluczać z życia publicznego, niezależnie czy chodzi o księdza, czy elektryka. Ale niszczenie pomnika księdza Jankowskiego to zdziczenie, nie można przestępców nazywać aktywistami - powiedział w swoim wystąpieniu klubowym Płażyński. - Zarzut popełnienia przestępstwa seksualnego to jeden z najcięższych. Każdą tego typu sprawę trzeba pieczołowicie zbadać, także po to, żeby nikogo nie oskarżać fałszywie. Władze miasta nie poradziły sobie ze sprawą ks. Jankowskiego, działały w sposób chaotyczny, nieudolny. A tę sprawę trzeba dogłębnie i rzetelnie wyjaśnić. Tu wciąż pojawiają się nowe wątki- wskazywał.

Przedstawiciele "Solidarności" ze złotym pomnikiem Donalda Tuska pod Radą Miasta Gdańska. To protest w sprawie uchwał o księdzu Jankowskim.

Płażyński apelował o powołanie specjalnej komisji.
- Gdyby władzom miasta naprawdę zależało na wyjaśnieniu tej sprawy, powołalibyście komisję ekspertów, która zbada dokumenty i wyda rzetelną opinię. I o powołanie takiej komisji wnioskujemy. To przecież śp. Paweł Adamowicz nazywał siebie przyjacielem ks. Jankowskiego, jako jeden z pierwszych wpłacił na jego pomnik. Zgódźcie się na powołanie komisji, poczekajcie na wyniki jej pracy i wtedy zdecydujcie, czy jego postać można upamiętniać,czy nie. My chcemy prawdy, dlatego w dzisiejszym głosowaniu, w tej politycznej zadymie udziału brać nie będziemy- skwitował Płażyński.

Cezary Śpiewak- Dowbór, szef Klubu Koalicji Obywatelskiej podkreślał:
- Dziś każdy z radnych będzie musiał we własnym sumieniu zadecydować, po której stronie stanie. Podnoszenie temperatury dyskusji i organizowanie happeningów nie licuje z powagą sytuacji.

Z kolei Beata Dunajewska, szefowa Klubu Wszystko dla Gdańska ubolewała, że społeczny komitet budowy pomnika nie chce rozmawiać z władzami miasta.
- Dziś Gdańsk dzieli się na tych, którzy są po stronie ks. Jankowskiego i przeciwko niemu. Dlatego dziś chcemy oficjalnie zamknąć te sprawę, żeby nie dzielić ponownie społeczeństwa. Być może dziś będziemy podejmowali jedną z ważniejszych decyzji, ale zwlekając z tym robimy źle, robimy rzeczy, które nie sprzyjają poczuciu jedności czy sprawiedliwości - powiedziała Dunajewska.

CZYTAJ TAKŻE:

Zobacz także: Pod pomnikiem ks. Jankowskiego odbyła się pikieta pod hasłem "Pomniki dla ofiar - nie dla katów".
Co mówili protestujący?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Ksiądz Jankowski pozbawiony honorowego obywatelstwa, nazwy skweru i pomnika - zdecydowali radni na sesji 7.03.2019. Odpowiedź Solidarności - Dziennik Bałtycki

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska