Kto i kiedy może dostać pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego? Relacja z dyżuru eksperta

Grażyna Mazurek gmazurek@gazetalubuska.pl 68 324 88 18
Kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu to 725 zł na osobę w rodzinie.
Kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu to 725 zł na osobę w rodzinie. fot. Wojciech Waloch
Już można składać wnioski o wypłatę świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego na nowy okres. Na pytania Czytelników "Gazety Lubuskiej" odpowiada Irena Smuda, naczelnik wydziału świadczeń rodzinnych z Urzędu Miasta Zielona Góra.

* Chcę ubiegać się znowu na kolejny okres świadczeniowy o alimenty z gminy. Czy do dodatku zostaną mi doliczone świadczenia z funduszu, które wypłaciła mi gmina w ubiegłym roku?

- Nie. Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (art. 10 ust.2 pkt 3) przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego do dochodu rodziny nie dolicza się kwot otrzymywanych świadczeń z funduszu. Jeśli jednocześnie będzie pani starała się o zasiłek rodzinny i dodatki do niego na dzieci, to zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych (art. 3 pkt1 lit.c) świadczenia te zostaną doliczone do dochodu rodziny.

* Mój syn skończył 27 lat. Znaczny stopień niepełnosprawności miał ustalony do 30 czerwca 2010 roku. Do końca czerwca miał też świadczenia z funduszu. Wezwanie na komisję lekarską ma dopiero na początek września. Czy jak ponownie będzie miał określony znaczny stopień niepełnosprawności i zgłosi się do gminy we wrześniu, to dostanie świadczenia z funduszu za lipiec, sierpień i wrzesień?

- Tak. Z przepisów ustawy wynika, że w sytuacji gdy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności straci ważność, a dana osoba będzie się ubiegać znowu o świadczenia, to prawo do niego ustali gmina od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności orzeczenia. Warunkiem jest to, że osoba uprawniona musi złożyć wniosek do gminy o świadczenia z funduszu w ciągu trzech miesięcy od dnia ponownego wydania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
* Kilka miesięcy temu, wystąpiłam do sądu o podwyższenie alimentów. Dotychczas dostawałam z funduszu 200 zł, bo tyle miałam zasądzone na dziecko w poprzednim wyroku. Ojciec nie płacił. Czy dostanę wyższe świadczenie z funduszu, a jeśli tak, to od kiedy?
- Jeśli sąd podwyższy alimenty, to wskaże jednocześnie od kiedy obowiązuje wyższa kwota i od tej daty zmieni się wysokość pomocy wypłacanej z funduszu.
Jeżeli zostaną zasądzone alimenty powyżej 500 zł, to i tak zgodnie z przepisami, gmina wypłaci nie więcej niż 500 zł, ponieważ świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługują w wysokości zasądzonych na dziecko alimentów, ale nie więcej niż 500 zł.
* Mój syn studiuje. W styczniu 2011 roku skończy 25 lat. Ma zasądzone alimenty, ale ojciec ich nie płaci. Czy otrzyma świadczenia z funduszu aż do ukończenia studiów?
- Nie. Zgodnie z przepisami ustawy, syn uzyska świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, przy spełnieniu przez rodzinę kryterium dochodowego i bezskutecznej egzekucji, do stycznia 2011 roku, tj. do miesiąca , w którym ukończy 25 rok życia.
Tylko dzieci, na które są zasądzone alimenty i które mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, mogą mieć świadczenia przyznawane bezterminowo, tzn., na każdy kolejny okres świadczeniowy, po spełnieniu przez rodzinę pozostałych warunków przewidzianych w ustawie.
* W 2009 roku pracowałam w innej firmie niż obecnie. W gminie poinformowali mnie, że muszę okazać świadectwo pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia, a z nowego zakładu pracy mam przynieść zaświadczenie o dochodzie netto z pierwszego pełnego przepracowanego miesiąca i okazać nową umowę o pracę. Czy muszę donosić te dokumenty, by otrzymać świadczenia z funduszu?
- Tak. Podstawą przyznania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego są dochody dorosłych członków rodziny, z roku kalendarzowego poprzedzającego rok świadczeniowy. Na okres świadczeniowy trwający od 1 października 2010 roku, będą brane pod uwagę dochody z 2009 roku, których wysokość potwierdzi odpowiednim zaświadczeniem urząd skarbowy. Przepisy ustawy przewidują, że dochód ten, może być pomniejszony o dochód utracony lub powiększony o nowy uzyskany dochód. Utrata dochodu bądź uzyskanie ma miejsce tylko w określonych sytuacjach, które wymienia art. 2 pkt 17 i 18 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
* Jestem mężatką. Z obecnym mężem mam jedno dziecko. Z poprzedniego związku mam dwoje dzieci, na które były mąż nie płaci alimentów. Czy będą mi przysługiwać świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego?
- Tak, pod warunkiem, że rodzina spełni kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń, tj. 725 zł na osobę w rodzinie. Prawo do świadczeń z funduszu na okres od 1 października br. do 30 września przyszłego roku, ustala się na podstawie dochodów dorosłych członków rodziny z 2009 roku. Fakt pozostawania w związku małżeńskim z inną osobą niż ojciec dzieci nie stanowi przeszkody do otrzymania pomocy z funduszu. Trzeba jednak wiedzieć, że w takiej sytuacji do składu rodziny zalicza się obecnego męża, a co za tym idzie jego zarobki uwzględnia się podczas ustalania dochodu rodziny. Komornik musi oczywiście zaświadczyć o bezskutecznej egzekucji alimentów od ojca dzieci.
GDZIE SZUKAĆ PRZEPISÓW

* Ustawa 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2009 r. nr 1, poz. 7 ze zm.).
* Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 7 lipca 2010 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosków, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (Dz. U. nr 123, poz. 836).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3