Kto jest sprawcą masakry nietoperzy?

  • Gazeta Lubuska

Dariusz Brożek, 95 742 16 83, dbrozek@gazetalubuska.pl

Po naszym tekście o masakrze ponad 200 nietoperzy w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym sprawą zajęła się policja. - Postępowanie ma wyjaśnić okoliczności zdarzenia i jego skalę, a także wskazać sprawców - podkreślają funkcjonariusze. Tymczasem niektórzy internauci na naszym forum sugerują, że to sprawka przyrodników...
Masakrą nietoperzy zajmuje się już policja. W podziemiach MRU naukowcy znaleźli 204 zabite ssaki, m.in. widoczne na zdjęciu nocki duże.
 fot. Jane Sedgeley

- Szok - tak jeden z internautów komentuje na naszym forum wczorajszy artykuł o masakrze nietoperzy w podziemnym rezerwacie w MRU. Publikacja odbiła się echem w całym kraju. Informację o nockach dużych z odciętymi głowami i połamanymi skrzydłami powtórzyło wiele portali, serwisów przyrodniczych i informacyjnych.

Przypominamy, że podczas sobotniego liczenia skrzydlatych ssaków zimujących w fortyfikacjach koło Międzyrzecza przyrodnicy znaleźli 204 zabite nietoperze. Zdaniem kierującego badaniami dra Tomasza Kokurewicza, zostały bestialsko zamordowane kilka dni wcześniej.

Na internetowych forach aż gotuje się od wpisów oburzonych Czytelników. Artykuł na naszym portalu w ciągu doby miał prawie cztery tysiące wyświetleń i 66 komentarzy. Większość internautów jest oburzona kaźnią bezbronnych ssaków i domaga się surowego ukarania sprawców. Niektórzy wysuwają rozmaite hipotezy, m.in. obarczają winą inne zwierzęta, a nawet sugerują, że sprawcami mogli być sami przyrodnicy.

Zdaniem Kokurewicza, nietoperze na pewno nie padły ofiarami drapieżników, ani tym bardziej uczestników badań. - Potrafimy odróżnić ssaki zabite przez kuny, sikorki czy lisy od zamordowanych przez człowieka. Martwych nietoperzy było tam znacznie więcej. Podana przez nas liczba 204 dotyczy tylko tych, które zostały celowo zabite przez ludzi. My tego nie zrobiliśmy. W czasie liczenia pracowaliśmy w międzynarodowych, mieszanych grupach. Ten absurdalny zarzut dotyczy więc także naszych współpracowników z sześciu innych państw - przekonuje.

Dlaczego przyrodnicy nie zawiadomili policji ani prokuratury? Kokurewicz odpowiada, że w niedzielę i w poniedziałek byli zajęci liczeniem ssaków w rozrzuconych po lasach naziemnych obiektach. O sprawie poinformował biuro prasowe uczelni, potem wysłał mail do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie. - Jesteśmy wstrząśnięci tą informacją. Zamierzamy zawiadomić policję - zapowiada Wincenty Piworun, zastępca dyrektora RDOŚ.

Międzyrzecka policja już zajmuje się opisaną przez nas masakrą. Podstawą wszczęcia postępowania był właśnie artykuł w "Gazecie Lubuskiej". - Ustalamy okoliczności zdarzenia, jego skalę i ewentualnych sprawców - mówi mł. asp. Beata Gromadecka z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu.

Sprawa może mieć poważne reperkusje. Europejskie. W badaniach uczestniczyło 80 naukowców z siedmiu państw. Wrócili już do domów z wynikami i zdjęciami zmasakrowanych ssaków. Ssaków, które objęte są ochroną. Niebawem w zachodnich pismach naukowych pojawią się artykuły o masakrze w "polskim" rezerwacie...
Prawdziwie bujna przyroda rozkwita na lubuski.regiopedia.pl - największej internetowej encyklopedii Ziemi Lubuskiej

Wideo

polecane: "Bez Ściemy" o filmach akcji

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

22.01.2011, 12:03

Jeśli potwierdzą się przypuszczenia Policji i wyniki badań biegłych weterynarzy również wykluczą to o czym mówili przyrodnicy z Wrocławia, czy pan Tomasz Kokurewicz nadal będzie osobą wiarygodną do prowadzenia monitoringu nietoperzy w podziemiach?

22.01.2011, 11:44

Kilka dni temu w bloku na korytarzu w piwnicy znalazłem nietoperza leżącego był nie żywy.Nietoperze które w czasie hibernacji padają to jest normalna selekcja ich wiekowo.I przy okazji gryzą się na wzajem rosną do ok. 70 kg. i rozdeptują te padłe, by później znów zmaleć i zasnąć . Nie oglądaj więcej takich filmów. Dzieci neostrady.

22.01.2011, 11:25

Kozaczow Ty to znasz z własnych wieloletnich doświadczeń czy ostatnio Wikipedię przeglądałeś, że takie sądy wydajesz?Kilka dni temu w bloku na korytarzu w piwnicy znalazłem nietoperza leżącego był nie żywy.Nietoperze które w czasie hibernacji padają to jest normalna selekcja ich wiekowo.

22.01.2011, 07:48

Zwracam uwagę że na MRU dożywiają się również kuny.Dlaczego zabite nietoperze nie zostały zabrane z systemu i przekazane policji, tylko straszy się w mediach zdjęciami dwóch martwych sztuk?Dlaczego sprawa od razu nie trafiła do wiadomości policji, czy tak postępuje profesor chiropterolog?Przecież tu nie chodzi o jakieś myszy tylko o nietoperze!Gdzie są zdjęcia rzekomo zabitych 204 sztuk nietoperzy skoro na ich podstawie robi się międzynarodową aferę?Pan Kokurewicz zbiera pieniążki na nowe projekty więc potrzebuje rozgłosu.animalOne Czy do tego, żeby wiadomość była dla Ciebie wiarygodna gazeta miała zamieścić kilkadziesiąt zdjęć, żebyś mógł wszystkie policzyć? Zastanów się co piszesz bo się ośmieszasz!

22.01.2011, 07:45

A czy Wy jakbyście we śnie spadli z 3-5m bylibyście cali? Od lat tak się dzieje, to jest naturalna selekcja, po prostu nietoperze podczas snu czasem odpadają (spadają) z miejsca swojego noclegu i to normalne, że jeśli wysokość jest duża to giną...Skoro to niby masakra, to dlaczego znaleziono około 40 martwych nietoperzy i to jeszcze w różnych miejscach>Czysta prowokacja...Kozaczow Ty to znasz z własnych wieloletnich doświadczeń czy ostatnio Wikipedię przeglądałeś, że takie sądy wydajesz?

21.01.2011, 22:52

A czy Wy jakbyście we śnie spadli z 3-5m bylibyście cali? Od lat tak się dzieje, to jest naturalna selekcja, po prostu nietoperze podczas snu czasem odpadają (spadają) z miejsca swojego noclegu i to normalne, że jeśli wysokość jest duża to giną...

Skoro to niby masakra, to dlaczego znaleziono około 40 martwych nietoperzy i to jeszcze w różnych miejscach>

Czysta prowokacja...

21.01.2011, 21:03

ani 10, ani 5 lat temu , no i teraz nie było żadnej masakry to po prostu tanie zwrócenie uwagi na swoje hobby , dodatkową kasę na badania i wzrost nakładu lokalnej gazetkismutni panowie już po ciebie idą, pukają zawsze rano - pamiętaj

21.01.2011, 19:26

ani 10, ani 5 lat temu , no i teraz nie było żadnej masakry

to po prostu tanie zwrócenie uwagi na swoje hobby , dodatkową kasę na badania i wzrost nakładu lokalnej gazetki

21.01.2011, 18:29

Zwracam uwagę że na MRU dożywiają się również kuny.
Dlaczego zabite nietoperze nie zostały zabrane z systemu i przekazane policji, tylko straszy się w mediach zdjęciami dwóch martwych sztuk?
Dlaczego sprawa od razu nie trafiła do wiadomości policji, czy tak postępuje profesor chiropterolog?
Przecież tu nie chodzi o jakieś myszy tylko o nietoperze!
Gdzie są zdjęcia rzekomo zabitych 204 sztuk nietoperzy skoro na ich podstawie robi się międzynarodową aferę?
Pan Kokurewicz zbiera pieniążki na nowe projekty więc potrzebuje rozgłosu.

21.01.2011, 17:53

Obiekty militarne nie mają nic wspólnego z zabytkami? Hm... Zamek Malbork (Krzyżacy), Twierdza Brześć (Rosjanie), Twierdza Kraków (Austriacy), Twierdza Wrocław (Prusy + III Rzesza), Wał Atlantycki (III Rzesza)... Hm... faktycznie to nie są zabytki ... Więcej zabytków nie chce mi się pisać, bo wystarczy się naokoło rozejrzeć. Zabytki architektury obronnej w Polsce i na świecie istnieją i tego nie da się zaprzeczyć.Ale gdzie ta kultura, czy dziedzictwo kultury w MRU ? Chyba o tym pisałeś wcześniej.Chyba że chcesz propagować hitlera i faszyzm jako kulturę.

21.01.2011, 17:03

Obiekty militarne nie mają nic wspólnego z zabytkami? Hm... Zamek Malbork (Krzyżacy), Twierdza Brześć (Rosjanie), Twierdza Kraków (Austriacy), Twierdza Wrocław (Prusy + III Rzesza), Wał Atlantycki (III Rzesza)... Hm... faktycznie to nie są zabytki ... Więcej zabytków nie chce mi się pisać, bo wystarczy się naokoło rozejrzeć.
Zabytki architektury obronnej w Polsce i na świecie istnieją i tego nie da się zaprzeczyć.

21.01.2011, 14:01

21 października 2009. To chyba niezbyt świerzy film, zresztą 21 paźdź. to niecały tydzień, po wyznaczonym okresie ochronnym (15 paźdź. - 15 kwietnia).Fakt że w okresie ochronnym, robią zdjęcia gackom. Niezły bajzel w tym MRU macie.

21.01.2011, 13:51

Nawet jak złapią zbrodniarzy nietoperzy będzie to mała szkodliwość tak jest w Polsce.

21.01.2011, 13:41

O "świeży" oczywiście mi chodziło...

21.01.2011, 12:36

Sprawców bestialskiego zabijania zwierząt należy zawsze ściagać i popieram to stanowisko.Jednakże bezwzględnie należy chronić fortyfikacje tzw. MRU nie tylko pod względem występujących na nim rezerwatów przyrody (Nietoperek I i II), ale również jako zabytku architektury obronnej. Powodów jest kilka, na ogół powszechnie znanych, aczkolwiek ważnym elementem jest również to, że ochrona rezerwatu i ochrona zabytków nie idzie w parze co widać na przykładzie właśnie MRU. Kiedy wreszcie zostanie podjęta skuteczna ochrona prawna MRU, jako zabytku architektury obronnej i europejskiego dziedzictwa kulturowego?Co ma budowla hitlera do dziedzictwa kulturowego? Nie próbujmy na siłę tworzyć legend i dodawać tym obiektom ogłady. To militarne obiekty i nic z kulturą nie mają wspólnego.

21.01.2011, 12:12

Sprawców bestialskiego zabijania zwierząt należy zawsze ściagać i popieram to stanowisko.
Jednakże bezwzględnie należy chronić fortyfikacje tzw. MRU nie tylko pod względem występujących na nim rezerwatów przyrody (Nietoperek I i II), ale również jako zabytku architektury obronnej. Powodów jest kilka, na ogół powszechnie znanych, aczkolwiek ważnym elementem jest również to, że ochrona rezerwatu i ochrona zabytków nie idzie w parze co widać na przykładzie właśnie MRU. Kiedy wreszcie zostanie podjęta skuteczna ochrona prawna MRU, jako zabytku architektury obronnej i europejskiego dziedzictwa kulturowego?

21.01.2011, 11:45

Panie redktorze jak pan podaje przyrodników, o których piszą forumowicze jako winnych, powinien pan podać również i drugą stronę, czyli przewodników, o nich też piszą forumowicze, jako potencjalnych podejrzanych. Przecież wiadomo, że trwała wojna pomiędzy jednymi i drugimi o wpływy w MRU. Chodzi o pieniądze jedna strona z unii na badania, druga o wpływy z oprowadzania turystów.

Prosimy o rzetelniejsze pisanie tekstów, wstyd na cały świat, a pan bierze pod pręgierz tylko jedną stronę. W co pan gra i co pan próbuje sugerować czytelnikom?

Zrobił to zwyrodnialec, bez względu na to skąd pochodzi. Ale obiektywność artykułów przez pana pisanych jest niska.

21.01.2011, 11:29

MY Wampiry odwiecznie żywimy się krwią naszych współbraci.

Czasami nawet w chwili egzaltacji waszą ludzką.

Więc bójcie się człeki dzisiejszego zmierzchu

21.01.2011, 11:02

Więc jeśli jesteś prymitywnym i głupim Polakiem to się lepiej nie wypowiadaj. Zostaw to mądrzejszym.

21.01.2011, 10:36

specjalnie się nie dziwię. I tak jak na polskie warunki długo się uchowały. Kilka miesięcy wcześniej spalono kilkusetletni "Dąb Napoleona", teraz przyszła kolej na biedne nietoperze. Polacy to prymitywny i durny naród...