Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto, kiedy i dlaczego wcześniej na emeryturę?

Grażyna Mazurek
rys. Tomasz Wilczkiewicz
Na pytania odpowiada Elżbieta Kurzęcka, naczelnik wydziału zmian uprawnień emerytalno-rentowych z oddziału ZUS w Zielonej Górze.

CZY TRZEBA ROZWIĄZAĆ UMOWĘ O PRACĘ?

Cały czas pracuję w warunkach szczególnych. Nie przystąpiłem do otwartego funduszu emerytalnego. 60 lat skończę 2 stycznia 2009 r. (urodziłem się 2 stycznia 1949 r.). Do końca 1998 r. mam udokumentowane co najmniej 25 lat stażu, w tym 15 lat w warunkach szczególnych. Czy będę musiał zwolnić się z pracy i kiedy, by przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 60 lat?

- Nie trzeba rozwiązywać umowy o pracę, aby mieć ustalone uprawnienie do emerytury. ZUS w takim wypadku ustali prawo do emerytury i obliczy jej wysokość, ale wypłata zostanie zawieszona do momentu rozwiązania stosunku pracy i przedłożenia świadectwa pracy. Pan spełnia warunki do uzyskania emerytury w wieku 60 lat (czyli 2 stycznia 2009 r.), ponieważ posiada pan udokumentowany staż pracy do 31 grudnia 1998 r. - co najmniej 25 lat w tym co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach (art. 184 ustawy emerytalnej).

CZY ZUS POMOŻE WYSTĄPIĆ Z OFE W 2008 R.?

Pracuję w szkole jako nauczyciel. Mam udokumentowane 30 lat stażu emerytalnego, w którym zaliczono mi pięcioletnie studia. Mam również udokumentowany dwudziestoletni okres pracy pedagogicznej. Chciałabym przejść na emeryturę w przyszłym roku, ale obawiam się, że sama będę musiała dokonać rozwiązania umowy z otwartym funduszem emerytalnym (OFE). Czy to prawda?

- Nie. Nauczyciele, którzy spełniają warunek stażu, zgodnie z art. 88 Karty Nauczyciela, ale są członkami OFE, mogą przy wniosku emerytalnym złożyć wniosek o rozwiązanie umowy z OFE. ZUS w ich imieniu spowoduje rozwiązanie umowy i przekazanie do budżetu środków zgromadzonych w OFE. Ta możliwość istnieje również w 2008 r. Ponadto, należy pamiętać, że w przypadku nauczycieli, warunkiem ustalenia prawa do emerytury bez względu na wiek jest rozwiązanie stosunku pracy, ale nie musi to nastąpić do 31 grudnia 2007 r. Do tego czasu trzeba jednak spełnić warunek stażu, w tym wymagany staż pedagogiczny.

CZY BĘDĘ MIAŁ PRAWO WCZEŚNIEJ DO EMERYTURY?

Mam 64 lata i sześć miesięcy oraz 44 lata i pół roku stażu pracy. Nadal pracuję, ale mam już dość. Czy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego będę mógł przejść wcześniej na emeryturę?

- Mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., mogą przejść na wcześniejsza emeryturę, zgodnie z warunkami określonymi w art. 29 ust.1 ustawy z 17 grudnia 1998 r., jeśli osiągną wiek 60 lat, udokumentują co najmniej dwudziestopięcioletni okres składkowy i nieskładkowy oraz orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS zostaną uznani za całkowicie niezdolnych do pracy.

Trybunał Konstytucyjny, wyrokiem z 23 października 2007 r. sygn. akt P10/07 (DzU nr 200, poz. 1445) orzekł, że art. 29 ust.1 jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten utraci moc obowiązującą po upływie 12 miesięcy od dnia publikacji, czyli od 30 października 2008 r. ZUS wystąpił do ministerstwa pracy i polityki społecznej o zajęcie stanowiska i określenie zamierzeń w tej sprawie. Wobec tego, nadal przy wniosku o wcześniejszą emeryturę dla mężczyzny w wieku 60 lat, oczekuje się zaświadczenia o stanie zdrowia, aby ustalić poziom niezdolności do pracy. Brak całkowitej niezdolności spowoduje odmowę przyznania emerytury.

Bez znaczenia dla ustalenia prawa do emerytury jest fakt aktualnego zatrudnienia. Jednakże ewentualna wypłata emerytury uzależniona jest od rozwiązania umowy o pracę.

Na analogicznych zasadach uprawnienie do wcześniejszej emerytury dotyczy mężczyzny aktualnie pobierającego zasiłek lub świadczenie przedemerytalne.

CZY DOSTANĘ EMERYTURĘ W 2010 ZA PRACĘ W SZCZEGÓLNYCH WARUNKACH?

Mam 52 lata. Przez ponad 28 lat pracowałam w warunkach szczególnych. A łącznie mam udokumentowane 32 lata stażu pracy. Czy będę mogła przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli 55 lat skończę w 2010 r.?

- Tak. Zgodnie z art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r., kobieta nabędzie prawo do emerytury wcześniejszej, jeśli do 31 grudnia 1998 r. udokumentuje co najmniej dwudziestoletni okres składkowy i nieskładkowy, w tym co najmniej piętnastoletni okres pracy w warunkach szczególnych oraz osiągnie wiek przewidziany w przepisach o uprawnieniach przysługujących osobom pracującym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Należy pamiętać, że szczególny charakter zatrudnienia dokumentuje pracodawca w formie świadectwa pracy w szczególnych warunkach, poświadczając że praca w tym charakterze była wykonywana stałe i w pełnym wymiarze.

Pani spełnia warunki co do stażu łącznego i stażu w szczególnych warunkach, a więc może się ubiegać o ustalenie prawa do emerytury z chwilą ukończenia 55 lat życia, czyli w 2010 r.

KIEDY TRZEBA ZŁOŻYĆ WNIOSEK O EMERYTURĘ?

Żona moja skończy 55 lat 22 maja 2008 r. Trzydziestoletni okres pracy udokumentowała przy wniosku o świadczenie przedemerytalne i wszystkie świadectwa pracy są w ZUS-ie. Czy musi składać wniosek o emeryturę, a jeśli tak, to kiedy?

- Kobieta, która do 31 grudnia 2008 r. osiągnie wiek 55 lat i udokumentuje, co najmniej trzydziestoletni okres składkowy i nieskładkowy, może ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury pod warunkiem, że w ostatnich 24 miesiącach podlegania ubezpieczeniu udowodni, co najmniej 6 miesięcy pozostawania w stosunku pracy (w zatrudnieniu na umowę o pracę).

Emerytura przyznawana jest na wniosek złożony nie wcześniej niż na miesiąc przed osiągnięciem pięćdziesiątego piątego roku życia.

TU SĄ PRZEPISY

  • Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

  • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r. opublikowany 30 października 2007 r. w DzU nr 200 poz. 1445


  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska