Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto ma pszczoły, ten ma miód

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
Na uczestników czekały m.in. rozmaite konkursy.
Na uczestników czekały m.in. rozmaite konkursy. Dariusz Brożek
Kilkadziesiąt osób zwiedziło skansen pszczelarski i poznało zwyczaje tych pożytecznych owadów podczas IV Ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół, który odbył się w poniedziałek, 8 sierpnia, z inicjatywy pracowników ośrodka edukacji przyrodniczej Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.

W skansenie zastaliśmy m.in. grupę uczniów szkoły podstawowej z Lubina, którzy wypoczywają nad pobliskim jeziorem.
- Śpimy w szkole. O imprezie dowiedzieliśmy się od mieszkańców. Pierwszy raz jesteśmy w skansenie. Bardzo nam się tutaj podoba - opowiadają.

Dzieci miały okazję poznać intrygujący świat pszczół. Pracownicy parku opowiadali o zwyczajach tych pracowitych owadów. Czego się dowiedziały? - Oprócz miodu dają wosk i pyłek. Ich produkty są bardzo smaczne i zdrowe. Bardzo ważne jest także to, że pszczoły zapylają rozmaite rośliny, które dzięki nim mogą owocować. A my możemy jeść owoce - mówił nam Jakub Kucharyk.

Uczestnicy poznali również naturalne środki ochrony roślin. Dowiedzieli się np., że groźne mszyce można zwalczać zwyczajnym szarym mydłem. To bardzo ważne, gdyż chemia szkodzi pszczołom. Dlatego rolnicy i drogowcy nie powinni używać środków chemicznych od rana do wieczora, kiedy owady latają w poszukiwaniu pyłku. Niestety, wielu z nich to lekceważy. Efektem jest masowe wymieranie pszczół i w naszym regionie i w całym kraju.

Na koniec dzieci wzięły udział w grze terenowej. Musiały odnaleźć ukryte między ulami kartki ze zdjęciami i nazwami miododajnych roślin. Należą do nich na przykład maliny. Jedną z atrakcji był pokaz budowy skrytki dla dzikich pszczół. Wystarczyło kilka uderzeń młotkiem i mogły zawiesić na drzewie prowizoryczną budkę ze słomy i deszczułek.

- Dla uczestników przygotowaliśmy nagrody w postaci materiałów szkolnych i buteleczek oleju lnianego z pierwszego tłoczenia. Jego producent jest inicjatorem akcji, której celem jest popularyzacja wiedzy o pszczołach i ich znaczeniu dla środowiska - mówi Danuta Wyrzykowska, która kieruje Pszczewskim Parkiem Krajobrazowym.

Skansen pszczelarski jest jedną z turystycznych atrakcji Pszczewa. Utworzył go w 1989 r. miejscowy pszczelarz i regionalista Tadeusz Bryszkowski, który zmarł przed czterema laty. Zgromadził tam wiele zabytkowych uli, barci i eksponatów związanych z pracą pszczelarza. Oraz szopek bożonarodzeniowych i zabytków z historii Pszczewa.

Skansen znajduje się przy ul. Kasztanowej, na południowo-wschodnich rogatkach Pszczewa przy drodze do wsi Silna. Jest jednym z punktów Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska