MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto najlepiej opiekuje się zabytkami w Lubuskiem? Poznaj odznaczonych

Jarosław Miłkowski
Odznaczenia przyznane zostały przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Odznaczenia przyznane zostały przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jarosław Miłkowski
W poniedziałek 5 września w Muzeum Lubuskim w Gorzowie uhonorowano tych, którzy dbają o lubuskie zabytki. Kto został odznaczony?

- Zabytki to przedmioty naszej wspólnej troski, a społecznicy mają realny wkład w to, żeby rosła realna świadomość społeczna, jeśli chodzi o zabytki - mówiła w poniedziałek 5 września Barbara Bilinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. W Muzeum Lubuskim wręczano odznaki „Za opiekę nad zabytkami”, które Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał sześciu osobom z naszego regionu. Kto je otrzymał?

Wyróżnieni zostali Agnieszka Dębska (ponownie jest miejskim konserwatorem zabytków w Gorzowie), Małgorzata Pytlak (pracownik muzeum), Roland Semik (społecznik, który zajmuje się cmentarzem żydowskim w Słubicach), Adrian Mermer (architekt oraz nauczyciel, zajmuje się dokumentowaniem zabytków) oraz Marek Bidol (wpływał na publikację materiałów dotyczących zabytków z rejonu Strzelec Krajeńskich).Odznaczenie dostał też Kazimierz Jurkowski, stolarz, który przyczynił się do odnowienia kościoła w Lubiechni Małej (pisaliśmy o tym w styczniu tego roku).

Teraz robię drzwi główne, drzwi boczne, ławki i podłogę w kościele w Żarkach Wielkich. Przygotowuję się też do zrobienia okiem w kościele w Gądkowie. Poza tym kończę drzwi wejściowe do Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorzowie, robię w tej szkole także część okien - mówił nam K. Jurkowski.

Podczas poniedziałkowej uroczystości wręczono też statuetkę „Zasłużony dla archeologii gorzowskiej”. Dostał ją Łukasz Galoński.
- W lipcu zeszłego roku podczas prac polowych wydobył skarb złożony z ośmiu przedmiotów. Wśród nich były okazałe berła sztyletowe. Rzecz wyjątkowa pod względem estetycznym. To przedmioty kultury unietyckiej - mówił w gorzowskim muzeum Błażej Skaziński, kierownik gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Poniedziałkowe spotkanie było też okazją do zainaugurowania Europejskich Dni Dziedzictwa. Odbędą się one w dwa kolejne weekendy: 10-11 września oraz 17-18 września.

W Lubuskiem mają one wymiar autentyczny. To są spotkania robione przez ludzi, czasami tylko przy kawie i cieście, w miejscowościach, w których trudno znaleźć zabytek rozchwytywany przez turystów. Ludzie chcą przeżyć coś, czego nie mają na co dzień. W Lubuskiem będzie 19 wydarzeń - mówiła Grażyna Strózik ze stowarzyszenia Czas A.R.T. ze Wschowy.

W latach 2018-2021 w wydarzeniach związanych z Europejskimi Dniami Dziedzictwa wzięło udział w regionie około 27 tys. osób.

W Lubuskiem jest jeszcze mnóstwo zabytków do pokazania, udostępnienia, ale ich nikt z jakiegoś powodu nie zwiedza. Europejskie Dni Dziedzistwa są po to, by takie możliwości dawać - mówiła G. Strózik.

Czytaj również:
Miały być śmieci, a był obraz sprzed ponad stu lat. Niezwykłe znalezisko na strychu kościoła

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska