MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto pilnuje dzieci

Beata Igielska, Beata Bielecka
W ośrodku Marina w Ostrowie koło Sulęcina trwa międzynarodowy językowy obóz harcerski. Uczą się tu i wypoczywają m.in. chłopcy z niemieckiego Kamen. Podobne obozy odbywają się teraz w wielu miejscowościach.
W ośrodku Marina w Ostrowie koło Sulęcina trwa międzynarodowy językowy obóz harcerski. Uczą się tu i wypoczywają m.in. chłopcy z niemieckiego Kamen. Podobne obozy odbywają się teraz w wielu miejscowościach. fot. Archiwum UM w Sulęcinie
Policja, straż i sanepid zaglądają na kolonie. Kilku rodziców zadzwoniło też kuratorium z prośbą o kontrolę wypoczynku dzieci.

Agnieszka Mroczkowska ze Słubic właśnie wysłała czworo dzieci na kolonie. Dwójka pojechała do Szklarskiej Poręby, a dwoje do Mrzeżyna. - Jestem spokojna, bo wyjazd organizuje parafia i Urząd Miejski. W ubiegłym roku dzieci na takim wypoczynku już były i wróciły bardzo zadowolone - dodała.

Wystarczy zadzwonić

Każdy rodzic może sprawdzić organizatora wypoczynku dzieci. Jak? Wystarczy zadzwonić do kuratorium lub terenowej delegatury, w których o wakacyjne bezpieczeństwo dbają wyznaczeni wizytatorzy. Organizatorzy kolonii, obozów, a nawet półkolonii, które odbywają się w miejscu zamieszkania uczniów, muszą bowiem zgłosić działalność do Lubuskiego Kuratorium Oświaty. Jeśli tego nie zrobią, wypoczynek jest nielegalny.

Na razie kilku rodziców prosiło o pomoc kuratorium, ale pracownicy mówią, że telefony dopiero się rozdzwonią, bo sezon jeszcze się nie rozkręcił. Co roku sprawdzają rejestrację różnych form wypoczynku i je kontrolują. - Ale jeśli kolonie odbywają się w innym województwie, podlegają kontroli tamtejszej instytucji - przypominają.

Policja też pomaga

INFORMACJE DLA RODZICÓW

* Lubuskie Kuratorium Oświaty w Gorzowie: tel. 0 95 725 50 16, delegatura w Międzyrzeczu: 0 95 742 84 81, 742 84 82, delegatura w Sulęcinie: 0 95 755 32 01
* www.ko-gorzow.edu.pl

Kontrole przeprowadza też policja. - Właśnie sprawdzamy wspólnie z sanepidem, strażakami i strażą graniczną obóz harcerski Korczakowo koło Ośna - powiedziała nam wczoraj sierż. Sylwia Szary z wydziału ds. nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Słubicach.

Policja przygląda się też autokarom, które dowożą dzieci. - Każdy rodzic, przed wyjazdem dziecka ma prawo zgłosić nam, że chce, żebyśmy sprawdzili stan techniczny pojazdu - wyjaśnia S. Szary. Mł. aspirant Piotr Szczepanik z powiatowej komendy policji w Międzyrzeczu mówi, że próśb o sprawdzenie autokarów jest sporo. - O pomoc proszą rodzice i wychowawcy. Sprawdzamy stan techniczny pojazdu oraz uprawnienia i trzeźwość kierowcy - mówił nam wczoraj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska