Kto uprawia chińszczyznę?

(flig, ps)
Udostępnij:
Otrzymaliśmy obszerny list Bogusława Wontora. Poseł nie tylko polemizuje z artykułem Pawła Schreitera, dotyczącym sprowadzenia do Zielonej Góry chińskiego pingpongisty, ale, korzystając z okazji, atakuje dział sportowy ,,GL".

Ponieważ nie jest to sprostowanie, bo Pan Poseł nie wykazał nam, iż piszemy nieprawdę, pozwoliliśmy sobie na gorąco ustosunkować się zarzutów. Ocenę kto w tym sporze ma rację zostawiamy Czytelnikom.Poseł Wontor do redaktora Schreitera
,,Gazeta Lubuska’’ opublikowała artykuł pod tytułem ,,Chiński zawód’’. Ponieważ uczyniono mnie głównym bohaterem tegoż tekstu, pozwolę sobie wyrazić kilka uwag.
Na początek proszę przyjąć parę wyjaśnień w sprawach elementarnych.
Po pierwsze nie byłem inicjatorem sprowadzenia chińskiego zawodnika do Zielonej Góry, wiedzą o tym działacze klubu, kibice i bez wątpienia mogli o tym dowiedzieć się dziennikarze, nawet jeśli wcześniej z jakiś względów swą wiedzę w tej sprawie zaniedbali.
Nie zwoływałem także konferencji prasowej, poświęconej inauguracji występów Chińczyka w lubuskich barwach. Owszem, występowałem na niej jako przedstawiciel strategicznego sponsora klubu, który zapewnił środki na sprowadzenia i pobyt Chińczyka - jest nim ZSMP, a więc organizacja, której przewodniczę. To także było jasne dla wszystkich, którzy na konferencji byli osobiście lub oglądali relację, choćby w Telewizji Przewodowej.
Zdumiewa mnie także sugestia, jakoby ,,telefon komórkowy Wontora nie odpowiadał’’. Tego dnia rozmawiałem z dziennikarzami w innych sprawach m.in. dla Radia Zachód i Telewizji Przewodowej w Zielonej Górze. Przeprowadziłem też wiele innych rozmów prywatnych i służbowych - owszem, być może red. Schreiter miał pecha, jednak nie zwrócił się do pracowników biura poselskiego (nota bene położonego 30 m od redakcji), aby umożliwili mu kontakt ze mną. Równie zdumiewający jest fakt, że nie zdecydował się umożliwić mi zabrania głosu w sprawie, np. odwlekając o jeden dzień publikację materiału. Bez wątpienia podniosłoby to jego walory publicystyczne, gdyby wysłuchać wszystkich zainteresowanych. Chyba, że istniały jakieś powody, aby nie zwlekać z ogłoszeniem światu myśli Pana Schreitera - jednak cokolwiek ten pośpiech usprawiedliwiał w oczach redakcji, to mi jest trudno go zrozumieć. Zważywszy, jaką rolę przypisuje mi red. P. Schreiter, wypadało chyba jednak pozwolić mi wyrazić swoją opinię.
Stało się inaczej - nie po raz pierwszy zresztą. Funkcjonuję w życiu publicznym już długo i przywykłem do rozmaitych obyczajów, jednak w tej konkretnej sprawie nie idzie o mnie. jak już wspomniałem przewodniczę ZSMP, a więc organizacji, która finansuje nasz tenis stołowy od kilku lat. Podjęła się tego zadania w niezwykle trudnej sytuacji, jednak wysiłek się opłacił - zajęcie kilkakrotnie drużynowego wicemistrzostwa Polski i trzeciej pozycji w kraju w klasyfikacji drużynowej chyba wystarczająco to potwierdzają. Ten artykuł sprawił, że kolegialne władze ZSMP poważnie rozważają wycofanie się z dalszego sponsoringu. Bez wątpienia trudno mi będzie przekonać organizację do dalszego wykładania pieniędzy. Tego typu niesprawiedliwa, powierzchowna, nierzetelna publicystyka wiele razy siała spustoszenie w lubuskim sporcie - styl w jakim Pan redaktor Schreiter obszedł się z ,,chińskim tematem’’ to kolejny smutny przykład. Chciałoby się powiedzieć, że wiele aspektów sportu w regionie to dla dziennikarzy sportowych ,,GL’’ prawdziwa ,,,chińszczyzna’’.Redaktor Schreiter do posła Wontora Pamiętam jak kilka dni przed ,,chińską’’ konferencją prasową zadzwonił do mnie przedstawiciel klubu, z gorącym zaproszeniem. Gdy zapytałem, czy będzie na niej chiński zawodnik odpowiedział: - Nie. Na pytanie, po co więc zwoływać konferencję, odrzekł: - Wie pan jak jest. Mamy czas przedwyborczy, poseł Wontor startuje i musi się wykazać.
Dla dobra tenisa stołowego poszedłem na konferencję, jednak na łamach ,,GL’’ nie omieszkałem zauważyć, iż sprowadzanie Chińczyka do Drzonkowa jest jak kupowanie kota w worku (jak się okazało wyszło na moje). Podczas konferencji poseł rzeczywiście wykazał się - obiecywał ,,złote góry’’, mówił o grze w Lidze Mistrzów, wspominał, że po Chińczyku do ZKS-u zawita doskonały Daniel Górak i w ten sposób zbudowana zostanie potęga drużyny trenera Józefa Jagiełowicza. Jak dziś wygląda sytuacja ZKS-u, kibice doskonale wiedzą.
Zakontraktowanie Chińczyka okazało się wielkim błędem i należało się do niego przyznać. Odnoszę jednak wrażenie, że stanie się posłem kolejnej kadencji, przesłoniło Panu pamięć o sprawach, które poruszane były przez Pana podczas konferencji.
Jeśli nie był Pan inicjatorem sprowadzenia zawodnika ze Wschodu, to nie rozumiem dlaczego okazał się Pan niezwykle wrażliwy w tej sprawie. To przecież właśnie Pan dzwonił po konferencji prasowej do kierownika działu sportowego, z pretensjami, iż ,,GL’’ tak mało poświeciła temu tematowi miejsca.
Skoro, jak Pan twierdzi, uprawiam nierzetelną publicystkę, to jak wytłumaczyć fakt, że po moim artykule ,,kolegialne władze ZSMP poważnie rozważają wycofanie się z dalszego sponsoringu’’?
A może ,,kolegialne władze" doszły do wniosku że kierowana przez Pana organizacja popełniła wielki błąd i niepotrzebnie wydała pieniądze?
Próbowałem się skontaktować z Panem półtora dnia. Prosiłem dyrektora klubu Roberta Jagiełowicza o umożliwienie mi kontaktu z Panem. Niestety, on także nie mógł dodzwonić się do Pana. Kończąc, życzę kolejnych przemyślanych inwestycji, związanych z budowaniem potęgi drzonkowskiego pingponga.Poseł Wontor do redaktora Flügela W dalszej części listu czytamy:
- Skoro już pozwoliłem sobie na uwagi natury ogólnej to nawiążę także do sporów jakie toczyłem z panem Flügelem w czasie kampanii wyborczej. Pan redaktor zarzucał mi, iż robię sobie kampanię w sposób, jego zdaniem, nieetyczny. Sam jednak, z powodów bliżej mi nieznanych, robił mi antykampanię, bo jak można określić zadawanie ciągle tych samych pytań-insynuacji, mimo że wcześniej padły już na nie odpowiedzi? Jak wreszcie w kategoriach fair play potraktować fakt, że owe pytania-insynuacje publikuje w ,,GL" w ostatnich godzinach przed cisza wyborczą z pełną świadomością, że atakowany już się przed ich wymową w żaden sposób nie obroni? Te pytania także po prostu rzucam i tyle - niech sobie czytelnicy wyciągają wnioski, prawdziwe lub nie. To istota metody, jaką przyjął w stosunku do mnie Pan redaktor A. Flügel.
Mam również inne pytania. Odpowiedź na nie interesuje wielu ludzi ze środowiska sportowego. mam więc nadzieję, że Pan Andrzej Flügel zechce na nie odpowiedzieć:

 • Dlaczego pański dział sportowy nie promuje sportu w województwie, lecz schlebia czytelnikowi z punktu widzenia mało wybrednego kibica, żeby nie powiedzieć ,,kibola"? Ale w ,,światowe" ambicje dziennikarzy sportowych ,,GL" są nader wybiórcze, bo np. o lubuskich zawodnikach, którzy wezmą udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich na łamach ,,GL" prawie się nie wspomina. Dlaczego?

 • Dlaczego gdy na terenie województwa lub w Zielonej Górze przez kilka dni odbywają się mistrzostwa Polski seniorów w dyscyplinie olimpijskiej, nikt z redakcji nie znalazł czasu na choćby kilkuminutową obsługę imprezy?

 • Dlaczego redakcja nie korzysta z zaproszeń jakie otrzymuje na konferencje, seminaria czy inne spotkania poświęcone sprawom lubuskiego sportu? Czynny udział dziennikarzy znających się na rzeczy mógłby wiele wnieść, może mniej później byłoby powodów do narzekań?

 • Dlaczego mimo prośby Lubuskiej Federacji Sportu, aby rozpropagować możliwość 1 proc. wpłaty podatku na sport, redakcja zignorowała tę inicjatywę? Czy panowie uważacie, że w lubuskich klubach sportowych jest za dużo pieniędzy, czy może regionalny dziennik uchybiłby w ten sposób swojej reputacji?

 • Dlaczego np. o ostatnich sukcesach naszych akrobatów na arenie międzynarodowej, w bieżącej relacji więcej można było wyczytać w dziennikach ogólnokrajowych niż w ,,GL"?

 • Dlaczego nikogo z redakcji sportowej nie spotykam na imprezach z dziedziny sportu powszechnego?

 • Czy nie odczuwa Pan niechęci środowiska sportowego do modelu jaki przyjął Pan w swojej pracy wobec tego co się dzieje w regionie?

  Z odpowiedzi na te pytania rad będę zarówno ja oraz tysiące mieszkańców naszego regionu, którzy kochają swoich sportowców. Proszę też najuprzejmiej aby zechciał pan osobiście odpowiedzieć, nie zaś słowami anonimowego czytelnika.Redaktor Flügel do posła Wontora
  Szanowny Panie Pośle! Zasłanianie się "tysiącami mieszkańców naszego regionu" jest doprawdy zabawne. Nie wiem, czy sukces wyborczy spowodował u Pana wzrost pychy i sprawił, iż nie będąc przeze mnie jednym słowem wspomniany od prawie dwóch miesięcy, kilka razy strzelił Pan do mnie zza węgła. A może to początek realizacji gróźb, jakie wobec mnie raczył Pan kierować podczas gali lubuskiej koszykówki ("Jeszcze pan mnie popamięta, jeszcze pan zobaczy!!! - to pańskie słowa). Otóż nie boję się!
  Pisze Pan on pytaniach-insynuacjach? Przecież pytałem publicznie, skąd Lubuska Federacja Sportu, której Pan prezesuje ma pieniądze na wydawanie miesięcznika ,,Sport Lubuski’’? To są insynuacje? Nie wiem, dlaczego przy polemice dotyczącej jednego tekstu postanowił Pan przy okazji przywalić mi i gazecie, w której pracuję. Tego nie rozumiem zupełnie. Oto odpowiedzi na Pańskie pytania:

 • Nie wiem, skąd wziął Pan podział na mało wybrednego i wybrednego kibica? Fan akrobatyki jest Pana zdaniem wybredny, a żużla nie? O saneczkarzach z Nowin Wielkich pisaliśmy wielokrotnie, każdy start w Pucharze Świata naszej dwójki jest odnotowany, pisaliśmy też o ich nominacji olimpijskiej. Już w pierwszym pytaniu odnotowujemy - delikatnie mówiąc - mijanie się z prawdą pana Posła.

 • Staramy się obsługiwać wszystkie imprezy, tym bardziej rangi mistrzowskiej, choć pewnie mógł się nam zdarzyć jakiś błąd. Bez konkretów ten zarzut jest niewiele wart.

 • Jeśli konferencjami nazywa pan przedstawianie sukcesów w klasyfikacjach punktowych województwa i podkreślanie, jakich to mamy wspaniałych działaczy, to rzeczywiście są ważniejsze zajęcia.

 • O możliwości wpłaty procenta od podatku m.in. na sport wydaliśmy specjalny dodatek, a w nim umieściliśmy wszystkie kluby i związki sportowe, jakie się do nas zgłosiły. Nie po raz pierwszy, Panie pośle, udowodnił pan, że nie czyta "GL"...

 • To już nie mijanie się z prawdą, a zwyczajne kłamstwo. O sukcesach akrobatów najpierw było w małej notatce, później w tekście przy okazji gali, wreszcie zamieściliśmy dwa duże artykuły o dwójce dziewcząt i naszym srebrnym medaliście w parze mieszanej.

 • Mogę zadać to pytanie Panu Posłowi: czemu na imprezach, na których my bywamy, nie widać Pana Posła. Wiadomo, że nie możemy być wszędzie, ale odwiedzamy wiele boisk i hal.

 • Jakiego "modelu pracy"? Czy mamy nie pisać o tych dyscyplinach, które interesują wszystkich fanów, a skupić się na takich, które lubi Pan Poseł, albo które przynoszą tak ukochane przez Pana punkty w klasyfikacjach?
 • Dołącz do nas na Facebooku!

  Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

  Polub nas na Facebooku!

  Kontakt z redakcją

  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

  Napisz do nas!

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
  Dodaj ogłoszenie