MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto zabija foki nad Bałtykiem? Znamy wyniki sekcji zwłok trzech fok znalezionych na plaży

Piotr Kallalas
Na plaży w Gdyni Oksywiu znaleziono foki z cegłami przywiązanymi pętlami do szyi.
Na plaży w Gdyni Oksywiu znaleziono foki z cegłami przywiązanymi pętlami do szyi. WWW_Polska
Uraz mechaniczny głowy spowodowany tępym narzędziem był najprawdopodobniej przyczyną śmierci trzech fok znalezionych nad Bałtykiem. Sekcje zwłok jednoznacznie wskazują na działania człowieka.

Ujawniono wyniki sekcji zwłok trzech fok, które jednoznacznie wskazują działania człowieka. Analizę przeprowadził Zakład Higieny Weterynaryjnej działający w strukturach Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

- Biegli po badaniach jako przyczynę śmierci podali silny i rozległy uraz mechaniczny głowy w każdym przypadku, w wyniku którego doszło do przerwania ciągłości mózgowia i rdzenia przedłużonego oraz zmiażdżenia tkanek głowy. Według biegłych uraz został najprawdopodobniej spowodowany tępym, płaskim narzędziem - poinformował prokurator Mariusz Duszyński.

Dochodzenie prowadzi Miejska Komenda Policji w Gdyni pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gdyni. Jak się okazuje, dwie z trzech fok miały rany cięte powłok brzusznych, a te zostały zadane prawdopodobnie już po śmierci zwierząt.

CZYTAJ TAKŻE:Kto zabija foki? Sprawę badają śledczy z Trójmiasta. Prokuratura w Gdyni zajmie się sprawą martwych fok

Dwa ciała były dodatkowo związane sznurem, który jest obecnie poddawany analizie. Specjaliści ustalają czy na przedmiocie pozostał materiał biologiczny umożliwiający identyfikację sprawcy bądź sprawców. Równolegle są także prowadzone działania mające na celu ustalenie ewentualnych świadków zdarzeń.

Obecnie dochodzeniem jest objęta sprawa sześciu fok, które zostały wyrzucone przez morskie fale na przełomie maja i czerwca. Jednak w przypadku co najmniej dwóch fok rozkład ciała uniemożliwił przeprowadzenie analizy. Zbiorcze śledztwo jest prowadzone pod kątem artykułu ustawy o ochronie zwierząt jest cały czas w toku.


CZYTAJ WIĘCEJ:

Foka na plaży. Jak się zachować?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kto zabija foki nad Bałtykiem? Znamy wyniki sekcji zwłok trzech fok znalezionych na plaży - Dziennik Bałtycki

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska