Kuba Baranowski, nastolatek ze Świebodzina, w składzie kadry narodowej wywalczył kolejny brązowy medal Mistrzostw Europy

Wiesław Zdanowicz
Zaktualizowano
XIV Mistrzostwa Europy JKA w Czechach z udziałem polskiej reprezentacji narodowej Archiwum prywatne
Podczas minionego weekendu, 25-26 maja, w czeskiej miejscowości Kadań odbyły się XIV Mistrzostwa Europy Japan Karate Association Dzieci, Kadetów i Weteranów. Startowało ponad 509. zawodników z 19. państw europejskich. Polskę reprezentowało łącznie 55 osób. Indywidualnie brązowy medal wywalczyła Magdalena Malinowska (KK Kontra Żary) w kumite weteranek.

Kuba Baranowski brązowym medalistą Mistrzostw Europy

Ponadto brązowe medale wywalczyły drużyny:
Kumite chłopców 10-11 lat w składzie: Wojciech Ulewicz (UKS Budo), Stanisław Moniakowski (KK Kontra), Krzysztof Sarba (UKS Budo), Jakub Baranowski (KS Jaguar) Świebodzin;
Kumite dziewcząt 10-11 lat w składzie: Zuzanna Wiatr (UKS Budo), Iga Sakuta (KS Jaguar), Natalia Juźwiak (KS Jaguar), Lilianna Nowicka (KK Kontra);
Kata dziewcząt 12-13 lat w składzie: Marta Pietrzak, Antonina Zembowicz, Wiktoria Bryk (wszystkie UKS Budo Grodzisk Mazowiecki);
Kumite dziewcząt 16-17 lat w składzie: Martyna Kaj (( KS Krotosz), Julia Swiadek (KS Samuraj Wielkopolska).

Tym samym, reprezentacji Polski udało się zdobyć 5 medali brązowych. Co bardzo ważne, aż trzy medale brązowe zdobyli zawodnicy senseia Dawida Borodo z Klubu Sportowego Jaguar w Krośnie Odrzańskim. To ogromny sukces trenera, jak i jego podopiecznego - Jakuba Baranowskiego ze Świebodzina, który zdobył brązowy medal w konkurencji Kumite drużynowe chłopców 10-11 lat.

W konkurencji indywidualnej nasz karateka nie zdołał przebić się do finałowej czwórki, ale uplasował się na siódmej pozycji w Europie!

Kuba jest dumny, że reprezentuje swój kraj, że nosi na mistrzostwach barwy biało czerwone, a na piersi orła białego

- podkreśla Karina Kaniewska-Baranowska, mama Kuby.

Mistrzostwa Europy to nie tylko rywalizacja sportowa, to ogromna walka z samym sobą, aby pokonać swoje słabości i w dodatku osiągnąć swoje marzenia. Cały rok przygotowań do tych dwóch dni. Kuba dał z siebie wszystko na 100 proc. i ma brązowy medal. W jego dorobku to już drugi brązowy krążek zdobyty na mistrzostwach Europy. W ubiegłym roku wywalczył go w Serbii.

Tak na marginesie: Rosjanie są nie do pokonania. Wykosili wszystkie złote medale.

Kuba miał pecha w indywidualnej konkurencji, że trafił akurat na Rosjanina. Inaczej byłyby dwa medale - tym bardziej, że przegrał 1 chorągiewką. Aż miał łzy w oczach. A trener prawie zawał!

- opowiada Pani Karina.

Państwa, których reprezentanci walczyli na matach Mistrzostw Europy w Karate: Polska, Norwegia, Rumunia, Rosja, Malta, Serbia, Anglia, Irlandia, Izrael, Bośnia - Hercegowina, Armenia, Czechy, Litwa, Niemcy, Holandia, Dania, Bułgaria, Węgry