Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuchnia fusion w wykonaniu młodzieży z Iłowej (zdjęcia)

Małgorzata Trzcionkowska 607 804 239 [email protected]
Uczniowie zapewniają, że lubuska kuchnia jest prawdziwą fuzją smaków.
Uczniowie zapewniają, że lubuska kuchnia jest prawdziwą fuzją smaków. Małgorzata Trzcionkowska
Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przygotowała pokaz kulinarny, poświęcony kuchni fusion. - Kuchnia lubuska łączy smaki z wielu rejonów - mówią uczniowie technikum żywienia. - Przykładem jest dziczyzna, czy paska.

Kuchnia fusion w wykonaniu młodzieży z Iłowej

Szkołę stać na organizację pokazów tylko raz w roku. - Składniki są drogie, więc bez pomocy sponsorów by się nie udało. - W tym roku wsparło nas starostwo, miejscowy bank i mleczarnia z Żar. Dzięki temu udało się przygotować naprawdę wspaniałe dania.

Pokaz został podzielony na trzy grupy. W pierwszej była kuchnia lubuska. - Na naszym terenie osiedlili się ludzie z różnych zakątków - tłumaczą Natalia Kołodziejczyk, Adam Walkosz i Sylwia Bieniek. - Na naszym stole można znaleźć na przykład potrawę górali czadeckich. To paska bukowieńska. Jest też ciasto leśny mech i gołąbki w liściach winorośli. To prawdziwa i ciekawa fuzja smaków.

Młodzi kucharze przygotowali też orientalną odmianę kuchni fusion. Łączącą elementy potraw indyjskich, chińskich, japońskich, tajskich, czy tureckich. Zaproponowali między innymi krewetki w sosie pomarańczowym i makaron ryżowy z łososiem. - Przyprawy są oryginalne - podkreślają. - Kupiliśmy je przez internet, w specjalistycznych sklepach.

Klasa pierwsza technikum żywienia wybrała kuchnię nie z tej ziemi, z dymiącymi dzbankami, do których trafił suchy lód. - Połączyliśmy różne smaki i różne rodzaje potraw - tłumaczą pierwszaki. - Chcieliśmy osiągnąć efekt nowoczesności.

Uczniowie podali nam przepis na paskę bukowińską, którą prezentujemy Czytelnikom.

Składniki: 1 kg mąki, pół szklanki cukru, 2 jajka, pół litra mleka, 5 dkg drożdży, rodzynki, cukier waniliowy i łyżka masła. Mąkę należy przesiać. Dodać cukier waniliowy i szczyptę soli. Drożdze rozpuścić w połowie szklanki mleka i wlać do mąki. Cukier ubić z jajkami i wlać do ciasta. Dodać pozostałą część mleka. Wszystko razem mieszać tak długo, aż ciasto nie zacznie odchodzić od miski. Następnie dodać rodzynki, roztopione, chłodne masło. Ciasto zostawić na godzinę w ciepłym miejscu, do wyrośnięcia. Następnie wymieszać i wyłożyć na przygotowaną blachę. Zostawić na 20 minut, żeby wyrosło. Górę posmarować żółtkiem, aby chleb ładnie wyglądał. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok. godzinę. Smacznego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska