Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kują angielskie i niemieckie słówka

Eugeniusz Kurzawa
Filary szkoły języków to dyrektorka Renata Furman i sekretarka Anna Łuka. Z pedagogów udało się nam zastać Jewgieniję Czebanienko „od angielskiego”.
Filary szkoły języków to dyrektorka Renata Furman i sekretarka Anna Łuka. Z pedagogów udało się nam zastać Jewgieniję Czebanienko „od angielskiego”. fot. Tomasz Gawałkiewicz
Dochodzi 15.00. Szkoła Języków Obcych przy ul. Ciświckich powoli zapełnia się uczniami. Ale w lekcjach uczestniczy tylko doborowe grono.

- Przyjechałam do Polski za sercem - mówi Jewgienija Czebanienko z Moskwy, nauczycielka... angielskiego. Teraz jest z Nowego Tomyśla, skąd dojeżdża do szkoły języków. - Męża, Polaka, poznałam na festynie piwnym w Moskwie.

Jak ocenia swych uczniów? - Zależy od grupy, ale większość jest pilna i chętna do nauki - twierdzi.

- Szkoła to właściwie podpowiedź męża i jego kolegi, ale i mnie szybko wzięło. Do tego stopnia, że zrobiłam dodatkowo w Zielonej Górze specjalizację z zarządzania placówkami oświatowymi - mówi Renata Furman, dyrektorka Szkoły Języków Obcych "Lektor". Jedynej takiej placówki w mieście i okolicy, w której zakuwają obce słówka i zdania, i męczą się z gramatyką mieszkańcy Babimostu, Zbąszynka, Trzciela, Dąbrówki Wlkp. i wielu miejscowości. Najwięcej "kujonów" jest oczywiście ze Zbąszynia.

Praca, wycieczki, studia

- Obecnie angielskiego i niemieckiego uczy się 13 niedużych grup, najwyżej ośmioosobowych - podkreśla R. Furman. Na dowód pokazuje klasę, gdzie przy stolikach ustawiono tylko osiem krzeseł. Tak ma być. - Niestety, nie udało się uruchomić kursów języka rosyjskiego i francuskiego, gdyż zgłosiło się za mało chętnych. Taka jest specyfika naszego miasta. W większych ośrodkach na pewno nie byłoby problemów z kolejnymi językami.

Co w takich niewielkich ośrodkach skłania ludzi do nauki? Okazuje się, iż większość z nich (przynajmniej w grupach dorosłych) szykuje się do wyjazdu za granicę "za pracą". Część (zwłaszcza młodzieży licealnej) przygotowuje się na studia lub już studiuje i chce pogłębić znajomość języka. Sporo osób - głównie tych lepiej sytuowanych - po prostu zamierza bywać za granicą.

- Są też wśród kursantów pracownicy Swedwoodu, gdzie dobrze jest znać język, żeby awansować - podpowiada Anna Łuka, sekretarz szkoły znająca wiele tajników uczniów. - A bywają też osoby skierowane na naukę przez swoich pracodawców i przez nich opłacane.

Każdy chce się uczyć

Przy ul. Ciświckich można spotkać ludzi różnych zawodów. Od policjanta, przez prywatnego przedsiębiorcę, po wuefistę. Pod względem wiekowym w istniejącej już dwa lata placówce też nie ma reguł. Szkoła prowadzi naukę dla maluchów od piątego roku życia. - Szkoda, że nie było was wczoraj, gdy dzieciaki rozłożyły się na podłodze z rozmaitymi przedmiotami - wspomina A. Łuka. Dodaje, że SJO nie tylko w Zbąszyniu spotyka się z dziećmi. Podobne zajęcia nauczyciele prowadzą w Dąbrówce Wlkp., a R. Furman myśli o rozszerzeniu działalności placówki w miastach Regionu Kozła.

Dorośli z kolei uczą się innymi sposobami. Nauczyciele twierdzą, że część nie chce poznawać pisma, decyduje się tylko przyswajać nowe słowa, budować zdania, najlepiej praktyczne, przydatne za granicą.

- Jako pedagoga cieszy mnie, że nasi uczniowie potrafią się zintegrować i spotykać później na płaszczyźnie prywatnej - podkreśla pani Renata. - Dlatego zakończenia roku są u nas nietypowe, spotykamy się przykładowo nad jeziorem.

Ponieważ nauka w SJO trwa trzy lata nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądało ukończenie szkoły, jak uczczą to uczniowie i pedagodzy. Ale poczekamy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska