MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kukiz'15: Poprawki do budżetu powinny być czytane na sali plenarnej i do tego zmierzamy

Maciej Badowski AIP
Posłowie Platformy podważają  legalność budżetu państwa na rok 2017, chociaż proces jego uchwalania nie został jeszcze zakończony.
Posłowie Platformy podważają legalność budżetu państwa na rok 2017, chociaż proces jego uchwalania nie został jeszcze zakończony. Adam Guz
W dniach 11-13 stycznia odbędzie się 33. posiedzenie Senatu, podczas którego omawiana będzie ustawa budżetowa na 2017 rok.

Zgodnie z wersją ustawy przegłosowanej przez posłów, budżet w 2017 ma wynieść 325,4 mld zł. Wydatki nie powinny przekroczyć 384,8 mld zł, związku z tym deficyt budżetowy powinien zatrzymać się na poziomie 59,3 mld zł. Ze środków unijnych do budżetu planowo ma wpłynąć 60,2 mld zł, zaś wydatki planowane są na kwotę 69,8 mld zł, co ponownie tworzy deficyt- 9,6 mld zł.

- Poprawki do budżetu powinny być czytane na sali plenarnej i do tego zmierzamy, żeby tak się stało, dlatego, ze każdy poseł będzie mógł uargumentować swoją poprawkę. Sytuacja jest dynamiczna i zdarza się, że taka poprawka przechodzi. Wydaje mi się, że to żeby przeszły wszystkie- jest niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ partia rządząca ustal sobie budżet, jeżeli poseł opozycji zgłasza poprawkę, zgłasza ją kosztem jakiejś inwestycji, więc jeśli wszystkie poprawki zostaną przyjęte, to zadłużylibyśmy Polskę na niebotyczną kwotę- mówi w rozmowie z AIP Norbert Kaczmarczyk z Kukiz'15. 

Od 16 grudnia trwa protest posłów PO i Nowoczesnej, którzy okupują salę plenarną. Akcję rozpoczęło wykluczenie z obrad przez marszałka Sejmu parlamentarzysty PO Michała Szczerby oraz sprzeciw wobec planowanych zmian dotyczących pracy dziennikarze w Sejmie. Wobec zablokowania przez partie opozycyjne mównicy marszałek Marek Kuchciński przeniósł, a następnie wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie finalnie głosowano m.in. nad ustawą budżetową. Zdaniem opozycji przyjęta wtedy ustawa głosami PiS, została przegłosowana nielegalnie. Dlatego opozycja domaga się ponownego głosowania. Posłowie Platformy podważają legalność budżetu państwa na rok 2017, chociaż proces jego uchwalania nie został jeszcze zakończony.

- To musiałaby być część pakietu, który obejmowałby legalne przyjęcie budżetu i w tej konfiguracji jak najbardziej możemy o tym rozmawiać, tym bardziej, że poprawki opozycji wychodzą naprzeciw oczekiwaniom lokalnych społeczności, czy w szerokim tego słowa znaczeniu społeczeństwa, więc ten budżet byłby o wiele lepszy, gdyby te poprawki zostały przyjęte- tłumaczy w rozmowie z AIP Mirosław Suchoń, .Nowoczesna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kukiz'15: Poprawki do budżetu powinny być czytane na sali plenarnej i do tego zmierzamy - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska