MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kultowy basen w Zielonej Górze nieczynny. Trwa remont. "Zastosujemy tu nowe rozwiązania i technologie"

Leszek Kalinowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pływalnia i sauna przy ulicy Wyspiańskiego w Zielonej Górze są zamknięte. Trwa remont. Obiekt wygląda dziwnie, bo niecka jest wypłycana, zdjęto starą folię… Kiedy znów popływamy w najstarszym basenie w mieście?

- Basen jest kultowy, ma ponad pół wieku i ten remont naprawdę mu się należał – przyznaje dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze.
Pływalnia przypomina dziś jeden wielki beton. Stara folia, pokrywająca nieckę, została już zdjęta i wyrzucona. Basen został wyczyszczony i wysuszony.

Trwa remont basenu MOSIR-u przy ulicy Wyspiańskiego w Zielonej Górze - lipiec 2024

Kultowy basen w Zielonej Górze nieczynny. Trwa remont. "Zast...

Nowe rozwiązania, nowe technologie na basenie

Dyrektor mówi, że najbardziej obawiano się, co będzie po zdjęciu starej, popękanej już folii. Na szczęście, dramatu nie było.
W tej chwili trwają prace przygotowawcze, żeby położyć nową folię i wykonać zmodernizowane przelewy wzdłuż brzegu basenu. Wykonywane jest wypłycenie niecki. W pewnym miejscu miała ona pięć metrów głębokości. Tu odbywały się skoki z wieży do wody. Ale od dawna tego się już nie robi i nie będzie się robiło. Dlatego niecka zostanie zrównana do takiej głębokości, jakie są wymagane do organizowania zawodów pływackich. Zmiana ta spowoduje oszczędności na wodzie i energii.
- Za około dwa tygodnie będzie kładziona nowa folia i w końcu zacznie to przypominać basen, bo teraz to sam beton – zauważa Robert Jagiełowicz. - Pod spodem są zbiorniki wstawiane i urządzenia do podgrzewania wody. Zastosujemy tu nowe rozwiązania i technologie, więc inaczej to wszystko będzie tu funkcjonować.
Zamontowany zostanie w basenie system instalacji, armatury i stacji uzdatniania wody.

Po remoncie basenu, przyjdzie czas na badania

Po zakończeniu prac, nie będziemy mogli od razu popływać na Wyspiańskiego. Trzeba będzie bowiem podgrzać wodę i przeprowadzić cykl badań, związanych z jakością wody. A to potrwa dwa tygodnie, by sprawdzić, czy są bakterie czy nie…
- Mam nadzieję, że w październiku będziemy mogli już skorzystać z basenu – dodaje dyrektor MOSiR-u.
W funkcjonowaniu obiektu nic się nie zmieni. Nadal będą w ramach swoich zajęć korzystać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 i VII LO, czyli Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego, pływacy z klubu sportowego Korner, studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, a także członkowie stowarzyszeń. Tradycyjnie, gdy będą luki w harmonogramie, poszczególne tory zostaną udostępnione mieszkańcom.
Czy przewiduje się – po modernizacji – wzrost cen biletów? Dyrektor zaprzecza, jeśli będą jakieś zmiany, to bardzo niewielkie.
- Cieszę się, bo basen na Wyspiańskiego ma swój kameralny, zupełnie inny klimat niż ten w Centrum Rekreacyjno-Sportowym przy ul. Sulechowskiej. Wolę tutaj spokojnie popływać – przyznaje Jacek Gawliński z Zielonej Góry, stały bywalec najstarszej pływalni w mieście.
Koszt inwestycji to 2,5 mln zł, w tym milion to pieniądze z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Jak budowano basen przy ulicy Wyspiańskiego w Zielonej Górze?

Po wojnie działały przez lata kąpieliska, ale były one otwarte. Brakowało pływalni pod dachem. Od lat 60. mówiło się więc o konieczności wybudowania w Zielonej Górze basenu. Nie było łatwo, terminy rozpoczęcia budowy wciąż przesuwano. Prace przy ulicy Wyspiańskiego (w miejscu starych baraków) rozpoczęły się w 1965 roku i miały zakończyć się trzy lata później. Jednak budowa trwała rok dłużej. Do dyspozycji zielonogórzan basen został oddany dopiero w kolejnym roku. Bryła była zgodna z duchem czasu, czyli przypominała klocek. Wyróżniała ją natomiast oryginalna, abstrakcyjna mozaika na ścianie zachodniej, autorstwa Stanisława Cieśli z 1969 roku, która cieszy do dziś mieszkańców. I nie tylko jak na tamte czasy była wyrazem nowoczesności i awangardy…

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska