Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulturalny lubuski rozkład jazdy na początek grudnia. Halina Mlynkova, jarmarki bożonarodzeniowe, Festiwal Bachowski, mikołajki i Requiem

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W piątek 10.12 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żarach, odbędzie się koncert świąteczny znanej czesko-polskiej wokalistki – Haliny Mlynkovej. Artystka wystąpi przy akompaniamencie skrzypiec, gitary oraz instrumentów klawiszowych.
W piątek 10.12 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żarach, odbędzie się koncert świąteczny znanej czesko-polskiej wokalistki – Haliny Mlynkovej. Artystka wystąpi przy akompaniamencie skrzypiec, gitary oraz instrumentów klawiszowych. fanpage artystki
W Lubuskiem trwają przygotowania do dnia św. Mikołaja i rozpoczynają się jarmarki świąteczne. Do Żar zawita Halina Mlynkova, znana powszechnie jako była solistka i twarz zespołu "Brathanki". W Zielonej Górze w Filharmonii Zielonogórskiej usłyszymy słynne "Requiem" W.A. Mozarta, a Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza na Mikołajki. Z kolei w Filharmonii Gorzowskiej znakomity klarnetowy kwartet zagra muzykę klezmerską. Mimo przedświątecznego ruchu, naprawdę wiele się dzieje.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

W sobotę 4.12 o godz. 19 w Filharmonii Gorzowskiej będzie można posłuchać muzyki żydowskiej oraz bałkańskiej. Swoje umiejętności zaprezentuje Dance of Fire Quartet. To pierwszy w Polsce kwartet klarnetowy, którego muzycy: Waldemar Żarów –klarnet i bassethorn, Piotr Wybraniec –klarnet, Tomasz Żymła - klarnet basowy oraz Grzegorz Tobis -klarnet, cajon i bęben obręczowy, z pasją poszukują nowych brzmień i środków artystycznego wyrazu. Mają w swoim repertuarze liczne autorskie kompozycje, bazujące także na improwizacji. Zespół istnieje od 2014 r. i jest laureatem m.in. nagrody specjalnej na 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Amsterdamie. Muzycy regularnie występują również na polskich festiwalach takich jak: Kolory Polski, Strefa Ciszy, Dni czy Muzyki Żydowskiej w Szczecinie. Tym razem kwartet zaprezentuje się w różnorodnym i bogatym, jeśli idzie o muzyczne inspiracje i nawiązania repertuarze klezmerskim. Wstęp płatny.

DREZDENKO

Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się 4.12 na placu Wileńskim, od godz. 11.

ŚWIEBODZIN

W niedzielę 5.12 odbędzie sie Wielka Parada św. Mikołaja. O godz. 16.00 nastąpi zaświecenie lampek na miejskiej choince (przed ratuszem).

SZPROTAWA

W niedzielę 5.12 w godzinach 12-16, Szprotawski Dom Kultury zaprasza dzieci na Mikołajkowe Talent Show. Spotkanie jest skierowane do najmłodszych, którzy umieją śpiewać, tańczyć, grać na jakimś instrumencie, kopać piłkę jak Lewandowski, jeździć efektownie na rowerze czy też posiadają różne inne „tajemne moce”. Wydarzenie odbędzie się w sali widowiskowej SzDK. Organizatorzy zapewniają profesjonalną scenę z nagłośnieniem, oświetleniem i efektami specjalnymi oraz nagranie występu. Mikołaj zapewni upominek dla każdego występującego, a zwycięzcy otrzymają certyfikaty "Debeściak 2021 roku" i dodatkowy upominek. Dziesięć najlepszych pokazów zostanie umieszczonych na profilu domu kultury, aby każdy mógł je zobaczyć. Nie są wymagane żadne wcześniejsze zgłoszenia, wystarczy się pojawić z rodzicami lub opiekunami. Wstęp wolny.

KOSTRZYN NAD ODRĄ

W Kostrzynie nad Odrą, w sobotę oraz niedzielę 4-5.12 w godz. 12-18 na placu Wojska Polskiego, odbędzie się III. Jarmark Bożonarodzeniowy. W programie znajdą się m.in.: gry i zabawy dla najmłodszych, występy grup wokalnych z Kostrzyna nad Odrą, Słubic oraz niemieckiego Seelow. Miłym akcentem będzie uroczyste zapalenie światełek na choince (sobota o 17), a także Bieg Świętego Mikołaja (niedziela o godz. 15). Atrakcjami będą ponadto: sobotni występ zespołu RYTMOS Słubice (uczestnicy programu „Szansa na Sukces”) oraz niedzielny Małgorzaty Grancewicz (uczestniczki programu „Voice of Poland”). Jarmarkowi towarzyszyć będzie Festiwal Food Trucków „Smaki świata” z mnóstwem dobrego jedzenia, przyrządzanego na oczach kupujących, a także liczne stoiska handlowe, na których można kupić prezenty na Mikołajki czy pod choinkę. Wstęp wolny.

ŻARY

W piątek 10 grudnia o godz. 19, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żarach, odbędzie się koncert świąteczny znanej czesko-polskiej wokalistki – Haliny Mlynkovej. Artystka wystąpi przy akompaniamencie skrzypiec, gitary oraz instrumentów klawiszowych. Mlynkova urodziła się w Trzyńcu na Zaolziu, w ówczesnej Czechosłowacji. Jej ojciec jest działaczem społeczno-kulturalnym i był jednym z inicjatorów edukacji artystycznej artystki. To piosenkarka oraz autorka tekstów i muzyki, która jest obecna na rynku fonograficznym od 1998 roku. To właśnie wtedy, rozpoczęła się jej przygoda z zespołem „Brathanki”, którego była wokalistką i „twarzą” w latach 1998-2003. Wcześniej była także jedną z organizatorek Góralskiego Święta w swojej rodzinnej okolicy. Z Brathankami wydała dwa albumy: Ano! i Patataj. Z tego okresu pochodzą także takie słynne już hity jak: „Czerwone korale”, „Gdzie ten, który powie mi”, „Siebie dam po ślubie” i „W kinie, w Lublinie – kochaj mnie”. Wykonywała wtedy głównie piosenki o stylistyce pop-rockowej z elementami folkloru węgierskiego i słowackiego. Za sprzedaż pierwszego albumu grupa zdobyła czterokrotnie platynową płytę, a za drugi - nagrodę „Fryderyka” w kategorii etno/folk. W 2003 r. Mlynkova zdecydowała się na karierę solową. Wydała w tym okresie swojej twórczości aż trzy nowe albumy: „Etnoteka”, „Po drugiej stronie lustra” i „Życia mi mało”. Jej singiel „Ostatni raz”, zwyciężył w 2014 roku, w konkursie „SuperPremier” podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W sierpniu 2017 Halina Mlynkova zaśpiewała w koncercie piosenek patriotycznych z okazji 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W 2018 zagrała rolę w filmie „Muzykanci”, a także współprowadziła telewizyjny „Sylwester z Dwójką”. W 2019 r. wystąpiła z macierzystym zespołem Brathanki (pom prawie 16 letniej przewie) w koncercie „Przeboje wolnej Polski” na Festiwalu „Top of the Top” w Sopocie. Znana jest także z prowadzenia aktywnej działalności charytatywnej. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Konkurs bachowski

Od piątku 3.12 do niedzieli 5.12. w Zielonej Górze, w trzech grupach, zmagać się będą młodzi wioliniści grający na skrzypcach, altówce czy wiolonczeli, w ramach 43. edycji Festiwalu Bachowskiego im. Stanisława Hajzera. Gazeta Lubuska jest patronem medialnym tego wydarzenia. Konkurs organizuje PSM im. M. Karłowicza w Zielonej Górze przy wsparciu wielu instytucji. Ma on już swoją ugruntowaną renomę i odbywa się od 1974 r. Pierwszym jego organizatorem był żyjący w latach 1932-1991 - Stanisław Hajzer - skrzypek solista i kameralista, muzyk orkiestrowy, koncertmistrz, dyrygent oraz jak mówią jego wychowankowie - znakomity pedagog. Formuła konkursu, od jego początków pozostaje taka sama: obowiązują dwa utwory - jedna z części bachowskich sonat lub partit (teraz także suity) na instrument solowy oraz dowolny utwór z towarzyszeniem fortepianu. Ogłoszenie wyników oraz koncert laureatów odbędzie się 5.12 o godz. 17 w Filharmonii Zielonogórskiej. Wstęp wolny.

Filharmonia Zielonogórska

W sobotę 4.12. o godz. 20, salę Filharmonii Zielonogórskiej wypełni muzyka ostatniego dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta – jego Requiem KV 626 w tonacji d-moll. Orkiestrę i Chór Teatru Wielkiego w Poznaniu poprowadzi Jarosław Shemet, zaś solowe partie wokalne wykonają: Justyna Khil – sopran, Jakub Foltak – kontratenor, Mykhailo Kushlyk – tenor oraz Paweł Horodyski – bas. To utwór poruszający serce i duszę, w którym słychać boski wpływ i geniusz mistrza epoko klasycyzmu. Msza powstała w 1791 roku i nie została przez Mozarta ukończona. Do niektórych części, umierający mistrz sporządził harmoniczne notatki i wskazówki dla swojego ucznia - Franza Xaviera Süssmayra. Ostatnie nuty postawione ręką mistrza, przypadają na ósmy takt partii wokalnych w części „Lacrimosa”. Utwór zamówił tajemniczy zleceniodawca, z góry płacąc Mozartowi sumę, którą sobie zażyczył. Okazało się jednak, że był nim hrabia Franciszek Walsegga zu Stuppach, który już wcześniej próbował przywłaszczać, jako swoje, dzieła innych muzyków. Prawda jednak szybko wyszła na jaw. Mozart do końca swych dni był przekonany, że zlecenie to swoisty znak od opatrzności, a mszę de facto pisze dla siebie. Ci, którzy oglądali film „Amadeusz” w reżyserii Miloša Formana z 1984 r., pamiętają, że w tajemniczego zleceniodawcy wcielił się Antonio Salieri – konkurent Amadeusza, ale mniej zdolny od niego, bez tej iskry bożej. Msza składa się z piętnastu utworów, które stanowią stały kanon mszy żałobnej. Są to: Introitus, Kyrie, Sequens (Sąd ostateczny, ze słynnymi: Dies irae (Dzień gniewu), Tuba mirum (Trąba dziwnym głosem brzmiąca – solo puzonu), Rex tremendae maiestatis, Recordare, Confutatis maledictis, Lacrimosa (wyjątkowo poruszająca - Łza), Amen, po którym następuje Offertorium (Ofiarowanie) z: Domine Jesu Christe i Hostias, a następnie Sanctus (Święci), Benedictus (Błogosławieni), Agnus dei (Baranku Boży). Całość wieńczy Communio (Komunia) z motywem Lux aeterna (A światłość wiekuista niechaj im świeci na wieki). Wstęp płatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska