Kulturalny poradnik na ostatni tydzień listopada. Piasek, Jezioro łabędzie, Mozil, Haydn, Zamachowski, Orkiestra Amadeus i Mali Gorzowiacy

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W piątek 26.11. o godz. 18 oraz sobotę 27.11. o 17, w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie swoje czterdziestolecie będzie świętował Zespół Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy”.
W piątek 26.11. o godz. 18 oraz sobotę 27.11. o 17, w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie swoje czterdziestolecie będzie świętował Zespół Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy”. mat. organizatora
Udostępnij:
Mimo szarości i słoty za oknami, warto się wybrać na koncerty, pokazy, przedstawienia czy na wystawy. Tuż przed nami Andrzejki, za miesiąc święta Bożego Narodzenia, a przyszłym tygodniu Mikołajki. Nie zapominajmy, że lubuskie placówki dwoją się i troją, aby zapewnić nam miłe spędzenie czasu przed gorączką świątecznych zakupów. A w ten weekend oraz w nadchodzącym tygodniu wystąpi sporo gwiazd. Czesław Mozil zaprezentuje się w Krośnie Odrzańskim, Zbigniew Zamachowski w Zielonej Górze, a Andrzej Piaseczny w Świebodzinie. W Żarach koncert poświęcony roli kobiet w muzyce zagra światowej sławy orkiestra smyczkowa "Amadeus" pod batutą Agnieszki Duczmal. Miłośnicy białego śpiewu i kultury wschodniosłwowiańskiej powinni się udać do Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli, a melomani zakochani w muzyce symfonicznej - do Filharmonii Gorzowskiej. W piątek i w sobotę w Teatrze im. J.Osterwy w Gorzowie zespół tańca ludowego "Mali Gorzowiacy" zaprezentuje się w programie z okazji jubileuszu 40. lecia. Śpieszcie się Państwo z korzystaniem z tej oferty, bo z uwagi na dynamiczną sytuację z pandemią, dostęp do kultury może być utrudniony.

KARGOWA

27.11. Gminne Centrum Kultury w Kargowej jest organizatorem VI Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Tańca oraz obchodów jubileuszu XX lecia Sekcji Tanecznych działających przy Gminnym Centrum Kultury w Kargowej pod kierunkiem instruktorki Teresy Glapińskiej. Festiwal Tańca zostanie zrealizowany 27.11.2021r. w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kargowej o godz. 11.00, tego samego dnia w sali widowiskowej Gminnego Centrum w Kargowej odbędzie się uroczystość z okazji jubileuszu XX lecia Sekcji Tanecznych. Na Festiwal i jubileusz sekcji zostały zaproszone formacje z powiatu zielonogórskiego, powiatu wolsztyńskiego, powiatu nowosolskiego oraz formacje z Czech i Niemiec. W sumie zaprezentuje się 10 formacji. Formacje taneczne działają przy Gminnym Centrum Kultury w Kargowej od 20 lat, zaszczepiając zamiłowanie do tańca kolejnym pokoleniom. Na jubileuszu Sekcji Tanecznej w Kargowej będą obecni goście z zagranicy, partnerzy, rodziny tancerzy, byli tancerze, pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Kargowej, stowarzyszenia i pracownicy urzędu. W programie: - wręczenie okolicznościowych medali i pucharów dla uczestników Festiwalu, - przygotowanie okolicznościowych pokazów tanecznych, z specjalnie przygotowaną choreografią, - prezentacje multimedialne obejmujące lata 2000 – 2010, w których działały formacje.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

W piątek 26.11. o godz. 18 oraz sobotę 27.11. o 17, w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie swoje czterdziestolecie będzie świętował Zespół Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy”. Zespół działa od 40 lat w Młodzieżowym DK w Gorzowie Wlkp. i obecnie skupia około 140 artystów w wieku od 6 do 50 lat. Zespół znakomicie promuje także polskie dziedzictwo kulturalne w Polsce i na świecie (odwiedzili już 35 krajów, większość w Europie, ale byli także w Brazylii, Chinach, na Cyprze, w Egipcie, na Filipinach, w Gruzji, Indonezji, Korei Płd., USA, Turcji, na Tajwanie, czy w Wenezueli). Mają aż 550 strojów z 14 regionów Polski, ponad 250 minut programu, 472 pary butów, wykonali dotychczas aż 1409 koncerty. Zespół uczestniczy w festiwalach folklorystycznych, konkursach oraz w innych wydarzeniach, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Aktualnie działają aż cztery grupy taneczne, funkcjonuje kapela ludowa oraz pracują instruktorzy, którzy całe swoje serce wkładają w edukację swoich podopiecznych. Zespół posiada szereg odznaczeń m.in. odznakę honorową „Zasłużony Dla Kultury Polskiej” z 2006 r., ale również odznakę honorową „Za zasługi dla Województwa Lubuskiego” z 2016 r. Członkowie zespołu szczególnie miło wspominają rok 2016, kiedy „Mali Gorzowiacy” dali aż 81 koncertów, uczestniczył w 8 festiwalach międzynarodowych. W ramach jubileuszu oprócz koncertów zespół wydał monografię zespołu za ostatnie 5 lat oraz m.in. oraz wręczy statuetki dla 23 tancerzy, którzy tańczą w zespole powyżej 10 lat. Spotkanie na koncercie jubileuszowym będzie zatem okazją do licznych wspomnień, spotkań oraz być może także i kolejnych wyróżnień. Wstęp płatny.

W piątek 26.11 o godz. 19. w Filharmonii Gorzowskiej czeka na nas wyjątkowo symfoniczny wieczór. Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej jako pierwszą, wykona symfonię D-dur nr 86 Józefa Haydna. W jej obsadzie, znajdziemy także trąbki. Rozpoczyna się wolną i nastrojową częścią, która przechodzi w szybsze allegro. Druga część to largo, bardzo wolne, z pięknymi popisami oboju. Trzecia jest wyjątkowo taneczna w formie menueta, a czwarta szybka i brawurowa. Drugim utworem wieczoru będzie mocno refleksyjny cykl pieśni o śmierci i przemijaniu „Vier ernste Gesänge” (dosł. Cztery poważne pieśni), napisany przez Johannesa Brahmsa w 1896 r. Pierwsze wykonanie odbyło się w Wiedniu 9. listopada 1896 r. w obecności kompozytora w wersji na głos (wtedy na baryton) oraz fortepian. W Gorzowie, wyśpiewa je Jarosław Bręk – bas z towarzyszeniem orkiestry. Ostatnim dziełem wieczoru będzie symfonia Es-dur nr 39 W.A. Mozarta ukończona w 1788 r. Z uwagi na tonację nie znajdziemy w niej obojów, ale pojawiają za to się miękko brzmiące klarnety. Rozpoczyna się nieco dramatycznie brzmiącym, wolnym Adagio, przechodzącym w szybsze allegro, z pięknymi partiami fletu oraz klarnetów. Druga część to majestatyczne i bardzo spokojne Andante, po którym następuje szybsze i taneczny Menuet. Na zakończenie przekonamy się o potędze orkiestry symfonicznej w brawurowym finale, gdzie fagot, klarnet oraz flet będą miały naprawdę co grać. Orkiestrę FG poprowadzi Kai Bumann - absolwent wydziału dyrygentury Hochschule der Künste w Berlinie. W latach 1986-1992, jako dyrygent, współpracował na stałe z wieloma teatrami operowymi w Niemczech. Od 2010 prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a od września 2015 jest szefem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

ŻARY

W sobotę 27 listopada o godz. 18, w sali widowiskowej „Luna” Żarskiego Domu Kultury odbędzie się koncert pt. „Kobiety w muzyce” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, z udziałem prelegenta Gabrieli Ułanowskiej. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal, która jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Od 2009 roku drugim dyrygentem orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz, a ów kobiecy duet dyrygencki czyni zespół ewenementem na skalę światową. Orkiestra dokonuje regularnie nagrań dla Polskiego Radia – do chwili obecnej transmitowano setki koncertów oraz zarejestrowano ponad 10.000 minut muzyki, obejmującej repertuar od baroku do współczesności. W dyskografii orkiestra ma ponad 50 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując często ze światowej sławy solistami. W programie: Divertimento F-Dur KV 138 – W.A. Mozarta, Na wierchowej polanie – B. Kaszuby, Kwartet smyczkowy F-Dur „Amerykański” op. 96 – A. Dworzaka w opracowaniu Agnieszki Duczmal. Koncertmistrzem orkiestry jest Jarosław Żołnierczyk, pochodzący ze Świebodzina skrzypek i adiunkt Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Szkołę muzyczną II. stopnia ukończył w Zielonej Górze, w klasie legendarnego pedagoga Stanisława Hajzera Wstęp płatny.

OCHLA

W niedzielę 28.11. o godz. 13 Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli zaprasza na koncert Grupy DREWNO z udziałem gościa specjalnego - Tetiany Sopiłki. W planie również jej wykład pt. „Obrzędy i pieśni cyklu zimowego w tradycji wschodniosłowiańskiej”. Całość odbędzie się w zagrodzie kamiennej (tuż przy wjeździe na teren muzeum) w stodole ze wsi Długie. Tetiana Sopiłka to ukraińska wokalistka, etnomuzykolog oraz pedagog. Jest absolwentką i wieloletnim pracownikiem naukowym Ak. Muz. im. P. Czajkowskiego w Kijowie, a przede wszystkim członkinią powstałego w 1979 r. ukraińskiego zespołu „Drewo”, skupiającego wykonawców i badaczy muzyki tradycyjnej. Założyła i prowadzi warszawski zespół „Dziczka”. Fascynuje ją głównie folklor Ukrainy wschodniej, słynący z rozbudowanych wielogłosowych pieśni lirycznych. Współpracuje również przy projektach teatralnych, radiowych i filmowych, tworząc oprawę muzyczną, jako konsultant wokalny w technice śpiewu białego. Absolutnie warto być. Wstęp wolny

ŚWIEBODZIN

We wtorek 30.11 o godz. 20.00, Świebodziński Dom Kultury zaprasza do swojej sali widowiskowej na kameralny koncert Andrzeja „Piaska” Piasecznego. Jak podają organizatorzy, będzie to szczególny koncert zapewniający bliską, niemal intymną atmosferę koncertową. W takiej oprawie, największe przeboje artysty, a także wybrane przez niego, jego ulubione utwory, będą brzmiały wyjątkowo. Andrzej Piaseczny w latach 1992–1997 był wokalistą zespołu „Mafia”, z którym wydał trzy albumy studyjne. Od 1998 r. występuje solowo, a za sprzedaż swoich licznych albumów odebrał dwie podwójnie platynowe płyty, sześć platynowych i jedną złotą. Jest laureatem czterech Superjedynek, Wiktora, Fryderyka, Telekamery i Eska Music Award. W 2001 r. był reprezentantem Polski w 46. Konkursie Piosenki Eurowizji. Grał także rolę Kacpra „Górniaka” Złotopolskiego w serialu Złotopolscy. Wstęp płatny.

JEZIORO ŁABĘDZIE W REGIONIE

Słynne przedstawienie baletowe „Jezioro łabędzie” zawita do naszego województwa. W czwartek 2.12 do Świebodzina (ŚDK), w piątek 3.12 do Międzyrzecza (MOK), zaś w sobotę 4.12 do Żagania (Pałac). Swoje umiejętności zaprezentuje Royal Lviv Ballet. Wszędzie, wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.00. Przedstawienie baletowe „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego to jedno z najbardziej znanych dzieł sztuki baletowej, zachwycających publiczność całego świata. Opowiada o ponadczasowej historii miłosnej księżniczki zaklętej w łabędzia. Porusza uniwersalne prawdy: o ludzkich namiętnościach, o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu, ale przede wszystkim o potędze miłości. Royal Lviv Ballet to zespół złożony z najlepszych solistów, który od lat zdobywa sceny baletowe całego świata. Kierownictwo artystyczne zespołu sprawują soliści Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu. Uwagę zwrócą również dekoracje, choreografia, piękna scenografia, a przede wszystkim perfekcja w wykonaniu. Wstęp płatny.

KROSNO ODRZAŃSKIE

Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim zaprasza w sobotę 27.11 na godz. 18 na koncert „Czesław Mozil solo”. Urodzony w Polsce Czesław Mozil w wieku pięciu lat wyemigrował, w trudnych dla komunistycznej Polski - latach 80. XX w., z rodzicami do Danii. Artysta już jako dziecko śpiewał w chórze kościelnym w kościele św. Anny na wyspie Amager, a mając 10 lat zaczął grać na pianinie. Rok później rozpoczął naukę gry na akordeonie, którego często używa w swoich aranżacjach czy kompozycjach. Nigdy nie bał się żadnej pracy nawet tej fizycznej. Jak podaje np. wikipedia: „przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracował m.in. jako roznosiciel gazet, bileter w kinie i pedagog w przedszkolu, a także jako pracownik na budowie oraz dozorca na osiedlu; był także współwłaścicielem baru w centrum Kopenhagi. Uczył się w kopenhaskim liceum muzycznym Sankt Annæ oraz absolwentem Królewskiego Duńskiego Konserwatorium Muzycznego. Jest także jurorem wielu popularnych programów muzycznych. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

W Filharmonii Zielonogórskiej, we wtorek 30.11. o godz. 19, wystąpi Zbigniew Zamachowski, który w programie andrzejkowym zaprezentuje utwory, które przygotował z okazji swojej 40-lecia działalności artystycznej. Będą tam autorskie piosenki artysty m.in. „Credo”, „W małym miasteczku” oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców takich jak: Osiecka, Nohawica, Okudżawa, Wasowski, Staszewski czy Sting. Na scenie towarzyszyć będzie pianista - Roman Hudaszek oraz orkiestra FZ. Całość, jako dyrygent poprowadzi Piotr Sułkowski - dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Z kolei w sobotę 4.12, w filharmonii na melomanów czeka muzyczny rarytas – Requiem W.A. Mozarta, ale o tym wkrótce. Wstępy płatne.

WYDARZY SIĘ

 • 27.11. – Andrzejki pod palmami, Palmiarnia Zielonogórska,
 • 27.11 - Koncert rockowy: Rock Night - Roadhouse, Sweet Monday, The Epilogue, Cafe Noir-Zielona Góra,
 • 27.11. – Koncert "Muzyka (nie)potrzebna" vol.7: Frett, Biuro Wystaw Artystycznych, Zielona Góra,
 • 28.11. - Wielka sława to żart - gala operetkowa, sala Filharmonii Zielonogórskiej,
 • 30.11. - Żagańska Noc Rozrywkowa – spektakl ,,Niemy Kelner”, sala kryształowa Żagańskiego Pałacu Kultury,
 • 30.11 Andrzejkowe Karaoke (wróżby i śpiewanie), Cafe Noir-Zielona Góra,
 • 3.12 Zespół MOST w Cafe Noir! (Koncert Rockowy), Cafe Noir-Zielona Góra,
 • 3.12. - Koncert zespołu Organek, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
 • 3-5.12. – 43. Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. S. Hajzera, Zielona Góra,
 • 4.12 Koncert zespołu O Ya!, Cafe Noir-Zielona Góra,
 • 4.12. – Jarmark Bożonarodzeniowy, plac Wileński, Drezdenko,
 • 4.12. – Koncert symfoniczny „Requiem” W.A. Mozarta, Filharmonia Zielonogórska,
 • 4.12. – Manewry klezmerskie, Koncert Kwartetu klarnetowego “Dance of Fire”, Filharmonia Gorzowska,
 • 6.12. – Kabaret K2, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
 • 10.12. – Koncert Haliny Młynkowej, Żary,
 • 10.12 Andriej Kotuń Band w Cafe Noir (Koncert poezji śpiewanej), Cafe Noir-Zielona Góra,
 • 11.12. – Miejski Festiwal Kolęd i Pastorałek, Żary,
 • 11.12 Koncert zespołu Ogród Złudzeń, Cafe Noir-Zielona Góra,
 • 11.12. – Koncert Vito Bambino, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
 • 11.12. – Jarmark Bożonarodzeniowy i Wigilia Miejska, Krosno Odrzańskie,
 • 17.12. – koncert kolęd i pastorałek Łużyckiego Zespołu Wokalnego UTW, Żary,
 • 17.12 Zespół SÓL w Cafe Noir (koncert Rockowy), Cafe Noir-Zielona Góra,
 • 18.12 Hip-Hopowy Open Mice, Cafe Noir-Zielona Góra,
 • 18.12. Jarmark Bożonarodzeniowy, Sulechów,
 • 18-19.12 – festyn "Idą święta - Jarmark Bożonarodzeniowy" oraz 19.12 dodatkowo koncert chóru Con Spirito, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie