Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulturalny przewodnik środka jesieni w Lubuskiem. Marsz Wszystkich Świętych, Lucia de Carvalho, Stanisław Soyka, Kabaret Ciach i czarownice

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Jak to miło, że tegoroczna jesień tak nas rozpieszcza wysokimi temperaturami i piękną słoneczną pogodą, która zachęca do wyjścia z domu, także na spacery. Mimo intensywnych przygotowań do święta Wszystkich Świętych, warto pomyśleć o uczestnictwie w licznych wydarzeniach kulturalnych. A jest w czym wybierać. Lubuskie odwiedzi Stanisław Sojka, który będzie koncertował aż w pięciu miastach regionu. Cudowny koncert zapowiada się w Zielonej Górze, gdzie w planetarium zaśpiewa Lucia de Carvalho. W Szprotawie będzie okazja zobaczyć Kabaret Ciach na żywo, a w Strzelcach Krajeńskich "postraszą" nas czarownice. Po raz drugi w Zielonej Górze odbędzie się także "Marsz i Bal Wszystkich Świętych". W Słubicach, swoje 11. urodziny świętuje Klub "Prowinicja", zaś w przyszły piątek w Sulechowie odbędzie się Święto Młodego Wina.

REGION

W pierwszym tygodniu listopada (2-6.XI) na fanów talentu Stanisława Sojki czeka nie lada gratka. Artysta wystąpi w ramach „XIV Lubuskich Zaduszek Jazzowych” i to aż w pięciu lubuskich miejscowościach, bo w: Zielonej Górze, Żaganiu, Kostrzynie nad Odrą, Krośnie Odrzańskim i Gubinie. Wszystkie koncerty odbywają się o godz. 19. Jak podają organizatorzy: „Od samego początku ideą przewodnią Lubuskich Zaduszek Jazzowych jest prezentowanie muzyki jazzowej na najwyższym artystycznym poziomie kierując jednocześnie zaproszenia do najlepszych głównie polskich jazzmanów”. W ramach zaduszkowych koncertów wystąpili już m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Wojciech Karolak, Andrzej Dąbrowski, Jarek Śmietana, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Karolak i Piotr Baron. Wszyscy prezentowali swoje własne, autorskie projekty.

Do tego wspaniałego grona dołączy w tym roku właśnie Stanisław Sojka (Soyka). To pochodzący z Górnego Śląska, wybitny polski wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor oraz aranżer. Zaczął występować już w wieku siedmiu lat jako członek chóru kościelnego. Jako „cudowne dziecko”, był uczniem klasy skrzypiec w Podstawowej Szkole Muzycznej w Gliwicach, a w wieku 14 lat został kościelnym organistą. Naukę kontynuował w liceum muzycznym w Katowicach, po ukończeniu którego kontynuował swoją edukację muzyczną na Akademii Muzycznej w Katowicach (kierunek aranżacja i kompozycja). Pod koniec lat 70. współpracował z jazzowym zespołem „Extra Ball”. Solowo zadebiutował na scenie w 1978 r., recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w ramach cyklu „Jazz w Filharmonii”. Przedstawił wówczas własne interpretacje standardów jazzowych, soulowych, a także polskich pieśni ludowych i kolęd. Mało kto wie, że w 1988 r., nagrał tytułową piosenkę do filmu „Piłkarski poker”. Nagrał wiele albumów, płyt, kompilacji i niezapomnianych przebojów m.in. „Życie to krótki sen”, „Absolutnie nic”, „Familok blues”, „Cud niepamięci”, „Na miły Bóg”. Soyka wystąpi z zespołem „Arek Skolik Trio”.

W jego skład wchodzą: Kajetan Galas – organy Hammonda (laureat pierwszego miejsca w kategorii organy według ankiety krytyków magazynu Jazz Forum w 2020 roku, oficjalny artysta Hammond Polska i Hammond Europe, absolwent klasy fortepianu jazzowego Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, studiował również w ArtEZ Enschede w klasie Organów Hammonda), Tomasz Grzegorski – saksofon (absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, który zadebiutował na scenie jazzowej w 1997 roku w zespole Quintessence Eryka Kulma, wraz z zespołem Parnas Jazz Quintet został laureatami 1-go miejsca na festiwalach: Jazz Juniors, Pomorska Jesień Jazzowa) oraz Arek Skolik – perkusja (od wielu lat w czołówce najlepszych perkusistów jazzowych „Jazz Forum” jako muzyk o doskonałym warsztacie i poczuciu swingu, w 2005 r. otrzymał tytuł „najlepszego perkusisty roku” nadany przez miesięcznik „Gitara Bas i Bębny”). Wstępy płatne. Bilety do nabycia poprzez internet oraz na miejscu, na godzinę przed koncertem, o ile jeszcze będą dostępne.

SZPROTAWA

W niedzielę (30.10) o godz. 17.00 w sali widowiskowej Szprotawskiego Domu Kultury, z nowym autorskim programem wystąpi założony w 1994 roku, kabaret „Ciach”. To grupa nagradzana wieloma prestiżowymi nagrodami za zdobycie m.in.: II miejsca na krakowskiej PACE, I nagrody na Rybnickej Jesieni Kabaretowej „Ryjek” w Rybniku, Grand Prix na I. Mazurskim Lecie Kabaretowym w Ełku czy wyróżnienia honorowego jury na festiwalu FAMA`97 w Świnoujściu. Trupa w składzie: Małgorzata Czyżycka, Tomasz Kowalski, Leszek Jenek oraz Mateusz Czechowski zaprezentuje widzom różne skecze sytuacyjne „z życia wzięte”, które wprowadzą wszystkich w wesoły nastrój. Wstęp płatny.

STRZELCE KRAJEŃSKIE

Do 7.11 w Spichlerzu można zobaczyć wystawę „Czarowne” prezentującą cykl prac przedstawiających wiedźmy, ukazując ich charakterystyczne cechy wizualne w nowoczesny sposób. Autor - Rafał Nebelski zainspirowany tą tematyką, postanowił stworzyć ich wirtualne odpowiedniki w nieco odmienionej formie. Wykorzystał do tego technologię sieci neuronowych oraz klasyczny rysunek cyfrowy. Dzięki temu udało mu się połączyć świat legend z nowoczesną sztuką cyfrową. Całość nawiązuje do niechlubnej lokalnej historii przełomu XVI i XVII w., kiedy w miasteczku odbywało się wiele procesów o czary. Podejrzanych o nie przetrzymywano w Baszcie Czarownic. W mieście znajdują się również figurki czarownic odlane w brązie przez krakowskiego rzeźbiarza Marka Stankiewicza. Wiedźma pojawia się ponadto w turystycznym logo miasta. Wstęp wolny, w godzinach pracy spichlerza.

ZIELONA GÓRA

Muzyczna podroż w planetarium
W niedzielę, 30 października o godz. 18, w Centrum Nauki Keplera-Planetarium Wenus, odbędzie się koncert z cyklu „Sjesta w drodze” pochodzącej z Angoli piosenkarki – Lucii de Carvalho. Artystka urodziła się w Angoli w południowo-zachodniej Afryce, a wychowała we Francji. W swojej twórczości czerpie także inspirację z folkloru Brazylii. W naturalny sposób łączy bossa novę i rytmy karnawału z tradycją rdzennej muzyki afrykańskiej. Lucia de Carvalho (nazwisko po portugalsku oznacza „dąb”) śpiewała od wczesnych lat dziecięcych: w domu, na ulicach, w kościołach. Pochodzi z wielodzietnej rodziny. Kiedy jej matka zdecydowała się opuścić Angolę i wyemigrować do Portugalii, zabrała ze sobą trzy najmłodsze z pięciu córek. Lúcia miała zaledwie 12 lat, kiedy powiedziano jej, że będzie mieszkać z rodziną zastępczą. W ten sposób trafiła do francuskiej Alzacji, gdzie szybko przystosowała się do lokalnego życia, mimo że tęskniła za matką, która została w Portugalii. Nigdy też nie zapomniała o swoich afrykańskich korzeniach. Pomogło jej to również nauczyć się języka francuskiego i poznać kulturę kraju Moliera. Z zespołem „Som Brasil” (Dźwiek Brazylii), artystka stawiała swoje pierwsze muzyczne kroki, a w 2008 r. postanowiła rozpocząć karierę solową i pisać własne piosenki. Wydała wtedy swoją pierwszą EPkę „Ao descubrir o Mundo” (Odkrywając świat). Jej muzyka pełna jest radości i gloryfikuje życie. Po raz pierwszy wystąpiła w Polsce w 2021 r. podczas „Siesty” i zupełnie zachwyciła publiczność. „Siesta” to program muzyczny wymyślony dwadzieścia lat temu przez Marcina Kydryńskiego, związanego z radiem od dnia przełomu w 1989 r. W 2015 roku rozpoczął się natomiast cykl koncertów „Siesta w drodze”. Wstęp płatny.

Wszyscy święci balują w ... kościele
W poniedziałek (31.10) w Zielonej Górze, już po raz drugi odbędzie się „Marsz i Bal Wszystkich Świętych”. Całość rozpocznie się Mszą św. o 17.30 w kościele pw. Najśw. Zbawiciela, po której uczestnicy wyruszą z relikwiami świętych w radosnej procesji do kościoła pw. MB Częstochowskiej, a następnie do Konkatedry pw. św. Jadwigi na adorację Najśw. Sakramentu. Tam też odbędzie się również bal dla dzieci. Przygotowano ponadto konkursy i słodkie atrakcje dla dzieci i dorosłych.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

W piątek (4.11) o godz. 18, w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się oficjalna inauguracja sezonu kulturalnego 2022/2023, która będzie także okazja do przedstawienia tegorocznych laureatów Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Jak zapowiadają organizatorzy: „statuetki honorowe tzw. „Motyle” wykonane przez znanego artystę-rzeźbiarza - Andrzeja Moskaluka, nagrody finansowe, a także medale i odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafią tego wieczoru do znanych i zasłużonych gorzowian, związanych z kulturą”. Nagroda „Motyla” jest przyznawana od 1999 roku, we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki. W filharmonii odbędzie się ponadto koncert zespołu „Marek Konarski Trio” i Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Za pulpitem dyrygenckim stanie Wojciech Semerau - Siemianowski. Zaproszenia należy odebrać w kasie biletowej FG. Wstęp wolny, lecz liczna miejsc ograniczona.

SULECHÓW

W piątek, 4.11 od godz. 17 rozpoczną się prezentacje lokalnych winnic w ramach Sulechowskiego Święta Młodego Wina. O godz. 18 zacznie się pokaz Flamenco (ta część święta jest odpłatna). Więcej >>>>>

SŁUBICE

Klub Prowincja wraz ze Słubickim Miejskim Ośrodkiem Kultury serdecznie zapraszają na jedenaste urodziny Prowincji, które odbędą się w sobotę 29 października, od godz. 20:00. Zagra cover band zespół Cadillac. Po blisko czteroletniej przerwie zielonogórzanie tym razem powrócą z przekrojem największych przebojów rockowych w historii m. in. takich zespołów jak Led Zeppelin, Pink Floyd, U2, Depeche Mode, Foo Fighters i wielu innych.

WYDARZY SIĘ

  • 5.11 – Koncert „Luka Mazur Quartet”, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wielkopolski,
  • 5.11 – Koncert “Ach, jak przyjemnie” przebojów lat 20. i 30., CKIR Wschowa,
  • 11.11 – Sulechowskie Śpiewanie Polskiej Pieśni Patriotycznej, Sulechowski Dom Kultury,
  • 11.11 – Koncert zespołu „Sztywny Pal Azji”, Sulechów,
  • 11.11 – Koncert Dustin Arbuckle & The Damnations, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wielkopolski,
  • 11-17.11 – 38. Gorzowskie Spotkania Teatralne, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
  • 12.11 – Dark Side Festival, Gubiński Dom Kultury,
  • 12.11 – Koncert „Łukasz Reks & Dominik Kisiel”, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wielkopolski,
  • 13.11. – Koncert zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”, Międzyrzecz,
  • 13.11 – Koncert zespołu „Happy Sad”, Piwnica Artystyczna „Kawon”, Zielona Góra,
  • 13.11 (Żagań, Żagański Pałac Kultury) + 21.11 – Naga prawda o klasyce – Waldemar Malicki, sala Filharmonii Zielonogórskiej,
  • 17.11 – Koncert 10 Tenorów, sala Filharmonii Zielonogórskiej,
  • 17-19.11 – Festiwal Trans Vocale, Słubicki Miejski Ośrodek Kultury,
  • 18.11 – Koncert Teresy Werner, Żagański Pałac Kultury,
  • 19.11 – Koncert zespołu „Kult”, Piwnica Artystyczna „Kawon”, Zielona Góra,
  • 25-27.11 – XIII Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina, Sulechowski Dom Kultury,
  • 26.11 - Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus „Na wesoło”, Dom Kultury Żary,
  • 3.12 – Koncert La Scala Night, Żarski Dom Kultury,
  • 11.12. – Występ kabaretu „Nowaki”, Międzyrzecz,
  • 27.12 – Koncert świąteczny z Adą Rusowowicz, Żarski Dom Kultury,
  • 31.12 – Koncert sylwestrowy „Tre voci”, Żagański Pałac Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska