Kulturalny rozkład jazdy na połowę sierpnia 2022. W Lubuskiem nie ma nudy!

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę 13.08 od godz. 17 na scenie w dawnej fosie miejskiej (między ul. Okrężną a Wałową) odbędzie się II Fosa Blues Festiwal. Wystąpią: J.J. Band (zespół brał udział w głównych festiwali bluesowych w Polsce np. Rawa Blues Festival), Day After Day, 4 Grupa Biednych, Blues Friends, Blues Time Duo.
W sobotę 13.08 od godz. 17 na scenie w dawnej fosie miejskiej (między ul. Okrężną a Wałową) odbędzie się II Fosa Blues Festiwal. Wystąpią: J.J. Band (zespół brał udział w głównych festiwali bluesowych w Polsce np. Rawa Blues Festival), Day After Day, 4 Grupa Biednych, Blues Friends, Blues Time Duo. fanpage zespołu
Udostępnij:
Przed nami gorący (dosłownie) długi sierpniowy weekend, podczas którego atrakcji szykuje się co nie miara. Obfitość wydarzeń, festynów, koncertów i innych inicjatywy sprawi, że nie tylko spędzimy ten czas, jak to się mówi "do góry brzuchem", ale także aktywnie, gdzieś na świeżym powietrzu. Już teraz życzymy wielu wrażeń, świętujcie Państwo zdrowo i zobaczcie niektóre, wybrane przez nas imprezy.

KOŻUCHÓW

W Kożuchowie, do 22.08 potrwa ósma edycja Festiwalu Henrykowskiego. Pierwsza jego edycja odbyła się w 2015 r, a nazwą nawiązuje do historii Kożuchowa i jego piastowskich władców. Imię Henryk, dziedziczyli po sobie średniowieczni książęta śląscy z linii Piastów Głogowskich. W poniedziałek 15.08 o godz. 19 w Centrum Kultury ,,Zamek”, w różnych składach oraz solo wystąpią saksofoniści: Dariusz Samól, „Duo Sax”: Iwona Grysak, Rafał Pikusa, „Saxademus Quartet”: Iwona Grysak, Rafał Pikusa, Blanka Król i Patrycjusz Pura, „Impression Saxophone Ensemble” pod dyrekcją Dariusza Samóla, Iwona Grysak, Patrycjusz Pura, Joanna Dołęga, Blanka Król, Julia Ogrodnik, Rafał Pikusa, Agnieszka Marmol, Mirosław Jędrzejewski - saksofony, przy akompaniamencie fortepianu w wykonaniu Doroty Maciaszczyk. Wstęp wolny. Na finał, 28.08 o 19, zagrają Dorota i Henryk Miśkiewicz z zespołem, w koncercie „Nasza miłość, wstęp płatny.

ŚWIEBODZIN

W sobotę 13.08 od godz. 17 na scenie w dawnej fosie miejskiej (między ul. Okrężną a Wałową) odbędzie się II Fosa Blues Festiwal. Wystąpią: J.J. Band (zespół brał udział w głównych festiwali bluesowych w Polsce np. Rawa Blues Festival), Day After Day, 4 Grupa Biednych, Blues Friends, Blues Time Duo. Wstęp wolny.

OSIECZNICA

W sobotę 13.08., już po raz piętnasty, od godziny 14, w Osiecznicy, odbędzie się Święto Karpia. Tą szlachetną rybę, spożywaną w Polsce, głównie na Wigilię Bożego Narodzenia, będzie można na miejscu spróbować w różnych konfiguracjach smakowych, ale także i kupić. Przygotowano również mnóstwo innego jedzenia, w tym pierogów i wędlin. Na scenie pojawią się także artyści: zespół „Szli do Wsi”, „Modry Len”, „DJ Kamil Pilawa”, „S.T. Art Studio”, „Na Wójtowej Roli” z gminy Dąbie. Uczestników podczas zajęć zumby rozrusza Katarzyna Lech, a wieczorem do rana scenę opanuje DJ Adam. Przy Szkole Podstawowej w Osiecznicy odbędzie się ponadto Lubuski Piknik Zdrowia i Profilaktyki (w jego ramach m.in. bezpłatne badania i porady, dentobus oraz atrakcje dla dzieci), a na łowisku komercyjnym w Czetowicach - zawody wędkarskie (wymagane zapisy). Wstęp wolny.

DĄBIE

13 sierpnia (sobota) w Dąbiu (k. Krosna Odrzańskiego), w ramach czwartej już odsłony Święta Województwa Lubuskiego, na ośrodku Temar wystąpią: Raz, Dwa, Trzy oraz Ewelina Flinta z zespołem. Wstęp wolny.

MIĘDZYRZECZ

W czwartek 18.08 o godz. 18, w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego odbędzie się koncert "Arie Operowe i Piosenki Anny German" w wykonaniu Inny Kamaryan. Wstęp wolny.

KOSTRZYN NAD ODRĄ

W piątek 19.08., o godz. 20, Kostrzyńskie Centrum Kultury, zaprasza do swojego amfiteatru na występ zespołu „Trupięgi”. Nazwa grupy została pożyczona z tytułu jednego z wierszy Bolesława Leśmiana, a teksty wykonywanych przez nią piosenek, w olbrzymiej większości są właśnie tego autora. Muzycy budują (także scenografią i światłem) mocno mroczny, uduchowiony nastrój. Bawią się dźwiękami i słowami. Wystąpią: Katarzyna Gardziejewska – śpiew, Jacek Filipek – instrumenty perkusyjne, Jerzy Hippmann – gitara basowa, Kosma Kowalski – gitara i Filip Słowiakowski – perkusja. Wstęp wolny.

DRZONÓW

W poniedziałek 15.08.2022, od 10. do 17., w dniu Święta Wojska Polskiego, Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie zaprasza na Piknik Militarny. To okazja do poznania technik oraz sprzętu wojskowego, zwłaszcza kiedy okazuje się, że zasada „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” znowu nabrała znaczenia. W parku, wokół głównego budynku, zaplanowano mnóstwo atrakcji dla każdego. Będą pokazy rekonstruktorów, walki rycerskie, pokazy jazdy kawalerii wrześniowej a nawet parada pojazdów gąsienicowych. Wojsko, na swoich stoiskach, będzie prezentować współczesne wyposażenie i uzbrojenie oraz promować zawód żołnierza. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych, dla których przygotowano warsztat edukacyjno-plastyczny pt. „Co wiemy o Bitwie Warszawskiej” oraz warsztaty z malowania murali. Na stoiskach handlowych, miłośnicy militariów znajdą do nabycia sorty mundurowe oraz pamiątki militarne. Będzie można również spróbować smaku wojskowej grochówki prosto z kotła. Wstęp jest płatny, w cenie biletu do muzeum (20 zł normalny, 15 zł ulgowy). Lubuskie Muzeum Wojskowe wywodzi się ze struktur Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, lecz swoją historię rozpoczęło po przejęciu pod koniec 1978 roku zdewastowanego pałacu – obecnej siedziby placówki. Prace adaptacyjne i remontowe trwały do 1985 roku, w którym oficjalnie otwarto nowe muzeum. Przez lata owocnej działalności, zdołało zdobyć sobie renomę w Polsce i za granicą. Do Drzonowa najlepiej dostać się samochodem przez Radomię lub Słone i Buchałów albo przez Leśniów Wielki. Ilość miejsc parkingowych jest jednak ograniczona.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

12.08:
19.00 - Wartownia #21 „Mr. Polska” - Wał Okrężny,
13.08:

 • 19.00 - Wartownia #22 „DJ Hell & Diana D'rouze” - Wał Okrężny,
 • 19.00 - Dobry Wieczór Gorzów: „Przyjaciele kawy” - konkurs wiedzy o kawie i mieście Gorzowie (+14.08), koncert kwartetu smyczkowego „Fiorito” oraz „Cichoński - Torres Band” - Viva Santana! - scena na Starym Rynku,

14.08:

 • 17.00 - Pikniki Chopinowskie, Piotr Banasik – fortepian – Plac Sztuk,
 • 19.00 - Wartownia #23 „Błażej Krajewski” - Wał Okrężny,
 • 19.00 - Dobry Wieczór Gorzów: „Nowonarodzeni & Mate.O” - koncert muzyki chrześcijańskiej oraz Magdalena Bańkowska - Moskwa z zespołem - scena na Starym Rynku.

ZIELONA GÓRA

Lato Muz Wszelakich__
12.08:

 • 11.00 – Bajki, bajdy, banialuki: Kto tam?, Teatr Uszyty - Ogród Botaniczny,
 • 20.00 - Muzyczne lato w Cafe Noir: koncert zwycięskiego zespołu Wojewódzkiego Przeglądu Młodych Zespołów

13.08:

 • 17.00 - Noc spadających gwiazd - skansen w Zielonej Górze-Ochli,
 • 21.00 - Okno na muzykę: Soprano e la bella tromba - Park Książęcy w Zatoniu,
 • 21.00 - Kino letnie: Asterix i Obelix: Osiedle Bogów reż. Louis Clichy - Pałac w Starym Kisielinie,

14.08:

 • 10.00 - Relaks na sportowo z Elżbietą Tatarczuk, Dolina Gęśnika – plaża,
 • 12.00 - Rodzinny piknik muzyczny: Studnia Życzeń oraz DJ Tula - Dolina Gęśnika – plaża,
 • 19.00 Wieczory u luteranów - Kościół Ewangelicki (wstęp płatny),

15.08:

 • 10.00 – 17.00 - Piknik militarny - Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie,
 • 17.00 - W Zielone(j) gramy: Kapela Primasort patriotycznie - Amfiteatr przed Filharmonią Zielonogórską,

16.08:
19.00 - Corno Brass Music Festival, Brandon Ridenour oraz Trio Stryjo - Piwnica Artystyczna KAWON (wstęp płatny),

17.08:

 • 11.00 - Nie nudzę się latem: spacer z przewodnikiem - miejsce zbiórki pl. Bohaterów,
 • 19.00 Corno Brass Music Festival: Dęte kameralnie - sala kameralna Filharmonii Zielonogórskiej,

18.08:

 • 17.30 - Potańcówki w parku - Pałac w Starym Kisielinie,
 • 19.00 - Corno Brass Music Festival : Koncert muzyki filmowej - sala MCM Filharmonii Zielonogórskiej (wstęp płatny),
 • 19.00 - W Zielone(j) gramy: Romantycznie, nostalgicznie, nastrojowo recital Haliny Rowickiej i Juliana Mere - scena przy Ratuszu.

Corno Bras Music Festival__

Od poniedziałku 15.08 rusza tegoroczna edycja Corno – Brass Music Festival, czyli festiwalu muzycznego instrumentów dętych blaszanych, który potrwa do 20 sierpnia 2022. W programie znalazło się aż sześć koncertów o bardzo zróżnicowanym charakterze, podczas których w głównej roli wystąpią: waltornia, trąbka, puzon i tuba. Redakcja objęła wydarzenie swoim patronatem. Corno Brass Music Festival to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego odbywają się koncerty kameralne i symfoniczne, międzynarodowe warsztaty instrumentalne, lekcje indywidualne i grupowe, zajęcia ze zdrowej postawy ciała, wykłady, wystawa instrumentów oraz wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności w kilku lokalizacjach Zielonej Góry. To unikatowy i jedyny tego typu Festiwal w Polsce, obecnie największy zarówno w kraju, jak i w tej części Europy. W programie Corno, znajdzie się prawie każdy gatunek muzyki. 16.08 o godz. 20, w Piekarni Cichej Kobiety, nastąpi inauguracja koncertem pt. „Brandon Ridenour + Trio Stryjo”. W programie premiera utworu Nikoli Kołodziejczyka, kompozycje własne wykonawców, a także improwizacje powstające na żywo podczas koncertu, wstęp płatny. 17.08, godz. 19, w Filharmonii Zielonogórskiej, odbędzie się koncert kameralny, wstęp wolny. Wystąpią artyści festiwalu, solo oraz w różnych składach kameralnych. W programie utwory: Schumanna i Madsena. 18.08, o 19., w Filharmonii Zielonogórskiej, artyści wykonają przeboje muzyki filmowej, wstęp płatny. W programie: muzyka najwybitniejszych kompozytorów gatunku – Johna Williamsa, Jerry’ego Goldsmitha, Jamesa Hornera, z takich filmów jak: „Star Trek”, „Rocky”, „Gwiezdne Wojny”, „Gniew oceanu”, w opracowaniu na duże składy dęte blaszane. 19.08., o godz. 19, w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, odbędzie się koncert muzyki klasycznej oraz recital światowej sławy czeskiego waltornisty - Radka Baboraka, wstęp płatny. W sobotę 20.08., o godz. 17 w amfiteatrze przed Filharmonią Zielonogórską, w ramach „Akademii Blachy", młodzi instrumentaliści, przy wsparciu międzynarodowej klasy artystów CORNO – Brass Music Festival, wykonają aranżacje muzyki klasycznej i filmowej (wstęp wolny), a o godz. 19 w sali MCM Filharmonii odbędzie się koncert finałowy z Adamem Rapą i Corno Brass Ensemble (wstęp płatny). Tematem przewodnim koncertu finałowego będzie muzyka Adama Rapy, inspirowana słynnymi kompozycjami klasycznymi i latynoamerykańskimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie