Kulturalny rozkład na drugi maja w Lubuskiem. Gołota i Sacrum w Gorzowie, Dni Sulechowa, Trio stroikowe w Zielonej Górze, dzieje się!

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Miłośnicy kultury romskiej będą mogli, 9.05 o godz. 17 w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury, spotkać się z artystami Teatru Terno i jego legendą – Edwardem Dębickim.
Miłośnicy kultury romskiej będą mogli, 9.05 o godz. 17 w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury, spotkać się z artystami Teatru Terno i jego legendą – Edwardem Dębickim. mat. organizatora
Udostępnij:
Piękny maj obdarza nas hojnie kwitnącymi roślinami. Nie na darmo nazwa tego miesiąca po czesku to "květen", nieco mylące ale trafnie oddające jego charakter. Obfitość ta wyraża się również w ilości ofert kulturalnych. Trwa Międzynarodowy Festiwal Gitarowy, który gości w kilku miejscach województwa. Rozpoczynają się Dni Sulechowa, których finał przypada na sobotę 14.05. W gorzowskim BWA (Miejski Ośrodek Sztuki) odbędą się wernisaże dwóch nowych wystaw. Kostrzyn nad Odrą zachwyci nas dźwiękami znakomitego gitarzysty Jacka Moore’a, którego ojcem był Gary Moore. W Lubuskim Teatrze - premiera sztuki „Nie pragnę twego ciała”, a w Gorzowie warto obejrzeć spektakl muzyczny "Rok 1980-Ty".

SULECHÓW

W dniach 7-15 maja, swoje święto obchodzi Sulechów. Przewidziano mnóstwo atrakcji. Będą koncerty, spacery z przewodnikiem, zawody siłaczy, akcenty kulinarne, a także i sportowe. W sobotę 7.05 w winnicy „W ogrodzie” w Górzykowie odbędzie się „Grillobranie”. W niedzielę 8.05 czekać nas będą pokazy strongmanów, pokazy tańca oraz pierwszy z dwóch zaplanowanych spacerów po mieście (drugi jest 15.05). 9.05 w Kalsku, rozegrany zostanie turniej w kręgle. Do zdobycia jest puchar burmistrza. Miłośnicy kultury romskiej będą mogli, o godz. 17 w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury, spotkać się z artystami Teatru Terno i jego legendą – Edwardem Dębickim. 10.05 odbędzie się wieczorek literacki oraz przegląd artystyczny przedszkoli. W środę 11.05 wysłuchamy wykładu „Moje spacery po Lwowie” I. Gorzelannego i obejrzymy filmy w kinie plenerowym. Tego dnia rozpocznie się również kilkudniowy plener rzeźbiarski w drewnie. Finał w sobotę 14.05. Więcej na dk-sulechow.com. Niektóre wstępy płatne.

KOSTRZYN NAD ODRĄ

We piątek 13.05 o godz. 19.00, w Kostrzyńskim Centrum Kultury ,,Kręgielnia" w ramach „Strefy Dobrej Muzyki” odbędzie się koncert zespołu Gary Moore Tribute Band z gościnnym udziałem Jacka Moore’a. Jego ojcem był Gary Moore – legendarny gitarzysta grający w stylu rocka, bluesa i heavy metalu. Jack - to także gitarzysta, ale i kompozytor. W trakcie swojej kariery występował na prestiżowych festiwalach m.in. na Sunflower Jam w Royal Albert Hall uświetniając koncert Joe Bonamassy i Deep Purple. Stronę polską będą reprezentować: Łukasz Gorczyca - basista i kompozytor, Tomek Dominik, - perkusista współpracujący z wieloma polskimi wykonawcami, Bogdan Topolski - gitara solowa, producent oraz nauczyciel, a także Piotr Wojciechowski - wokalista i multiinstrumentalista, który muzyczne szlify zdobywał m.in. w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Wstęp płatny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Wyśpiewać Sacrum w Filharmonii

W piątek 6 maja 2022 o 19 w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się koncert oratoryjny "Wyśpiewać sacrum". Religia i sacrum inspirowały wyobraźnię twórców niezależnie od epoki i stylu, wynosząc sztukę dźwięku ponad ziemskie profanum i napełniając ją duchem transcendencji. My, drążąc wątek, przypomnimy dzieła Giacoma Pucciniego, Gabriela Fauré oraz Johna Irelanda. Spośród utworów giganta włoskiej opery będziemy mieli okazję usłyszeć tym razem religijne dzieło Messa di Gloria (1880). Napisane do użytku liturgicznego nie pozostawia jednak wątpliwości, co tak naprawdę w muzyce było mu najbliższe. „Nieoperowy” Puccini nawet tu brzmi operowo i teatralnie, choć żaden to zarzut. Wybrane motywy tej Mszy kompozytor wykorzystywać będzie ponownie w swoich późniejszych operach. Cantique de Jean Racine (1865) to wczesne, niewielkie dzieło jednego z najbardziej cenionych twórców francuskiej muzyki chóralnej i sakralnej – Gabriela Fauré. Niezwykła siła tej muzyki tkwi paradoksalnie w harmonicznych subtelnościach i prostocie – kojących, łagodnych i pełnych eleganckiego uroku melodii. W programie znalazł się także mniej znany utwór przedstawiciela angielskiego impresjonizmu – Johna Irelanda. Będzie nim nastrojowe, zróżnicowane stylistycznie i melodycznie Concertino Pastorale na orkiestrę smyczkową (1939).

ŁĘKNICA

Warto wybrać się na spacer po Parku Mużakowskim i okolicach.
Więcej poniżej.

Boks w BWA

W sobotę 7.05 o godz. 17 oraz w piątek 13.05 o godz. 18 w gorzowskim BWA otwarte zostaną dwie nowe wystawy. Ta pierwsza - autorstwa Jana Możdżyńskiego pt. „Niepokonany w 28 walkach, a pokonany w 2 ostatnich walkach” - nawiązuje do postaci słynnego boksera Andrzeja Gołoty. Wystawa wynika z fascynacji autora sportem, a szczególnie miłości do boksu (sam go od lat trenuje oraz uczy). Możdżyński, w swoich dziełach powołał do życia nową boksującą postać, która na wystawie pokaże świat nie tylko sportowych, wzlotów i upadków. Druga ekspozycja, autorstwa Michała Frydrycha, ma tytuł „Taniec czarnego ognia”. Ukazuje malarstwo abstrakcyjne. Frydrych jest absolwentem malarstwa na ASP w Warszawie. Studiował także na berlińskim Universität der Künste oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest malarzem, twórcą rzeźb, obiektów, oraz akcji artystycznych. Wstęp wolny.

Musical w Teatrze

Musical 1988-Ty wraca do gorzowskiego teatru i to za darmo. Terminy spektakli: 7 maja, godz. 19.00, 8 maja, godz. 19.00, 10 maja, godz. 9.30 i 12.00 oraz 11 maja, godz. 11.00. Wstęp na wymienione spektakle jest bezpłatny! Odbiór wejściówek na spektakle popołudniowe od 11 kwietnia w Biurze Obsługi Widzów.

ZIELONA GÓRA

Gitarowo ...

Ruszyła 17-ta już edycji Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego, który odbywa się pod hasłem „Muzyka polska na wszystkie struny świata”. Nasza redakcja objęła go swoim patronatem.

Więcej - czytaj poniżej

Premiera w Lubuskim Teatrze

„Nie pragnę twego ciała” to kolejny autorski projekt muzyczny Marka Sitarskiego, który zostanie zaprezentowany w Lubuskim Teatrze. Usłyszymy nowe utwory, które nie były jeszcze wykonywane. Sitarski i jego Scandale to grupa wyselekcjonowanych muzyków. Artysta ma nadzieję na stałą współpracę z aktualnym składem, który wyklarował się na przestrzeni czasu.
Skład: Marek Sitarski – gitara, śpiew, Bogdan „Scandal” Stasiak – bas, Oskar Zembik – perkusja oraz Andrzej Winiszewski – akordeon. Więcej. Spektakle 6-8.05.

Koncert muzyki kameralnej

We wtorek, 10.05 o godz. 18.00, w Filharmonii Zielonogórskiej odbędzie się koncert poświęcony twórczości współczesnych kompozytorów reprezentujących Zieloną Górę i Poznań. Wszystkie utwory zagra trio stroikowe Reed Connection Trio w składzie: M. Mogiła – obój, J. Podsiadlik – klarnet i R. Dołęga – fagot. W programie: „Annus Jubilaeus” - J. Karcza, „Akapit” – J. Stalmierskiego, „niet.” – S. Leśniewskiego, „Trio Circolazioni” – B. Kaszuby, „Grafika” – A. Kroschela oraz cykl „Maska I-II-III” i „Żarty na bok! / Schluss mit lustig!” - K. Kwiecień-Długosz. Wstęp wolny.

WYDARZY SIĘ WKRÓTCE

 • 7-8.05 – Recital Sitarski i jego skandale „„Nie pragnę twego ciała”, Lubuski Teatr w Zielonej Górze,
 • 7-11.05 – spektakl muzyczny „1980-Ty”, Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.,
 • 8-15.05. – Obchody XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Wschowa,
 • 12.05. – Wschowski Marsz Akceptacji Osób Niepełnosprawnych, Wschowa,
 • 14.05. - I Festiwalu Piosenki Przedszkolnej, Żarski Dom Kultury,
 • 14.05. – Oficjalne otwarcie Lubuskiego Muzeum Browarnictwa, Witnica,
 • 14.05. - Premiera sztuki „Człowiek dwóch szefów”, Lubuski Teatr w Zielonej Górze,
 • 14-15.05 – Noc Muzeów w Muzeum Lubuskim, Gorzów Wlkp.,
 • 20.05. – Noc muzeów, Muzeum Regionalne w Świebodzinie,
 • 21.05. – koncert „Wojciech Pilichowski Band”, Kostrzyn nad Odrą,
 • 22.05. – koncert Michała Bajora „Kolor Cafe”, Świebodziński Dom Kultury,
 • 26.05. – występ kabaretu „Mumio”, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
 • 28.05. – koncert zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”, Żagański Pałac Kultury,
 • 28.05. – XXIV Turniej Rycerski, Kożuchów,
 • 28.05. – koncert Katarzyny Groniec, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
 • 28.05 – VIII. Ogólnopolski Festiwal Tańca „Dance, passion and life”, Przytoczna,
 • 30.05 – 02.06 – cykl edukacyjny „Ginące zawody i umiejętności”, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli,
 • 31.05. – występ „Kabaretu Młodych Panów”, Skwierzyński Ośrodek Kultury,
 • 3.06. – występ kabaretu „Nowaki”, Świebodziński Dom Kultury,
 • 4.06. – X. Międzynarodowe Święto Czekolady, Kargowa,
 • 4-5.06 – Rybobranie, Krosno Odrzańskie,
 • 10-12.06 – Wiosna nad Nysą, Gubin,
 • 11.06. – Premiera sztuki „Jutro wrócimy do domu”, Lubuski Teatr w Zielonej Górze,
 • 26.06. – festyn „Dobre, smaczne bo lubuskie”, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie