Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupno mieszkania: 26.09.2020. Co trzeci Polak planujący kupno mieszkania w tym roku zrezygnował z inwestycji. Dlaczego?

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Mimo wzrostu ryzyka inwestowania ceny mieszkań i w dużych, i w średnich miastach nie chcą spadać.
Mimo wzrostu ryzyka inwestowania ceny mieszkań i w dużych, i w średnich miastach nie chcą spadać. Karolina Misztal / Polska Press
Co szósty Polak planujący przed koronawirusem zakup mieszkania pod wpływem pandemii zmienił swoje plany. Większość odłożyła je na później, czekając na ustabilizowanie się sytuacji, ale aż 17 proc. zrezygnowało z kupna własnego lokum w ogóle. Dlaczego?

Ci, którzy definitywnie zrezygnowali ze swoich planów inwestowania we własną nieruchomość przede wszystkim uczynili to z obawy, że nie podołają finansowo nie tylko samemu zakupowi, ale także jego utrzymaniu później; niemal wszyscy Polacy bowiem dostrzegają raptowny wzrost kosztów utrzymania mieszkania czy domu.

W największych polskich miastach sprzedaż mieszkań spadła o połowę; wyjątkiem jest Poznań ze spadkiem o 10 procent

Wpływ na powstrzymanie decyzji o zakupie nieruchomości mógł mieć również wzrost kosztów utrzymania mieszkania lub domu, który odczuło 28 proc. zapytanych w Uczestnicy badania CBRE wyższe ceny najbardziej odczuli w średnich i dużych miastach, w których grupa przyznających się do dodatkowych wydatków na mieszkanie przekroczyła 30 proc. Jedynie 8 proc. wszystkich Polaków twierdzi, że epidemia zmniejszyła koszty mieszkaniowe, a 49 proc. nie widzi zmian.

Koszty otrzymania lokum mocno drożeją

–Wzrost wydatków na mieszkania tak dużej grupy można tłumaczyć na dwa sposoby. Jeden to rosnąca inflacja i ogólnie wyższe ceny większości towarów. Jednak biorąc pod uwagę, że wzrost wydatków na utrzymanie obecnego mieszkania odczuli przede wszystkim mieszkańcy dużych i średnich miast, gdzie największy był także odsetek osób pracujących z domu, można znaleźć powiązania pomiędzy tymi zjawiskami. Masowe zjawisko pracy zdalnej wymusiło na Polakach większe inwestycje w dostosowanie miejsc pracy w domu, to także większe wydatki na energię i inne produkty, które przed pandemią w ciągu tygodnia zapewniał pracodawca – mówi Agnieszka Mikulska, ekspert w dziale mieszkaniowym CBRE.

Kupno mieszkania odkładamy, czekając aż wrócą stare czasy

Przede wszystkim jednak ambicje inwestycyjne Polaków co do własnego lokum powstrzymała pandemia COVID.

Duży wydatek, duże ryzyko

Czas na ZAKUPY! Kliknij i przeczytaj!

Niepewność związana z koronawirusem wpłynęła na skłonność konsumentów do wydawania dużych kwot. W efekcie w drugim kwartale br. a więc w czasie odejścia od większości ograniczeń lockdownu, sprzedaż mieszkań w porównaniu rok do roku spadła. Z danych redNet Property Group oraz CBRE wynika, że najwięcej, bo o ok. 50 proc. w Warszawie, Łodzi i Trójmieście. Najmniej odczuł to Poznań, w którym spadek wynosi zaledwie ok. 10 proc.
Na zwiększony popyt na mieszkania będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać. Zwłaszcza, że większość ankietowanych spodziewała się spadków cen, które jak na razie nie nastąpiły, a w niektórych miastach kwoty nawet nieznacznie wzrosły. I może okazać się, że tych przecen nie będzie w ogóle, szczególnie w najlepszych lokalizacjach w dużych miastach – mówi Marcin Jański, szef działu nieruchomości alternatywnych i gruntów inwestycyjnych w CBRE.
– Spodziewamy się jednak, że po przestoju spowodowanym niepewnością na rynku, Polacy wrócą do realizacji zarzuconych planów i zainteresowanie mieszkaniami będzie powoli wracało dodaje Marcin Jański.
Na to liczą też deweloperzy, choć oni w obawie spadku popytu, a w konsekwencji także cen i swoich zysków, zwolnili tempo inwestycji, czekając na powrót starych dobrych czasów. Gdy więc minie lęk przed zwiększonym ryzykiem kupowania mieszkania, mniejsza niż poprzednio podaż lokali, zamiast spodziewanej obniżki cen może się zakończyć kolejnym mocnym wzrostem ceny metra kwadratowego – zarówno w metropoliach jak i w miastach średniej wielkości.

Czas na ZAKUPY! Kliknij i przeczytaj!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska