MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kupujemy leki po nowemu

Sylwia Malcher-Nowak
Zdaniem aptekarzy, zmiany dotyczące recept na pewno ułatwią życie i im, i pacjentom. Na zdjęciu kierownik apteki "Marzanka” w Zielonej Górze Marzanna Jędrzejska.
Zdaniem aptekarzy, zmiany dotyczące recept na pewno ułatwią życie i im, i pacjentom. Na zdjęciu kierownik apteki "Marzanka” w Zielonej Górze Marzanna Jędrzejska. Zdaniem aptekarzy, zmiany dotyczące recept na pewn
Od tego miesiąca obowiązują nowe zasady dotyczące recept. Ułatwią życie nie tylko pacjentom, ale też lekarzom i aptekarzom.

Dzięki nim skrócą się także ... kolejki do specjalistów.

Nowe przepisy dotyczą całego kraju. Przede wszystkim wprowadzają obowiązek umieszczania na każdej recepcie z lekiem refundowanym przez NFZ numeru PESEL pacjenta. W Lubuskiem numer ten jest umieszczany na druczkach już od kilku lat, ponieważ leki są wypisywane w książeczkach RUM. Ale uwaga! Jeśli ktoś leczy się poza naszym regionem, koniecznie powinien mieć przy sobie dokument, w którym jest jego PESEL. Po to, by tamtejszy lekarz mógł go wpisać na receptę. Ta sama zasada dotyczy wyjazdów na urlop w kraju.

Od tej zasady są wyjątki

 • w przypadku dziecka które nie ukończyło roku i nie ma swojego numeru PESEL albo nie ma akurat możności jego ustalenia - na recepcie umieszcza się PESEL jednego z rodziców,
 • w przypadku cudzoziemca - umieszcza się numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

  Na trzy miesiące

  Kolejna, ważna dla pacjentów zmiana? Teraz podczas jednej wizyty lekarz będzie mógł wypisać pacjentowi trzy recepty na trzy kolejne miesięczne kuracje. Musi jednak określić dzień, po którym może nastąpić realizacja.

  Podajemy przykład:
  Data wystawienia: 01.07.2007r. - realizacja: po 01.08.2007r.
  Data wystawienia: 01.07.2007r. - realizacja: po 01.09.2007r.
  Ale uwaga! Taką receptę należy zrealizować w ciągu 30 dni od dnia wskazanej realizacji.
  To ważna zmiana, bo często pacjenci zapisywali się do lekarza specjalisty tylko po to, by ten wypisał im leki na kolejny miesiąc kuracji. W ten sposób kolejki niepotrzebnie się wydłużały.

  Aptekarz poprawi

  Do tej pory, jeśli lekarz źle wypisał receptę, np. nieczytelnie wpisał adres pacjenta, czy nie wpisał kodu lubuskiego NFZ, aptekarz nie chciał realizować recepty. Dlaczego? Ponieważ fundusz nie honorował takich druczków. W efekcie aptekarze często prosili pacjentów, by wrócili z receptą do lekarza, aby ten naniósł poprawkę. Teraz nie będzie to konieczne, ponieważ zmiany w prawie umożliwiają farmaceucie wpisanie lub poprawienie m.in.:
 • identyfikatora oddziału NFZ
 • kodu dodatkowych uprawnień pacjenta (np. IB, IW) - mają je np. inwalidzi wojenni i kombatanci
 • symbolu państwa w którym znajduje się instytucja ubezpieczająca osobę korzystającą ze świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji;

  Może też skorygować:
 • wpisany mylnie lub w sposób nieczytelny numer PESEL;
 • wpisany nieczytelnie lub niepełnie adres pacjenta .
  Ale uwaga! Aby aptekarz mógł nanieść takie poprawki, osoba kupująca leki musi mieć przy sobie odpowiedni dokument dotyczący pacjenta, na którego imię i nazwisko wystawiona jest recepta.

  Pacjenci mający szczególne uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej (np. inwalida wojenny, inwalida wojskowy, osoba represjonowana, cywilna niewidoma ofiara działań wojennych, zasłużony honorowy dawca krwi) muszą przedstawić lekarzowi albo felczerowi wystawiającemu receptę dokument potwierdzający ich uprawnienie. Ten sam dokument musza okazać w aptece, podczas realizacji recepty.

 • Dołącz do nas na Facebooku!

  Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

  Polub nas na Facebooku!

  Kontakt z redakcją

  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

  Napisz do nas!
  Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska