Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kursy po kolei

LESZEK KALINOWSKI 324 88 74 [email protected]
- Nie mogę skończyć drugiej części kursu na prawo jazdy - skarży się Czytelnik. - Gdyby nie to, dostałbym pracę.

Nie tylko nasz Czytelnik ucieszył się, gdy dowiedział się o kursie prawa jazdy na kategorie C i C plus E, który organizował krośnieński urząd pracy. Żeby dostać się na szkolenie, trzeba było dostarczyć od pracodawcy zaświadczenie, że po odbyciu kursu zatrudni nowego pracownika.

Kursy po kolei

- Szkolenie na kategorię C skończyło się w lipcu. Minęło tyle czasu i nie wiem, czy druga jego część (na kategorię C plus E) dojdzie do skutku - martwi się Czytelnik i zapewnia w liście do redakcji, że osób w podobnej sytuacji jest więcej.
Dyrektor powiatowego urzędu pracy Bolesława Zamorska-Puchta wyjaśnia, że druga część kursu zacznie się 3 października. - Najpierw uczestnicy pierwszej części muszą zdać egzamin na prawo jazdy kategorii C, by móc przystąpić do ubiegania się o kategorię C plus E.
Do drugiego etapu zakwalifikowało się pięciu bezrobotnych z Krosna i pięciu z Gubina.

Następne szkolenia

W tym roku odbędą się też szkolenia dotyczące profesjonalnej obsługi komputera oraz kurs na spawaczy.
Można się jeszcze zgłaszać na kursy dla osób do 25 lat, w przypadku absolwentów wyższych uczelni - do 27. - Najpierw będą zajęcia teoretyczne, potem praktyka - staż i wreszcie przyznanie dotacji, maksymalnie 11,5 tys. zł, na rozpoczęcie własnej działalności - zauważa dyrektorka. - 26 września planujemy spotkanie rekrutacyjne, a szkolenie zacznie się w październiku.
6,5 tys. zł refundacji mogą dostać też pracodawcy, jeśli stworzą stanowisko pracy dla bezrobotnego.
Urząd pracy chce w tym roku przeszkolić 480 osób, do tej pory na kursach zdobywało wiedzę i umiejętności 256 osób.
Jeśli zaś jest wielce prawdopodobne, że pracodawca zatrudni daną osobę na określonym stanowisku, gdy ta odbędzie kurs, to urząd musi takie szkolenie zorganizować.
Bezrobotni nie tylko czekają na inicjatywę ze strony urzędu. Właśnie zarejestrowała się - jako pierwsza w województwie - Krośnieńsko-Gubińska Spółdzielnia Socjalna. Na razie zrzesza 10 osób, które chcą świadczyć usługi i zająć się produkcją. Czekają na dotację na dobry początek. I już szukają zleceń. Większość szkoleń, dotacji pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska