Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kustosz Izby Tradycji Czarnej Dywizji odchodzi na emeryturę i żegna się z przyjaciółmi!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Waldemar Kotula przeszedł na emeryturę. W piątek 31 marca 2023 ;pożegnał się ze współpracownikami
Waldemar Kotula przeszedł na emeryturę. W piątek 31 marca 2023 ;pożegnał się ze współpracownikami Małgorzata Trzcionkowska
Po blisko 45 latach pracy na emeryturę odszedł pułkownik w stanie spoczynku Waldemar Kotula, twórca i kustosz Sali Tradycji Czarnej Dywizji. W piątek 31 marca 2023 pożegnał się z przyjaciółmi i współpracownikami. W uroczystości wziął udział również generał dywizji Piotr Trytek, dowódca Czarnej Dywizji.

Pułkownik Waldemar Kotula rozpoczął swoją przygodę z wojskiem jako nastolatek (w wieku 19 lat). Jego pasją stała się historia, a w szczególności historia 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. - Ta data (31 marca) ma dla mnie szczególne znaczenie, bo właśnie dzisiaj przypada 131 rocznica urodzin gen. Maczka - powiedział nam.

Minimuzeum wojskowości w Żaganiu

Kustosz W. Kotula stworzył w Żaganiu minimuzeum wojskowości, bo tym w gruncie rzeczy jest Sala Tradycji Czarnej Dywizji lub inaczej Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych w Żaganiu. W latach 2011-2022 zgromadził on wiele artefaktów, które "wyjeździł" w świecie. - To moje swoiste "opus magnum" - mówi. - W ciągu minionej dekady placówkę odwiedziło i obejrzało jej zasoby ok. 60 tys. gości z Polski oraz z USA, Kanady i 20 państw Europy. Zgromadzono tam na ponad 800 metrach kwadratowych powierzchni wystawienniczej blisko 1.300 wyjątkowych artefaktów i dokumentów o wielkiej wartości historycznej ,m, in związanych z polskim czynem zbrojnym w latach II wojny światowej.

Wystawy i spotkania w wojsku

W. Kotula organizował i współorganizował w Żaganiu m.in. 27 wystaw czasowych współpracując w tym z Muzeum Miejskim w Lubinie , Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Wojsk Lądowych i Muzeum Historii Polski. Realizował także różne projekty popularyzujące dzieje 1. Polskiej Dywizji Pancernej i oręża polskiego prezentowane nie tylko w Żaganiu, ale również w Lubinie, Poznaniu i Bielsku–Białej oraz w niderlandzkiej Bredzie i Brukseli. Uczestniczył osobiście w przygotowaniu polsko-belgijskiej wystawy "Pancerne Skrzydła" (2018) oraz w opracowaniu dokumentacji do filmu dokumentalnego "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku" (2019). Spotykał się z młodzieżą i gośćmi z całego świata.
W. Kotula łączył aktywność muzealną z pracą społeczną na rzecz weteranów służby i kombatantów stowarzyszeń pielęgnującym dziedzictwo 1. DPanc w kraju i za granicą, głównie w Holandii, Belgii i Francji. Był m.in. inicjatorem i współorganizatorem tworzenia pomników i tablic pamiątkowych dedykowanych polskim żołnierzom na Ziemi Lubuskiej, w Bielsku-Białej, w Bredzie i Oosterhout (Holandia) oraz w Mont-Ormel (Francja).

Zmiana warty w Sali Tradycji Czarnej Dywizji w Żaganiu

W. Kotula pracował w wojsku 44 lata, 6 miesięcy i 16 dni. Jego miejsce zajmuje regionalista, major w stanie spoczynku, dr Wiesław Chłopek.

Czytaj również na naszym portalu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska