Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kwarantanna dla domowników. Komu jeszcze przysługuje zasiłek? Co możemy otrzymać z ZUS-u?

Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Zobacz, kto może otrzymać zasiłek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz, kto może otrzymać zasiłek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Lukasz Gdak
Także domownicy mogą dostać zasiłek, gdy zostaną objęci kwarantanną. Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje obecnie także współmieszkańców. Wszyscy ubezpieczeni, którzy przechodzą obowiązkową kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych pod warunkiem, że mają ubezpieczenie chorobowe.

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób powracających z zagranicy została wprowadzona wraz z tymczasowym zamknięciem granic. Za czas kwarantanny można ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albo zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia społecznego.

- Początkowo kwarantanna obowiązywała tylko tę osobę, która wróciła z zagranicy. Teraz muszą w niej zostać także osoby, które mieszkają wspólnie z osobą, która wróciła z zagranicy – mówiła Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Zielonej Górze – Osoba, która przekroczy granice, musi podać dane domowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którzy z automatu zostają także objęci kwarantanną – wyjaśnia.

WAŻNE

Koronawirus w Polsce. Kto może otrzymać świadczenie?

Zmiana wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Na podstawie tych przepisów również domownicy osoby wracającej z zagranicy po 31 marca br., którzy odbywają obowiązkową kwarantannę, mają prawo do wypłaty świadczeń chorobowych. Jest to wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy finansowany z funduszu chorobowego.

Rzeczniczka wyjaśnia, że podstawą do wypłaty zasiłku w tej sytuacji jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy lub o odbywaniu jej razem z osobą powracającą z zagranicy. Oświadczenie należy złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny.

OBEJRZYJ: "Pełna skutków ubocznych". Opozycja skrytykowała przyjętą ustawę pomocową dla przedsiębiorców

- Trzeba mieć świadomość tego, że prawo do zasiłku podczas kwarantanny mają tylko osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy dostaną pieniądze, jeśli opłacają składki chorobowe, które w ich przypadku są dobrowolne – tłumaczyła Muchowska.

Koronawirus w Polsce. Jak złożyć wniosek?

Wzór oświadczenia można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl. Pracownik składa oświadczenie u pracodawcy, osoba zatrudniona na umowę-zlecenia, u zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny dostarczyć oświadczenie do ZUS – mogą to zrobić przez Internet, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie internetowej zakładu znajdziemy dokładną instrukcję.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska