Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łagów Lubuski to perła naszego regionu między dwoma jeziorami. Jest sporo nowości [WAKACJE]

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Miano Perły Ziemi Lubuskiej Łagów nosi wcale nie na wyrost. Jest najbardziej znanym naszym kurortem, kochają go Lubuszanie, bywają tutaj gwiazdy. I wszyscy mówią o jego niepowtarzalnym klimacie.

Nie wiadomo od czego zacząć opisywanie naszej perełki. Od zamku joannitów? Nie, przecież głównym tematem są jeziora. A tych w okolicy Łagowa nie brakuje, w końcu sama miejscowość położona jest między dwoma wspaniałymi akwenami. Ale na terenie Sulęcińsko- Łagowskiego Parku Krajobrazowego znajduje się aż osiem jezior. Największe z nich Trześniowskie, zwane też jeziorem Ciecz, zajmuje 185,7 ha. Jego maksymalna głębokość wynosi 59 m, co plasuje je na dziesiątym miejscu w kraju. Być może je jest jednak najgłębszym zbiornikiem wodnym w Polsce. Jak dotąd nikomu nie udało się zbadać podwójnego dna. Pierwsze kończy się na głębokości prawie 60 metrów.

Uważane jest za najpiękniejsze jezioro w całym regionie lubuskim. Zawdzięcza to przede wszystkim swemu położeniu: wije się jak rzeka w rynnie utworzonej przez strome zbocza porośnięte lasami. Wzdłuż jego brzegów biegną szlaki turystyczne: czerwony i żółty. Podobnie prezentuje się Jezioro Łagowskie (niem. Lagower See). Akwen także rynnowy o powierzchni 82 ha, odwadniane przez potok Łagowa. W przeszłości było częścią Jeziora Trześniowskiego - powstało wskutek sztucznego przedzielenia tych akwenów. Na przesmyku między tymi jeziorami leży sam Łagów Ale mamy jeszcze m.in. jeziora Buszno (51 ha), Buszenko (28 ha), Czarne (2 ha), Bobrze, Linie, Malcz Północny i Malcz Południowy (99 ha)...

A jak z infrastrukturą? To mieszanka tradycji z nowoczesnością. Najważniejsze, że wreszcie zrealizowany został postulat wielu mieszkańców, którzy od lat domagali się ogólnodostępnej plaży dla mieszkańców.
- I obecnie, uchwałą rady gminy, wyznaczyliśmy jedną oficjalną plażę przy ośrodku ZSNP, która będzie udostępniona wszystkim - mówi wójt Czesław Kalbarczyk. - Będzie to kąpielisko należące do ZSNP, ale dostępne i dla mieszkańców i turystów bez żadnych opłat za wstęp.

Łagów ma rozbudowaną bazę noclegową oraz gastronomiczną i rekreacyjną. Kusi też sezonową ofertą kulturalną. Niemal co tydzień w odbywają się tutaj imprezy dla mieszkańców i turystów. Wystarczy, że wymienimy Lubuskie Lato Filmowe, zlot motocyklowy, czy MTB o Srebrny Krzyż Joannitów.
Oczywiście park krajobrazowy, zamek, czy wiadukt kolejowy to znane atrakcje okolicy. Są także mniej znane. Warto odwiedzić pobliski Jemiołów, który w 2016 roku został uznany za najpiękniejszą lubuską wioską. znajdziemy tam skansen maszyn rolniczych, a także indiańska wioska.

I jeszcze jedno. Łagów znalazł się w pierwszej dziesiątce najbardziej romantycznych miejsc w Polsce. Dlaczego? Jedźcie tam i oceńcie sami. I koniecznie napiszcie!

Zamiast Przystanku Woodstock jest PolAndRock Festiwal 2018. Dlaczego impreza zmieniła nazwę?. WIDEO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska