Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łagów – miastem artystów

oprac. red
Marszałek Elżbieta Anna Polak i Andrzej Kawala – dyrektor festiwalu Lubuskie Lato Filmowe odsłonili pamiątkową tablicę dla uczczenia tej ważne dla miasteczka imprezy.
Marszałek Elżbieta Anna Polak i Andrzej Kawala – dyrektor festiwalu Lubuskie Lato Filmowe odsłonili pamiątkową tablicę dla uczczenia tej ważne dla miasteczka imprezy. urząd marszałkowski
„Miasto artystów – zaułek sztuki” – takim mianem uhonorowany został Łagów w czwartek, 16 czerwca, podczas Pikniku Kulturalnego.

- Co tu dużo mówić, Łagów zajmuje naprawdę wyjątkowe miejsce w moim sercu. Samorząd województwa od wielu lat jest partnerem i wspiera festiwal Lubuskie Lato Filmowe. Dlaczego? Bo to marka znana w całej Polsce – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Projekt o nazwie „Zaułek sztuki” ma na celu stworzenie miejsca pamięci słynnych osobistości odwiedzających i tworzących w Łagowie. Powstał z inicjatywy Fundacji Łagowski Dom Kultury.

Działalność kulturalna w Łagowie sięga lat powojennych (od 1948 r.). Powstały tu wspaniałe plenery malarskie ogólnopolskie i międzynarodowe, Lubuskie Lato Filmowe i wiele innych działań kulturalnych. Plenery malarskie nieprzerwanie trwają do tej pory, a artyści przyjeżdżający z różnych stron świata i Polski stanowią naturalną promocję Łagowa, gminy i Ziemi Lubuskiej

Realizacja projektu jest ważnym wydarzeniem w historii Łagowa. Zakłada on uwiecznienie znaczących dla Łagowa twórców i artystów, którzy zostawili tu ślady swojego mistrzostwa artystycznego i zapisali się w kulturalnym życiu i pamięci mieszkańców. - Bardzo się cieszę z tego pomysłu, który płynie od organizacji pozarządowych, bezpośrednio od ludzi, nie od nas polityków, władzy. Jestem pewna, że ten projekt będzie się rozwijał i będzie wzmacniał markę Łagowa. Łagów wielu przyjaciół i cieszę się, że ja też jestem wśród was – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, która wraz z Andrzejem Kawalą – dyrektorem festiwalu Lubuskie Lato Filmowe odsłoniła pamiątkową tablicę dla uczczenia tej ważne dla miasteczka imprezy.

Podczas uroczystości odegrany został także po raz pierwszy Hejnał dla Łagowa, które kompozytorem jest Czesław Grabowski – dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej.

Projekt zakłada także m. in. (w 2016 roku) odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej słynnej malarce, wieloletniej organizatorce plenerów, zielonogórzance Jolancie Zdrzalik, połączone z prezentacjami jej dzieł (Muzeum Ziemi Lubuskiej). W planach uwzględniono upamiętnienie artystów z wszystkich dziedzin sztuki: muzyka, film, sztuki plastyczne i inne. Bo jak podkreślał wójt gminy Łagów Czesław Kalbarczyk, to właśnie dzięki ludziom kultury i sztuki miasteczko kwitnie. - Cała natura Łagowa, piękne jeziora i okolice to nie wszystko. Bardzo ważną rolę tutaj odgrywają ludzie, którzy się w tym wszystkim zakochali. To dzięki wam – ludziom kultury, Łagów jest promowany, to dzięki wam jest tutaj wiele inicjatyw kulturalnych, odwiedza nas wielu wspaniałych ludzi, którzy tutaj ściągacie – mówił Czesław Kalbarczyk.

Projekt Zaułek Sztuki – Miasto Artystów objęty został patronatem marszałka województwa lubuskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska