Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lanzarote - wyspa wiecznej wiosny (zdjęcia)

Redakcja
Na lanzarote naliczono 300 stożków wulkanicznych
Na lanzarote naliczono 300 stożków wulkanicznych Dariusz Chajewski
Już sama nazwa Lanzarote nie kojarzy się z Wyspami Kanaryjskimi. Jej miano pochodzi od nazwiska jednego z jej badaczy - Lancelotto Malocello. Wspaniałe plaże, łagodny klimat, zapierające dech w piersi wulkaniczne krajobrazy... czegóż chcieć więcej?
Bezpośrednio przy oceanie, leży krater El Golfo, we wnętrzu którego uformowało się głębokie jezioro Charco de los Clicos

Lanzarote - wyspa wiecznej wiosny

Nawet trudno stwierdzić kto odkrył leżącą u wybrzeży Afryki wyspę. Prawdopodobnie już Fenicjanie w pierwszym tysiącleciu p.n.e. O wyspie wspominają już greccy pisarze - Pliniusz Starszy, Herodot, Platon i Plutarch. Później należała do Imperium Rzymskiego i Arabów. Ludność autochtoniczna, spokrewnieni z Berberami Guanczowie (podobno to potomkowie zesłanych tutaj niepokornych berberyjskich plemion), znają ją pod inną nazwą: Titeroygatra, co oznacza... pomalowane wzgórza.

I ta nazwa jest chyba bardziej odpowiednia. Mimo że w przeciwieństwie do innych wysp archipelagu zieleni tutaj na lekarstwo, ale na brak kolorów nie możemy narzekać. Swoją specyficzną, surowa urodę zawdzięcza wulkanom. Większą część powierzchni Lanzarote pokrywa zastygła lawa, nad którą góruje ponad 300 wulkanicznych stożków. Udało jej się nie podzielić losu innych plastikowych kurortów stąd kolorystyka jak najbardziej naturalna. Władze pilnują, aby wyspa nie przypominało blokowiska - nie ma tutaj ani wysokich hotelowców, ani typowych centrów turystycznych.

A dla turystyki to miejsce wymarzone. Przede wszystkim za sprawą klimatu - łagodnego, ale bardzo suchego. Jak wyliczono 330 dni w roku jest słonecznych, a średnia roczna temperatura to 25 stopni Celsjusza. Na dodatek wiejące pasaty sprawiają, że nie masz wrażenia, że znalazłeś się na Saharze, chociaż ta jest o rzut kamieniem i to jej tutejsze plaże zawdzięczają wspaniały, żółty piasek. Niesamowita biała Papagaya, czy Famara, gdzie miesza się piasek w kilku kolorach. Bez problemu znajdziemy także kąpieliska z czarnym, wulkanicznym piaskiem.

Również zadeklarowani przeciwnicy smażenia znajdą tutaj zajęcie na nawet całkiem długi urlop. Mamy zatem krater i wioskę El Golfo, wulkaniczny Park Narodowy Timanfaya, El Diablo, Salinas del Janubio, miejscowość Costa Teguise, Jameos del Agua, czyli atrakcją zaprojektowaną przez Césara Manrique, Los Hervideros - fragment bardzo stromego, urwistego wybrzeża, punkt widokowy Mirador del Rio, La Geria - region uprawy winorośli, Ogród Kaktusów... Wynajęcie samochodu na tydzień to koszt około 110 euro, a paliwo jest zdecydowanie tańsze niż w naszym kraju. Zresztą nie będziemy mieli do przejechania jakichś szaleńczych dystansów - maksymalna długość wyspy wynosi 60 a szerokość 21 km. Niesamowite wrażenie robi La Geria, czyli przykład na to, że ludzie poradzą sobie nawet w tak surowych warunkach. Na tym szlaku zobaczymy winnice urządzone w wulkanicznym popiele. I dlatego też tutejsze wino - malwazja - ma niepowtarzalny smak...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska