Łapówki, fikcyjne operacje i fałszywe zaświadczenia

Henryka BednarskaZaktualizowano 
Onkolog, i chirurg byli zatrzymani. Wyszli po wpłaceniu kaucji - po 100 tys. zł.
Onkolog, i chirurg byli zatrzymani. Wyszli po wpłaceniu kaucji - po 100 tys. zł.
- Tomek?! To niemożliwe! - dziwią się koledzy gorzowskiego onkologa Tomasza E., gdy słyszą, że jest podejrzany w korupcyjnej sprawie.

Prokuratorskie zarzuty ma też dyrektor szpitala w Dębnie Robert G. i jego żona. Pierwsi wpadliśmy na trop afery.

Podejrzani lekarze nie chcą rozmawiać. - Obowiązuje mnie lojalność wobec organów ścigania - powiedział nam w czwartek znany onkolog Tomasz E. Dyrektor szpitala w Dębnie chirurg Robert G. rozmowy odmówił przez sekretarkę. - Nie będzie żadnego wywiadu - oznajmiła pani z sekretariatu (nie chciała się przedstawić).

Robertowi G., jego żonie i Tomaszowie E. prokuratura zarzuca przyjmowanie korzyści majątkowych i poświadczenie nieprawdy w dokumentach.

Kupowane były renty i wolności

O aferze piszemy od kilku dni, pierwsi wpadliśmy na jej trop. W środę, kiedy ukazał się pierwszy tekst, trwały jeszcze zatrzymania. Tego dnia o 6.00 policja zgarnęła Krzysztofa C. Od niego wszystko się zaczęło. Policja podejrzewała go o podpalenie w zeszłym roku własnego baru na osiedlu Staszica w Gorzowie. Zrobił to, bo chciał wyłudzić odszkodowanie. Przy okazji policjanci znaleźli stos fałszywych dokumentów lekarskich. Ruszyło trwające kilka miesięcy śledztwo w sprawie korupcji. Były podsłuchy i rewizje. W efekcie zatrzymano ponad 20 osób. Lekarze usłyszeli zarzuty na początku tego tygodnia.

Według prokuratury wystawiali fałszywe zaświadczenia pozwalające dostać rentę z ZUS-u, uniknąć stawienia się w sądzie, nawet więzienia. Robert G. miał wydać 36 takich zaświadczeń, jego żona jedno, a Tomasz E. - pięć. Brali za to pieniądze, np. dyrektor G. od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Zdaniem prokuratury lekarze robili też fikcyjne operacje. W Dębnie ,,zoperowano'' wspomnianego Krzysztofa C. Nacięto mu nawet skórę na brzuchu, co miało świadczyć o poważnym zabiegu. Dzięki temu uniknął on więzienia. - Był wielokrotnie karany za kradzieże, przemyt papierosów, paserstwo, napaści, groźby karalne - powiedziała rzeczniczka lubuskiej policji Agata Sałatka.

Koledzy są zaskoczeni

- Tak poważne zarzuty to ogromne zaskoczenie. Tomka znam od dawna, bardzo dobry fachowiec, nigdy nie słyszałem narzekań pacjentów. Pomagał nawet mojej rodzinie - przyznał jeden z gorzowskich chirurgów. Nie chciał niczego oceniać. - Trzeba poczekać na zakończenie sprawy - dodał. Podobnie uważa lekarz Piotr Dębicki. - Dobrze, że jest to wyjaśniane. Będzie więc jednoznacznie stwierdzone, że albo są winni, albo nie - powiedział. Jego zdaniem korupcja wśród lekarzy to obrzydliwa sprawa. - Nie ma żadnych okoliczności łagodzących, bo lekarze zarabiają już przyzwoicie - stwierdził.

I onkolog, i chirurg byli zatrzymani (także 20 osób, które dawały łapówki). Wyszli po wpłaceniu kaucji - po 100 tys. zł. Tomasza G. prokuratura zawiesiła jako orzecznika KRUS. - Nadużył zaufania publicznego - stwierdził rzecznik prokuratury Dariusz Domarecki. Obaj lekarze pracują: Tomasz G. ma prywatną praktykę, Robert G. wrócił do szpitala w Dębnie, gdzie szefuje od września zeszłego roku. - Obowiązuje nas zasada domniemania niewinności. Poczekamy, co przyniesie śledztwo - powiedział nam starosta myśliborski Andrzej Potyra. - W czwartek dyrektor udzielał wyjaśnień zarządowi powiatu. Mówił nam, że ta cała sprawa to pomyłka.

polecane: Flesz: otyłość zabija Polaków, problem rośnie i dotyczy nastolatków

Wideo

Materiał oryginalny: Łapówki, fikcyjne operacje i fałszywe zaświadczenia - Gazeta Lubuska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
c
cu ba

W dzisiejszych czaqsach należy poczekać na wyrok sądowy aby nie skrzywdzić ludzi, tyle dzisiaj pomówień i oszczerstw.Należałoby całkowicie zmienić system szkolenia takich zawodów jak: prawnicy, lekarze, dziennikarze, księża. To szczególne zawody i należy usunąć z nich ludzi niemoralnych i działajacych z niskich pobudek.

zgłoś
l
lekarz
W dniu 01.03.2008 o 15:46, dziadek napisał:

Najgorsze w tym wszystkim jest to ,że środowisko lekarskie nie chce i według jakiegoś umownego kodeksu nie może wyrażać negatywnych opini o swoich kolegach po fachu.Jest to totalna bzdura, bo ja jako handlowiec w swoim środowisku, nie tolerował bym osób nieuczciwych,okradojących innych, bo działają one na moją szkodę , na moją reputację.Ale jak widać reputacja medyków jest inna,a stwierdzenie ,że to jest niemożliwe ,że są to wyjątkowe pojedyńcze przypadki jest zwykłą hipokryzją.Drodzy lekarze ,oczyśćcie wreszcie swoje środowisko a wtedy może będzie wam łatwiej więcej zarabiać.Bez okradania państwa, czyli nas podatników.A teraz to wygląda w ten sposób - obrazowo to ujmę -że złodziejowi, który ukradł mi samochód w nagrodę kupuję mu jeszcze paliwo.Tak właśnie wyglądają teraz wasze roszczenia o podwyżki.OPAMIĘTANIA DRODZY LEKARZESłowa mocne i krytyczne ale, niestety, w dużym stopniu prawdziwe. Odpisuję jednak po to, żeby powiedzieć , że nie wszyscy w środowisku lekarskim i pielęgniarskim są łapówkarzami. Nie wszyscy też akceptują naganne postępowanie ludzi przyjmujących łapówki. Na tym ogniskowana jest uwaga opinii społecznej, bo trudniej jest rządzącym realnie rozwiązać problem. Sedno sprawy nie tkwi jednak tylko w etyce. Kluczowy w moim odczuciu jest system. Jasne i akceptowalne dla wszystkich zasady pracy i płacy oraz system ubezpieczeń dodatkowych. Poza tym upodmiotowienie pracowników Ochroby Zdrowia (określenia Służba nie cierpię) w taki sposób aby mieli świadomość iż okradając swój zakład pracy okradają siebie. Debaty sejmowe na temat zdrowia nie są priorytetem dla naszych posłów. Proszę jednak też uderzyć się we własną pierś. Wielu potencjalnych pacjentów woli jednorazowo "dać doktorowi" niż zgodzić się na podniesienie składki zdrowotnej. Sam niejednokrotnie byłem obiektem nacisku osób próbujących "załatwić sobie" rentę. Ci sami "uczciwi" mają potem wiele do powiedzenia na temat korupcji wśród lekarzy. Jak też bardzo protestujemy przeciwko likwidacji placówek medycznych, których racją bytu wcale nie są potrzeby zdrowotne na danym obszarze, bo tu wystarczyłyby inne, niejednokrotnie lepiej wyposażone placówki, a miejsca pracy dla personelu i "żeby było blisko". OPAMIĘTANIE POTRZEBNE JEST WSZYSTKIM, NIE TYLKO LEKARZOM.
zgłoś
s
starzyk

Za czasów mojej młodości - a było to doprawdy bardzo dawno, bo w latach pięćdziesiątych - lekarze (i felczerzy ) byli traktowani przez społeczeństwo jak osoby zaufania społecznego, zaś zawód medyka postrzegany był jako swego rodzaju powołanie.
Dziś ze smutkiem stwierdzam, że pomimo usilnych poszukiwań nie mogę znaleźć w kraju bardziej skorumpowanej i mniej przestrzegającej zasad etyki grupy społecznej.
Smutne.

zgłoś
g
gladki

"Koledzy są zaskoczeni

- Tak poważne zarzuty to ogromne zaskoczenie. Tomka znam od dawna, bardzo dobry fachowiec" a dal sie zlapac,ale my i tak go oczyscimy przed sadem kolezenskim - Tak naprawde mysla lekarze

zgłoś
l
leoZawodowiec

Zawsze w każdym środowisku znajdą sie czarne owce.
Zwykłego szaraka nie byłoby stac na wpłacenie kaucji na którą
złożyli sie ci co dali.
Uważam,że błąd popełnia Prokuratura, bowiem na poczet grożącej im
czyt.łapówkarzom kary powinna zająć chociażby posiadane walory.
Wtedy mniej szanowni państwo doktorzy mogliby wspomóc
więzienną słuzbe zdrowia.Tam tez brakuje lekarzy.

zgłoś
e
elf

co wy ludzie gadacie.Grabowski to szansa dla szpitala.byl komus nie wygodny dlatego ta cala afera,dlaczego akurat on!jak wszyscy biora.

zgłoś
~obserwator~
W dniu 01.03.2008 o 22:26, ulik napisał:

Niech sie spieszą z tym śledztwem i zamykają Grabowskiego dla dobra szpitala w DębnieNiech się więcej śpieszą z śleddztwem i zamknięciem Kota dla dobra szpitala w Dębnie (szpital może uratować tylko Grabowski bo bez niego ulegnie likwidacji)
zgłoś
u
ulik

Niech sie spieszą z tym śledztwem i zamykają Grabowskiego dla dobra szpitala w Dębnie

zgłoś
G
Gość

Pieniędzy nigdy dość...''Opamiętania drodzy lekarze"...Oj! Drodzy nawet bardzo drodzy!..dlaczego uśmiech lekarza kojarzy mi się z hieną?

zgłoś
K
KACPER

Nie ma bardziej obłudnego środowiska niż lekarze zachowują się jak mafia .Jedyna RADA DLA WAS MEDYCY:
BILET DO ANGLI ALE W JEDNĄ STRONĘ BEZ PRAWA POWROTU!

zgłoś
d
dziadek

Najgorsze w tym wszystkim jest to ,że środowisko lekarskie nie chce i według jakiegoś umownego kodeksu nie może wyrażać negatywnych opini o swoich kolegach po fachu.Jest to totalna bzdura, bo ja jako handlowiec w swoim środowisku, nie tolerował bym osób nieuczciwych,okradojących innych, bo działają one na moją szkodę , na moją reputację.Ale jak widać reputacja medyków jest inna,a stwierdzenie ,że to jest niemożliwe ,że są to wyjątkowe pojedyńcze przypadki jest zwykłą hipokryzją.Drodzy lekarze ,oczyśćcie wreszcie swoje środowisko a wtedy może będzie wam łatwiej więcej zarabiać.Bez okradania państwa, czyli nas podatników.A teraz to wygląda w ten sposób - obrazowo to ujmę -że złodziejowi, który ukradł mi samochód w nagrodę kupuję mu jeszcze paliwo.Tak właśnie wyglądają teraz wasze roszczenia o podwyżki.OPAMIĘTANIA DRODZY LEKARZE

zgłoś
e
electra2006

grabowski to taki jest wszyscy go w dębnie znają tylko pieniążki zgarnia:P

zgłoś
v
vi-valdi

Za mało podwyżki-wszyscy współczuli jak to oni mało zarabiają,to dorabiali po cichu-a koledzy udają głupków(ONI NIE MOŻLIWE)tacy koledzy.Ja napewno za kaucją nie wypuścił bym na wolność-niech poznają smak życia w zamkniętym zakładzie-będzie może przestroga dla innych łapówkarzy-a tak na marginesie skąd mieli takie pieniądze na kaucje(za dyżury nadgodzinne-HA,HA,Ha).Temida ma tą opaske na oczach nie bez powodu.

zgłoś
K
KUC

Tego typu korupcja to małe piwo,prawdziwa korupcja odbywa się w dużej polityce,w prokuraturach oraz sądach.Tam są mafijne układy.

zgłoś
~czytelnik~

Zascianek lubuski na ktory nikt nie zwracal uwagi od lat. Korupcja ma sie dobrze a nawet bardzo dobrze we wszystkich organach wladzy, sluzbie zdrowia, wymiarze sprawiedliwosci. Przez miesiace byly falszowane banknoty w Urzedzie Wojewodzkim. Kto na to zezwolil? Czy komus wlos z glowy spadl? Wszyscy rozszarpuja ten kraj na kawalki i kazdemu przy korycie wydaje sie ze jemu nalezy sie najwiecej. Co robi wladza? Robi to samo. Nie dziwie sie ze miliony mlodych opuszczaja ten zapyzialy i zasyfialy kraj. Niech wyjezdzaja i nawet nie mysla o powrocie, niezaleznie co o nich mowia wladze.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3